Ruská ofenzíva na Ukrajine sa začne do mesiaca, tvrdí bývalý šéf izraelskej služby „Nativ“ Jakov Kedmi
Rusko-izraelský bezpečnostný a vojenský analytik, exriaditeľ izraelskej špeciálnej služby Nativ Jakov Kedmi sa spolu so svojim rusko-ukrajinským kolegom Rostislavom Iščenkom zamysleli nad tým, kedy sa súčasná doznievajúca ukrajinská ofenzíva preklopí do ofenzívy ruskej.
Ofenzívny impulz ukrajinských ozbrojených síl vysychá, preto musí iniciatívu prevziať ruská armáda, ktorá prechádza z obrany do útoku. Tento názor vyjadril izraelský expert a analytik, bývalý šéf spravodajskej služby „Nativ“ Jakov Kedmi, informuje portál „Pravda.ru“.
Otázkou teraz je, kde, kedy a ako sa začne ofenzíva ruskej armády, povedal expert. Ukrajina má dnes výrazný nedostatok síl, všetky zálohy sú prakticky vyčerpané. Naopak, Rusko má podľa Kedmiho dostatok rezerv na začatie ofenzívy v ktoromkoľvek sektore alebo viacerých sektoroch frontu a jej rozvinutie tam, kde je najvhodnejšia situácia.
Ak hovoríme z čisto vojenského hľadiska, ofenzíva ruských ozbrojených síl by sa mohla začať „do mesiaca“. Veľa však závisí od množstva malých, čisto technických detailov, uzavrel analytik.
Závery úvah Jakova Kedmiho:
• ruská ofenzíva nebude opakovať chyby tej ukrajinskej; bude rýchla a mohutná, aby ušetrila prostriedky, vyhla sa krviprelievaniu; inak RF riskuje politické komplikácie;
• Rusi ofenzívu začnú, až keď sa na maximum vyčerpajú zásoby Ukrajincov v ľuďoch, zbraniach a munícii; bude to zrejmé zo spomalenia rotácie jednotiek, z minimalizácie nových útokov, zvýšenia počtu kapitulácie, teda prípadov vzdania sa do zajatia, spomalenia a stíšenia ukrajinskej delostreleckej aktivity; na druhej strane to bude zrejmé z častých dronových útokov na ruský tyl a kadejakých samovražedných a na mediálny efekt vypočítaných akcií HUR alebo CIPSO/SBU s cieľom presunúť ruské sily do tyla; na dronové a raketové útoky má totiž Ukrajina vďaka dodávkam zo Západu ešte dosť síl;
• ruská ofenzíva sa zameria na obsadenie niekoľkých väčších mestských aglomerácií: Kupjanska, Avdejevky, Mirijinky, Krasneho Limanu, Ugledara či Orechova; ide o to, aby Kyjev nemal dosť síl na zaplátanie niekoľkých dier súčasne;
• letecká, raketová a delostrelecká príprava ofenzívy bude taká masívna, akú sme v doterajšom konflikte na Ukrajine ešte nevideli; začiatok ruskej ofenzívy nebude možné si nevšimnúť;
• najpravdepodobnejším termínom začiatku ofenzívy by mohol byť október resp. november; presnejší termín bude závisieť aj od počasia a príp. politických či vojenských udalostí do tohto obdobia.
Vojensko-strategické rezervy OS Ukrajiny sú prakticky už dnes úplne vyčerpané. Naopak, ruská sila rastie: v počte nových vojakov, ktorí sa rozhodli podpísať s OS RF kontrakt, ale najmä v počte dronov, tankov, rakiet a munície. Rusko má plne rozbehnutú vlastnú vojnovú výrobu a kontrahované dodávky dronov z Iránu a delostreleckej munície z KĽDR.
Rusko je schopné rozvinúť ofenzívu na viacerých miestach frontu a dnes už o konkrétnom čase a bode začiatku ruského útoku rozhoduje len a len Kremeľ resp. vysoká politika. O čo ide ? Nuž o to, či ruský prielom sa nebudú USA a NATO snažiť zastaviť vstupom vlastných síl do konfliktu. Po manévroch v Gruzínsku zostalo v Čiernom mori okolo 20 vojenských plavidiel NATO. V Stredomorí sa pohybuje obrovská americká lietadlová loď USS Gerald R. Ford; obnovili sa boje v Náhornom Karabachu a pod. -Takéto udalosti môžu rozhodnutie Kremľa začať protiútok významne ovplyvniť.
Ruská ofenzíva sa však onedlho začne, o tom niet pochýb. Dnes sa dolaďuje už iba jej rozsah, intenzita a politický rámec. Ide o to, aby sa oheň rozhorel silno, no zároveň nie až tak silno, aby to na Západe viedlo k fatálnym rozhodnutiam a nezvratným krokom zo strachu z totálnej porážky. Umenie vedenia vojny je umením vyhrávať vojnu jasne ale s mierou, ktorá u porazeného nepovedie k nezodpovedným činom paniky a zúfalstva.
Zdroj: sk.news-front.su / trikopce.blog.pravda.sk / InfoVojna