Rusko nepodľahne tlaku Západu a nevzdá sa. Rakety dodané Ukrajine jej západnými spojencami nezmenili situáciu na bojisku zásadným spôsobom, vyhlásil Putin
Technologické embargo uvalené Západom v roku 2022 bolo pokusom prinútiť Rusko vzdať sa suverenity a schopnosti vytýčiť si vlastnú historickú cestu, vysvetlil ruský prezident Vladimir Putin na technologickom fóre v Moskve..
Západ dúfal, že obmedzením prístupu k technológiám donúti Rusko podriadiť sa, ale to sa nestane, povedal vo štvrtok prezident Vladimir Putin.
"Naši protivníci očakávali, že ustúpime alebo sa vzdáme, ale to sa nestane, ako často v takýchto prípadoch hovoríme," povedal na podujatí Fórum technológií budúcnosti v Moskve.
"Rusko bude len napredovať, a to vlastnou cestou, pričom sa nebude od nikoho izolovať," dodal Putin. "Na vonkajší tlak budeme reagovať len zvyšovaním kvality a efektívnosti práce a šírením slobody."
Technologické embargo uvalené Západom v roku 2022 bolo pokusom prinútiť Rusko vzdať sa suverenity a schopnosti vytýčiť si vlastnú historickú cestu, vysvetlil ruský prezident. Moskva naň reagovala rovnakým spôsobom ako v roku 2014, keď sa prvá vlna sankcií stala podnetom na rýchly rozvoj domácich kapacít. Rovnaké "pozitívne procesy", ktoré sa udiali s ruským poľnohospodárstvom, sa teraz dejú s ďalšou výrobou a technológiami, dodal.
Konferencia Fórum o technológiách budúcnosti pod názvom „Kvantový svet: Kvantový výskum“ sa koná od 9. do 14. júla. Výstavná časť podujatia, ktorá je otvorená pre verejnosť, sa začala vo štvrtok a predstavuje high-tech produkty veľkých ruských podnikov, od jadrového gigantu Rosatom po Sberbank.
Rakety, ktoré Kyjevu dodali jeho západní spojenci, zásadne nezmenili priebeh bojov na bojisku na Ukrajine, vyhlásil ďalej vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin.
"Áno, v oblastiach bojov, kde boli použité, spôsobujú škody, nič kritické sa však nedeje. To isté platí o tankoch zahraničnej výroby," povedal Putin v rozhovore odvysielanom ruskou štátnou televíziou. Zopakoval, že tanky poskytnuté západnými mocnosťami Ukrajine sú "prioritným cieľom“ ruských síl.
Ďalej povedal, že v prípade, ak bude Ukrajina prijatá do Severoatlantickej aliancie (NATO), svet bude zraniteľnejší.
"Som si istý, že to nezvýši bezpečnosť samotnej Ukrajiny. Vo všeobecnosti sa stane svet oveľa zraniteľnejší a povedie to k ďalšiemu zvýšeniu napätiu v medzinárodnom meradle," uviedol Putin po tom, po tom, čo sa Aliancia na tohtotýždňovom summite vo Vilniuse zaviazala k užšej integrácii s Kyjevom.
Ruský prezident tiež pohrozil, že Moskva by mohla odstúpiť od dohody, ktorá umožňuje vývoz ukrajinského obilia a hnojív z čiernomorských prístavov, kým ostatné strany nesplnia svoje sľuby. Tvrdil, že sa neurobilo nič pre splnenie požiadaviek Ruska a "všetko je jednostranné".
Platnosť viackrát predĺženej dohody sa skončí 17. júla. Moskva opakovane pohrozila zablokovaním predĺženia jej platnosti s tým, že jej implementácia poškodzuje export Ruska.
"Rozmyslíme si, čo urobíme, máme ešte niekoľko dní,“ povedal Putin. Dodal, že je pripravený čakať "tak dlho, ako to bude potrebné".
Putin v rozhovore tvrdil, že v tejto otázke je v kontakte s Organizáciou Spojených národov, ale zatiaľ nezaznamenal reakciu od jej generálneho tajomníka Antónia Guterresa, ktorá by naznačovala kompromis.
Dohoda doteraz Ukrajine umožnila vyviezť z čiernomorských prístavov viac ako 32 miliónov ton obilnín a potravín.
Zdroj: rt.com / koktejl.azet.sk / InfoVojna