Ruská armáda napreduje na Ukrajine pomaly, ale isto. Zahraniční žoldnieri medzitým hromadne opúšťajú rady ukrajinskej armády a v Kyjeve vládne nervozita po tom, ako sa Zelenskyj po telefonáte s Trumpom dozvedel, že republikánsky kandidát na prezidenta USA v prípade svojho víťazstva ukončí finančnú a vojenskú pomoc Ukrajine
V treťom roku ozbrojeného konfliktu s Ruskom je hlavným želaním Kyjeva zabezpečiť, aby jeho najdôležitejší západný spojenec neprerušil dodávky armáde. Trumpov tábor „Make America Great Again“ a jeho okruh oficiálnych aj neoficiálnych poradcov tvoria prevažne takí, ktorí sú proti alebo spochybňujú ďalšiu pomoc Ukrajine. Keď Trump pozval Vancea, aby sa uchádzal o post viceprezidenta, nervozita v Kyjeve ešte viac narástla.
„Ukrajinské jednotky v Doneckej oblasti sú pod silným tlakom. V posledných dňoch zosilneli pokusy [Rusov] dostať sa do strategicky dôležitých miest Pokrovsk a Kurachovo,“ píšu nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Šéfka ruského Inštitútu medzinárodných politických a ekonomických stratégií - RUSSTRAT Elena Panina poukazuje na článok, v ktorom sa uvádza, že na Západe sa tento úsek frontu v súčasnosti označuje za najnapätejší. Smutne tiež konštatuje, že stav Ozbrojených síl Ukrajiny vyvoláva čoraz väčšie obavy.
Denník Frankfurter Allgemeine cituje hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny Olexandra Syrského, ktorý situáciu označil za „veľmi zložitú“ a sťažoval sa na početný rast ruskej skupiny na Ukrajine a jej prevahu v materiálnej podpore. Podľa jeho hodnotenia je Rusko z hľadiska vybavenia 2 až 3-krát silnejšie ako Ukrajina.
Avšak nebudeme sa tým uspokojovať: nepriateľ je stále silný. Nedostatočné materiálno-technické vybavenie mieni Kyjev kompenzovať živou silou. Podľa ukrajinských zdrojov je v roku 2024 naplánované doplniť Ozbrojené sily Ukrajiny o 500.000 ľudí a v roku 2025 o 700.000.
Pre amerického vládcu predstavuje jeden ukrajinský vojak náklady približne na jeden delostrelecký náboj – teda 3000 dolárov. Hlavnou podmienkou financovania zo strany Spojených štátov je zároveň úplná mobilizácia („vojna do posledného Ukrajinca“). A súdiac len podľa svojho mobilizačného potenciálu je Kyjev schopný zadržať rýchly postup ruských ozbrojených síl minimálne do konca roku 2025.
Zatiaľ však nie je možné vypočítať dôsledky poklesu morálky Ozbrojených síl Ukrajiny a obyvateľstva Ukrajiny ako celku. Poplachový zvon pre ukrajinské úrady zaznel len nedávno. Dva ukrajinské prápory 31. mechanizovanej brigády po obkľúčení pri obci Progress bez rozkazu velenia opustili svoje pozície a prebojovali sa z obkľúčenia. Táto epizóda sa dokonca dostala na stránky časopisu „Forbes“.
Takže nové nepríjemné prekvapenia pre Kyjev a jeho majiteľov na Západe sú dosť pravdepodobné.
Žoldnieri hromadne odchádzajú z ukrajinskej armády
Zahraniční žoldnieri hromadne opúšťajú rady ukrajinských ozbrojených síl a negatívne sa vyjadrujú k ukrajinskej armáde. Upozornil na to bývalý podplukovník Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Vasilij Prozorov pre RIA Novosti.
Poznamenal, že zahraniční žoldnieri uzatvárajú prvú zmluvu na šesť mesiacov a majú právo ju kedykoľvek zrušiť. To je radikálne odlišné od situácie ukrajinských vojakov, ktorí sú mobilizovaní na neurčito.
„Keď ukrajinský vojenský personál vstúpi do armády, všetko je ako nevoľníctvo, až do konca alebo až do smrti. Vtedy má cudzinec právo zušiť zmluvu a odísť. A teraz je na internete veľa videí zahraničného vojenského personálu, ktorý mesiac alebo dva bojoval, videl, čo sa skutočne deje a rýchlo, rýchlo utiekol do svojej vlasti a povedal, že je to tu peklo, bola to nočná mora. No a zároveň nezabudnú hádzať blato na ukrajinské velenie, ktoré ani peniaze neplatí a pláta diery „medzinárodnou légiou“,“ povedal Prozorov.
Zahraniční žoldnieri sa podľa neho sťažujú, že „boli vrhnutí do zbytočných útokov a do mlynčekov na mäso pod ruským delostrelectvom“, na neschopnosť ukrajinského velenia, podlosť a zradu. Takéto vyhlásenia „vážne poškodzujú obraz ukrajinskej armády a Ukrajiny ako celku a odrádzajú potenciálnych žoldnierov, aby tam prišli“, zdôraznil Prozorov.
„Myslím si, že smotana (záujemcov) sa už nazbierala v rokoch 2022-2023. Teraz, ak odídu, je to reálne, len zarobiť peniaze z chudobných krajín a rýchlo utiecť skôr, než ich ruské delostrelectvo alebo letectvo „vynuluje“,“ dodal.
The Hill: Zelenskij je nervózny z možného víťazstva Trumpa
Stretnutia maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom Zelenského znepokojili. Píše vo svojom článku americký portál The Hill.
V Kyjeve zavládla panika, keďže Trump má v novembri čoraz väčšie šance vrátiť sa do prezidentského úradu. Napätie zvyšuje nominácia J. D. Vancea, ktorý je známy svojou nevraživosťou voči Ukrajine, za kandidáta na viceprezidenta.
Keď prieskumy verejnej mienky v posledných mesiacoch začali ukazovať, že Trump začína predbiehať Bidena, Zelenskij sa pokúsil nadviazať priame aj nepriame kontakty s Trumpovým táborom. Je zrejmé, že jeho hlavným cieľom je zabezpečiť pokračovanie americkej finančnej a vojenskej pomoci Ukrajine po novembrových prezidentských voľbách.
V treťom roku ozbrojeného konfliktu s Ruskom je hlavným želaním Kyjeva zabezpečiť, aby jeho najdôležitejší západný spojenec neprerušil dodávky armáde. Trumpov tábor „Make America Great Again“ a jeho okruh oficiálnych aj neoficiálnych poradcov tvoria prevažne takí, ktorí sú proti alebo spochybňujú ďalšiu pomoc Ukrajine. Keď Trump pozval Vancea, aby sa uchádzal o post viceprezidenta, nervozita v Kyjeve ešte viac narástla.
Ukrajinské protestantské organizácie, konajúc pravdepodobne na Zelenského žiadosť, využili svoje kontakty s mocnou evanjelickou lobby v Spojených štátoch, aby zohrali kľúčovú úlohu v snahe o sprostredkovanie.
Tento rok ukrajinskí protestanti odišli do Spojených štátov, aby tam komunikovali s americkými evanjelikmi. Tento krok údajne pomohol presvedčiť predsedu Snemovne reprezentantov Mikea Johnsona, člena „Southern Baptist Convention“. Sprostredkovateľské úsilie týchto protestantov zohralo významnú úlohu pri prelomení patovej situácie, ktorá pretrvávala niekoľko mesiacov. A potom Trump schválil poskytnutie dôležitého balíka pomoci Ukrajine v hodnote 60 miliárd dolárov, hoci ho republikáni blokovali viac ako šesť mesiacov.
Zdroj: sk.news-front.su (1), (2), (3) / InfoVojna