...

Rusko premiestňuje svoje systémy protivzdušnej obrany z rôznych častí Sýrie do Líbye


Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu Muammara Kaddáfího v októbri 2011 vládne chaos.


Rusko po zvrhnutí svojho spojenca Bašára Asada stiahlo svoje systémy protivzdušnej obrany z rôznych častí Sýrie a premiestnilo ich do občianskou vojnou zmietanej Líbye. Na základe mediálnych správ a informácií z vojenských kruhov o tom vo štvrtok informovala agentúra DPA.

Bývalý dôstojník Asadovej armády v stredu pre DPA uviedol, že niektoré zariadenia a tanky boli presunuté do východnej Líbye, ktorú ovláda generál Chalífa Haftar.

Takéto stiahnutie systémov protivzdušnej obrany potvrdilo aj Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré sídli v Británii a situáciu v Sýrii monitoruje prostredníctvom svojich informátorov.

Líbya sa považuje za zlyhávajúci štát, keďže v nej po zvrhnutí a smrti dlhoročného vládcu Muammara Kaddáfího v októbri 2011 vládne chaos. Líbya je totiž už roky rozdelená a o moc v nej sa sporia dve mocenské centrá - na západe a východe krajiny, doplnila DPA.

Podľa informácií agentúry DPA západné armády už niekoľko dní sledujú, či Moskva rozširuje svoju prítomnosť v Líbyi.

"Rusko má v zásade - prostredníctvom východolíbyjského vládcu Haftara - možnosť získať privilegovaný prístup do prístavu Tobruk a potenciálne tam prevážať muníciu," uvádza sa v analýze situácie vypracovanej nemeckým ministerstvom obrany ešte 11. decembra.

Haftar má podporu ruského prezidenta Vladimira Putina už celé roky. V mocenskom boji s vládou v Tripolise, ležiacom na západe krajiny, Haftar ťaží z lepšej protivzdušnej obrany a útočných zbraní.

V Líbyi sú údajne aj tisíce žoldnierov z ruskej polovojenskej Vagnerovej skupiny.

Podľa denníka Wall Street Journal ruské nákladné lietadlá nedávno do východnej Líbye prepravili vybavenie pre obranné systémy S-400 a S-300.

Haftar sa napriek tesným kontaktom s Moskvou usiluje aj o vyvážený vzťah so Západom. Časť východolíbyjských elít vníma jeho prílišnú blízkosť k Rusku kriticky, uvádza sa v analýze nemeckého ministerstva obrany.


Zdroj: hnonline.sk

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.