Rusko chce pomocou nových dopravných koridorov oslabiť západné sankcie a stať sa centrom medzinárodného obchodu
Ruská federácia buduje nové obchodné trasy v Ázii, aby oslabila účinok protiruských sankcií, ktoré kvôli vojne na Ukrajine zaviedli štáty kolektívneho Západu a ich satelity. Informuje o tom agentúra Bloomberg.
Dva dopravné koridory – cez moria Severného ľadového oceánu a cez Irán – môžu Rusku pomôcť oslabiť vplyv západných sankcií. Píše agentúra Bloomberg.
Russia is pressing ahead with construction of two new transport corridors linking Asia and Europe, seeking to weaken sanctions over its war in Ukraine at the same time as Middle East turmoil is disrupting global trade. https://t.co/Dz9VqXZXBz
— Bloomberg Markets (@markets) April 17, 2024
Keďže nepokoje na Blízkom východe narúšajú globálny obchod, Rusko pokračuje v budovaní dvoch nových dopravných koridorov spájajúcich Áziu a Európu. Lodná trasa cez moria Severného ľadového oceánu a železničná trasa cez Irán by mohli posilniť odklon Moskvy od Európy smerom k ázijským mocnostiam Číne a Indii.
Tieto koridory majú potenciál urobiť z Ruska „srdce veľkého množstva medzinárodného obchodu“, aj keď sa ho Spojené štáty a ich spojenci snažia kvôli ukrajinskému konfliktu izolovať.
Trasy môžu skrátiť tranzitné časy o 30% až 50% v porovnaní s trasami cez Suezský prieplav a môžu pomôcť vyhnúť sa bezpečnostným problémom v Červenom mori, kde húsijskí povstalci zaútočili na medzinárodnú lodnú dopravu v dôsledku vojny Izraela proti „Hamasu“ v pásme Gazy.
Zatiaľ čo sa USA a ich západní spojenci napriek všetkým výhodám trasám podporovaným Ruskom vyhýbajú, záujem o ne prejavujú najväčšie ekonomiky Ázie a Perzského zálivu.
Ako však uvádza publikácia, ruská iniciatíva stále čelí značným prekážkam.
Zastaraná iránska infraštruktúra brzdí rozvoj severojužného medzinárodného dopravného koridoru spájajúceho Indiu s európskou časťou Ruska.
Pokiaľ ide o Severnú námornú cestu, aj napriek zrýchľujúcej sa zmene klímy a aktívnemu topeniu arktického ľadu, čím sa koridor stáva čoraz životaschopnejšou možnosťou, pozdĺž odľahlého pobrežia Ruska stále existujú obrovské logistické výzvy.
Zdroj: sk.news-front.su