Rusko odolá sankciám aj provokáciám zo strany Západu. Pokusy o zabrzdenie rozvoja krajiny prostredníctvom ekonomických opatrení a bezpečnostných hrozieb zlyhávajú, skonštatoval Putin
"Zahraničné sily na našich hraniciach dlhodobo realizovali projekt, ktorý premenil nášho suseda Ukrajinu na de facto nepriateľský národ, ktorý je protirusky zameraný. Osem rokov do nej pumpovali zbrane, zatvárali oči pred agresiou voči civilistom na Donbase a podporovali neonacistickú ideológiu," pripomenul ruský líder na summite lídrov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO)..
Rusko bude pokračovať v boji proti sankciám, ktoré na neho uvalili západné krajiny pre jeho "špeciálnu vojenskú operáciu" na Ukrajine. Povedal to v utorok ruský prezident Vladimir Putin na virtuálnom summite lídrov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO), informuje TASR na základe správy agentúry AFP.
"Rusko sebavedome odoláva a bude odolávať vonkajšiemu tlaku, sankciám a provokáciám. Za týchto okolností sa naše národy napriek tomu aj naďalej stabilne rozvíjajú,“ povedal šéf Kremľa v prejave.
"Zahraničné sily na našich hraniciach dlhobo realizovali projekt, ktorý premenil nášho suseda Ukrajinu na de facto nepriateľský národ, ktorý je protirusky zameraný. Osem rokov do nej pumpovali zbrane, zatvárali oči pred agresiou voči civilistom na Donbase a podporovali neonacistickú ideológiu," dodal ruský líder.
Teraz tí istí aktéri uvalili na Rusko po jeho napadnutí Ukrajiny bezprecedentné sankcie, čím prinútili jeho ekonomiku preorientovať sa na ázijské trhy, najmä v energetike. Cieľom tejto "hybridnej vojny" Spojených štátov a krajín Európskej únie je podľa Putina okrem ohrozenia bezpečnosti Ruskej federácie aj jej hospodárske oslabenie.
Podľa Putina sa SCO zaoberá viacerými globálnymi problémami vrátane "degradácie medzinárodného bezpečnostného systému, rastúceho rizika novej hospodárskej a finančnej krízy v dôsledku nekontrolovaného hromadenia dlhov rozvinutých krajín, sociálneho štiepenia a rastu chudoby a zhoršovania potravinovej a environmentálnej bezpečnosti".
Nekontrolované hromadenie dlhov západných krajín zvyšuje riziko novej globálnej finančnej krízy, varoval ruský prezident s tým, že globálne hrozby by mohli v blízkej budúcnosti zvýšiť "konfliktný potenciál".
"Riziká novej globálnej hospodárskej a finančnej krízy rastú na pozadí nekontrolovaného hromadenia dlhov v rozvinutých krajinách, sociálnej stratifikácie a rastúcej chudoby na celom svete a zhoršujúcej sa potravinovej a environmentálnej bezpečnosti," uviedol Putin.
Zdôraznil, že každý z týchto problémov je "svojím spôsobom zložitý a rôznorodý", ale keď sa skombinujú, podnecujú napätie na celom svete.
Putin vo svojom utorňajšom prejave taktiež lídrom krajín zastúpených v SCO poďakoval za ich podporu počas nedávnej krátkej vzbury ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorá koncom júna pokúsila zvrhnúť ruské vojenské velenie. "Chcel by som sa poďakovať mojim kolegom z krajín SCO, ktorí podporili kroky ruskej vlády na ochranu ústavného poriadku, ako aj života a bezpečnosti občanov," povedal Putin.
Privítal tiež rastúci vplyv bloku v globálnych záležitostiach a jeho dobré meno v rámci svetového spoločenstva. Podľa ruského lídra to poukazuje na skutočnosť, že iné krajiny udržiavajú priateľské vzťahy s SCO a žiadajú o vstup do nej. Irán sa má napríklad stať už deviatym riadnym členom tejto organizácie.
Rusko-čínska obchodná a ekonomická spolupráca sa rozširuje a v súčasnosti sa viac ako 80 % zúčtovaní medzi oboma krajinami uskutočňuje v rubľoch a jüanoch, uviedol prezident Vladimir Putin.
Podľa Putina dosiahol objem obchodu medzi Ruskom a ostatnými členskými štátmi SCO v roku 2022 rekordnú hodnotu v sume 263 miliárd amerických dolárov. Počas prvých štyroch mesiacov tohto roka sa táto hodnota zvýšila o 35 %. Podiel rubľa pri obchodovaní Ruska s krajinami SCO presiahol 40 %.
Obchod medzi Ruskom a Čínou sa naďalej zrýchľuje po tom, ako v roku 2022 dosiahol historicky najvyššiu hodnotu 190,3 miliardy USD v ročnom vyjadrení. Vývoz a dovoz od začiatku roka prudko rástli dvojciferným tempom.
Podľa colných údajov sa bilaterálny obchod v období január - máj vyšplhal na 93,8 miliardy USD, čo predstavuje 40,7 % nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ruský minister financií Anton Siluanov nedávno uviedol, že bilaterálny obchod je na najlepšej ceste prekročiť cieľovú hodnotu 200 miliárd dolárov.
Hospodárske väzby posilnilo vzájomné rozhodnutie uskutočňovať väčšinu transakcií v národných menách namiesto amerického dolára.