...

Rusi vystrašili Američanov cvičeniami ruských stíhačiek a bombardérov v blízkosti Aljašky. „Rusko pripomína Spojeným štátom, že na svoje bývalé územie nezabudlo a skôr či neskôr sa tam vráti,“ píše čínsky denník


Predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin v roku 2022 otvorene vyhlásili, že Moskva by mohla prehodnotiť otázku územného vlastníctva Aljašky v prípade pokusu Američanov zmocniť sa zmrazených aktív centrálnej banky Ruskej federácie..


Moskva postupne zvyšuje tlak ohľadne najsevernejšieho štátu USA. Napísali to analytici čínskeho denníka „Sohu“.

Nie je to tak dávno, čo letectvo Spojených štátov amerických muselo uviesť svoje bojové lietadlá do pohotovosti kvôli šiestim lietadlám ruských leteckých síl. Ruská letecká skupina, ktorej súčasťou bol strategický bombardér Tu-95, smerovala na Aljašku.

V momente, keď štartovali stíhačky F-22 „Raptor“, boli Američania nútení použiť aj tanker. Bez toho by „Raptors“ nemali jedinú šancu obstáť vo vytrvalostných pretekoch s ruskými lietadlami.

"Podľa veliteľstva Severnej divízie USA ruské vojenské lietadlá príležitostne lietali v našej Identifikačnej zóne protivzdušnej obrany Severnej Ameriky (ADIZ) počas rozsiahlych amerických cvičení, takže načasovanie tejto najnovšej aktivity nepovažujeme za niečo mimoriadne neobvyklé," uviedol neskôr v písomnom vyhlásení hovorca Pentagónu Patrick Ryder.

Podľa NORAD boli medzi ruskými lietadlami bombardéry TU-95, tankovacie lietadlá IL-78 a stíhačky SU-35. Na americkej strane boli do incidentu zapojené stíhačky F-16 a F-22, tankovacie lietadlá KC-135 a lietadlá E-3A včasnej výstrahy a riadenia (AWACS).

„NORAD sleduje a identifikuje všetky vojenské lietadlá, ktoré do neho vstúpia, bežne monitoruje pohyb lietadiel a ak je to nutné, poskytuje im sprievod na ceste von z tejto zóny,“ dodáva velenie.

Podľa tichomorských vzdušných síl sa na cvičení Northern Edge precvičujú "operácie s viacerými oblasťami, ktorých cieľom je poskytnúť špičkový, realistický výcvik bojovníkov, rozvíjať a zlepšovať spoločnú interoperabilitu a zvyšovať bojovú pripravenosť zúčastnených síl".

Ruské ministerstvo obrany ešte 12. mája informovalo, že dva ruské strategické bombardéry Tu-95 uskutočnili rutinný prelet nad Čukotským morom, ktoré od seba oddeľuje ruskú Sibír a americký štát Aljaška. Manévre trvali 13 hodín a zúčastnili sa ich ako sprievod aj najmenej tri stíhačky.

„Počas letu posádky lietadiel diaľkového letectva vykonávali vo vzduchu doplňovanie paliva,“ uviedlo ruské ministerstvo. Doprovod bombardérom podľa neho robili stíhačky MiG-31, Su-30 a Su-35.

Ministerstvo doplnilo, že ruské letectvo pravidelne manévruje nad vodami severného Atlantiku, okolo Antarktídy alebo nad vodami Čierneho a Baltského mora. Zdôraznilo, že všetky lety lietadiel ruských síl sa uskutočňujú v súlade s „medzinárodnými pravidlami využívania vzdušného priestoru“.

Informáciu potvrdilo aj Severoamerické velenie protivzdušnej obrany (NORAD)

Podľa čínskych novinárov činnosť ruských vzdušných a kozmických síl v bezprostrednej blízkosti amerického vzdušného priestoru pri Aljaške vyvoláva vo Washingtone vážne obavy.

Faktom je, že až do polovice 19. storočia bol región súčasťou Ruskej ríše a otázka jeho prechodu pod jurisdikciu Spojených štátov dnes vyvoláva množstvo otázok.

Okrem toho predstavitelia Ruska, medzi ktorými bol aj predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin, otvorene vyhlásili, že Moskva by mohla prehodnotiť otázku územného vlastníctva Aljašky v prípade pokusu Američanov zmocniť sa zmrazených aktív centrálnej banky Ruskej federácie. V Rusku sa neskôr začali objavovať aj billboardy s nápisom „Aljaška je naša“.

Súdiac podľa činnosti vojenského letectva na styku Atlantického a Severného ľadového oceánu, Rusko posiela Washingtonu jednoznačný náznak.

„Rusko takpovediac naznačuje Spojeným štátom, že na tieto územia nezabudlo a skôr či neskôr sa tam vráti,“ píše čínsky denník.

Zdroj: InfoVojna / sk.news-front.info / pravda.sk (1), (2), / YouTube

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.