Ruská firma Tatnefť zvýšila vývoz ropy na Slovensko a do Maďarska
Ruská ropná spoločnosť Tatnefť sa v júli na celkovom vývoze ropy z Ruska do Maďarska podieľala zhruba 77 percentami a na Slovensko 92 percentami.
Ruská ropná spoločnosť Tatnefť a niektoré ďalšie firmy zvýšili vývoz ropy na Slovensko a do Maďarska, aby nahradili dodávky, o ktoré obe krajiny prišli po tom, čo ukrajinské sankcie zastavili vývoz ropy od spoločnosti Lukoil. Informuje o tom dnes denník Kommersant s odvolaním sa na svoje bližšie neurčené zdroje.
Kyjev zakázal Lukoilu využívať časť ropovodu Družba, ktorá vedie cez ukrajinské územie a čiastočne zásobuje maďarské a slovenské rafinérie. Obe členské krajiny EÚ potom varovali, že ak sa nepodarí nájsť riešenie, hrozí, že od septembra nebudú mať dostatok pohonných hmôt.
Podľa Kommersantu firma Tatnefť v júli zvýšila dodávky ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba a na Slovensko aj do Maďarska poslala zhruba 330-tisíc ton ropy. Minulý mesiac sa tak Tatnefť na celkovom vývoze ropy z Ruska do Maďarska podieľala zhruba 77 percentami a na Slovensko 92 percentami. V prvom polroku pritom bol jej podiel na dodávkach do Maďarska 34 percent a na Slovensko 53 percent. S dodávkami ropy na Slovensko podľa denníka začala aj firma Russnefť.
Kommersant ale upozornil, že napriek vyšším dodávkam maďarská energetická spoločnosť MOL stále nedostala všetok požadovaný objem ropy. Najväčšie problémy to spôsobilo hlavne slovenskú rafinériu Slovnaft, ktorá nutne potrebovala zvýšiť rafináciu, aby doplnila zásoby paliva, o ktoré prišla v máji a júni pri údržbe.
Ukrajinské úrady uviedli, že toky ropy cez ropovod Družba zostali nezmenené. Odmietli ale uviesť presné objemy tranzitu.
Štátny ruský prevádzkovateľ ropovodov Transneť, ktorý zaisťuje dodávky ropovodom Družba a certifikuje dodávateľa, na žiadosť o potvrdenie dodávok Tatnefti nahrádzajúcej dodávky Lukoilu bezprostredne nereagoval, uviedla agentúra Reuters.
Poradenská spoločnosť ExPro, ktorá sa zameriava na palivá, uviedla, že množstvo ruskej ropy prúdiacej z Ruska cez Ukrajinu do európskych krajín sa v júli zvýšilo na 1,09 milióna ton z 540-tisíc ton v júni. Maďarsko a Slovensko sa sťažovali na veľký pokles júnových dodávok.
Zdroj: hnonline.sk