Rusko chce rokovať o mieri, ak sa zohľadnia jeho záujmy a situácia na bojisku. Americká základňa v severnom Poľsku je na zozname ruských vojenských cieľov, vyhlásila Zacharovová
Rusko je otvorené možnosti rokovať o dohode o prímerí na Ukrajine s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Vylučuje však akékoľvek väčšie územné ústupky a trvá na tom, aby sa Kyjev vzdal svojich ambícií vstúpiť do NATO.
Rusko je pripravené zvážiť v súvislosti s konfliktom na Ukrajine akúkoľvek "realistickú" mierovú iniciatívu, ktorá zohľadní jeho záujmy a situáciu "na mieste", povedala vo štvrtok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
"Sme otvorení rokovaniam, sme samozrejme pripravení zvážiť akúkoľvek realistickú, nespolitizovanú iniciatívu," povedala Zacharovová. Dodala, že Rusko zváži len také riešenie konfliktu, ktoré zohľadní jeho záujmy.
"Chcela by som ešte raz zdôrazniť: kľúčovým je zohľadnenie záujmov našej krajiny, aktuálnej situácie na mieste a záruky týkajúce sa dodržiavania príslušných dohôd," uviedla.
Reuters informuje, že Rusko je otvorené možnosti rokovať o dohode o prímerí na Ukrajine s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Vylučuje však akékoľvek väčšie územné ústupky a trvá na tom, aby sa Kyjev vzdal svojich ambícií vstúpiť do NATO.
Zriadenie novej základne americkej protiraketovej obrany v severnom Poľsku podľa Zacharovovej zvyšuje úroveň jadrového ohrozenia, preto je na zozname prioritných cieľov Ruska a v prípade potreby môže byť zasiahnutá novými ruskými zbraňami.
"Vzhľadom na povahu a úroveň hrozieb, ktoré predstavujú takéto západné vojenské zariadenia, bola základňa protiraketovej obrany v Poľsku už dávno zaradená na zoznam prioritných cieľov na potenciálne zničenie, čo možno v prípade potreby vykonať pomocou širokej škály najnovších zbraní," uviedla Zacharovová.
Otvorenie základne označila Zacharovová za "ďalší provokatívny krok zo série hlboko destabilizujúcich akcií Američanov a ich spojencov v Severoatlantickej aliancii, ktorý zapadá do deštruktívnej praxe približovania vojenskej infraštruktúry NATO k ruským hraniciam".
To podľa nej vedie k podkopávaniu strategickej stability, zvyšovaniu strategických rizík a v dôsledku toho k zvýšeniu celkovej úrovne jadrového ohrozenia.
Viac vo videu:
Základňu protivzdušnej obrany pri obci Redzikowo ležiacej neďaleko pobrežia Baltského mora a 230 kilometrov od ruských hraníc, ktorá je súčasťou protiraketového štítu NATO nazývaného Aegis Ashore, oficiálne otvorili 13. novembra. Jej výstavba sa začala v roku 2016 a stála okolo 850 miliónov dolárov. Funkčná je od decembra 2023, následne sa začal proces jej prechodu pod NATO.
Protiraketový štít NATO dokáže zachytiť balistické rakety krátkeho až stredného doletu. Patria k nemu základne v Poľsku a Rumunsku, ako aj torpédoborce amerického námorníctva umiestnené na námornej základni v Španielsku a radar včasného varovania v Turecku.
Zdroj: koktejl.azet.sk / info.sk / YouTube / InfoVojna