Rusko vytvára na Kamčatke divíziu jadrových ponoriek špeciálneho určenia „Belgorod“ s obávanými torpédami „Poseidon“, ktorých atómová hlavica má neobmedzený rádius pôsobnosti
K dnešnému dňu má tichomorská flotila ruských námorných síl dve divízie jadrových ponoriek, 25. zahŕňa ponorky so strategickými raketami na palube a 10. divíziu viacúčelových jadrových ponoriek. Táto plánovaná formácia bude treťou, píše denník Izvestija s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany. .
Nová divízia ponoriek sa môže objaviť ako súčasť tichomorskej flotily , otázka jej sformovania je v súčasnosti na zvážení ministerstva obrany. Nosiče námorných dronov Poseidon pôjdu do prevádzky v novej formácii.
Na Kamčatke sa plánuje vytvorenie novej divízie ponoriek, ktorá bude zahŕňať jadrové ponorky “Belgorod” a “Chabarovsk”, ktoré sú nosičmi bezpilotných torpéd “Poseidon”, ako aj ďalších špeciálnych podvodných vozidiel. Súčasťou nového spojenia budú aj podporné plavidlá atď. Hoci táto otázka ešte nie je definitívne vyriešená, už sa vytvára potrebná pobrežná infraštruktúra pre nasadenie ponoriek a práce sú v záverečnej fáze.
K dnešnému dňu má tichomorská flotila dve divízie jadrových ponoriek, 25. zahŕňa ponorky so strategickými raketami na palube a 10. divíziu viacúčelových jadrových ponoriek. Táto plánovaná formácia bude treťou, píše Izvestija .s odvolaním sa na ministerstvo obrany. Jej súčasťou budú účelové jadrové ponorky projektu 09851 Belgorod a projektu 09852 Chabarovsk, ako aj podporné plavidlo projektu 20183.
Viacúčelová jadrová ponorka Belgorod bola spustená na vodu 23. apríla 2019, výrobné námorné skúšky sa začali koncom r. júna 2021, vstúpila do flotily v júli 2022. Pre ponorku už bola vyrobená prvá sada námorných dronov Poseidon. Belgorod bude experimentálnym nosičom námorných dronov, pravidelným nosičom bude jadrová ponorka Chabarovsk projektu 09851. Celkovo sa plánuje postaviť štyri nosiče Poseidon. Ponorka špeciálneho určenia Belgorod vo svete nemá analógie. Jej torpéda s atómovou hlavicou Poseidon majú neobmedzený rádius pôsobnosti. Navyše je to nehlučná ponorka, zistiť ju je prakticky nemožné. Nespozorovaná môže v autonómnom režime ležať niekde na morskom dne do 10 mesiacov, jej torpéda dokážu preplávať zadanú trasu a doraziť do akéhokoľvek bodu na zemeguli. Poseidon je v podstate autonómny neobývaný ponorkový aparát, ktorý sa vie pod vodou pohybovať rýchlosťou 200 km/hod.“
Poseidon vybuchuje pod vodou. Spočiatku vytvorí obrovský lievik a vzápätí sa dvihne vlna-cunami do 50 metrov. Stačia dve-tri takéto torpéda, aby krajina ako napríklad Anglicko bolo celé zatopené. Poseidon je možné odštartovať zo vzdialenosti stovák míľ. Pričom atómové torpédo sa bude predierať mimo pobrežnej obrany, putujúc po morskom dne. Poseidon je nehlučný a neexistuje žiadny radar, ktorý by ho dokázal počuť. V systéme bude mať program, ktorý môže oklamať protivníka, vrátane toho, že ak bude treba, obehne celú zemeguľu, no dôjde do miesta určenia a tam vybuchne. Čiže ani jedna antiraketa nemôže toto torpédo dobehnúť a zneškodniť.
Zdroj: armadnymagazin.sk