...

Rusko začalo na Ukrajine používať svoje najmodernejšie supertanky T-14 Armata, ktoré prekonajú západné zbrane


Tanky T-14 Armata majú automaticky ovládanú vežu bez ľudskej posádky. Do veže je zabudovaný diaľkovo ovládaný kanón 2A82 kalibru 125 mm. .


Rusko začalo pri ostreľovaní ukrajinských pozícií na Ukrajine používať svoje nové tanky typu T-14 Armata. Tieto bojové vozidlá "sa však zatiaľ nezúčastnili na priamych útočných operáciách". V utorok to uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.

Tanky Armata sú vybavené silnejšou ochranou bočných strán a ich posádky absolvovali výcvik "bojovej koordinácie" na cvičisku na Ukrajine, uviedla agentúra RIA Novosti.

Tanky T-14 Armata majú automaticky ovládanú vežu bez ľudskej posádky. Do veže je zabudovaný diaľkovo ovládaný kanón 2A82 kalibru 125 mm. Z veže sa dajú odpaľovať aj diaľkovo navádzané protitankové strely. Trojčlenná posádka sa nachádza v oddelenom priestore, ktorý je chránený viacvrstvovým kompozitným pancierom. Tank dosahuje najvyššiu rýchlosť 80 kilometrov za hodinu.

Rusko doteraz na Ukrajine používalo tanky T-72, T-80 a T-90, v poslednom čase však – pravdepodobne kvôli vysokým stratám – nasadilo aj zastarané tanky T-62 a médiá referovali, že zo skladov na Ďalekom východe sa prepravujú na západ aj ešte staršie tanky T-54 a T-55. Do ukrajinskej výzbroje sa naopak dostali moderné západné tanky Lepard 2 nemeckej výroby a britský Challenger 2. Prisľúbené má Kyjev aj americké tanky Abrams.

Tanky T-14 Armata podľa tvrdenia Moskvy prekonávajú všetky západné zbrane. Ich delá sú ovládateľné na diaľku a posádka je mimoriadne dobre chránená. Musí sa ale spoliehať na zložité elektronické a optické systémy. Technickú zaostalosť v týchto odvetviach však Rusko donedávna riešilo dovozom.

Tanky T-14 predviedla ruská armáda prvýkrát na prehliadke v Moskve v roku 2015. Pri generálnej skúške prehliadky jeden z tankov prestal fungovať.

Na rovnakej platforme ako Armata vzniká aj bojové vozidlo pechoty, samohybné delo a obrnený transportér.

Britská vojenská rozviedka v januári uviedla, že ruské sily na Ukrajine sa zdráhali nasadiť prvú várku nových tankov pre ich "nevyhovujúci stav". V jej správe sa ďalej píše, že nasadenie tankov T-14 by bolo "veľmi riskantné rozhodnutie", ktoré Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou prijalo najmä z propagandistických dôvodov.

"Jedenásť rokov vývoja bolo poznačených meškaním, zmenšovaním plánovaného počtu vyrobených kusov a množstvom problémov vo výrobe," konštatovala britská rozviedka.

Prvýkrát v bojových podmienkach boli tanky „Armata“ testované v Sýrii.

Tank T-14 „Armata“ bol vyvinutý v „Ural Design Bureau of Transport Engineering“ (súčasť spoločnosti „Uralvagonzavod“). Zvláštnosťou jeho usporiadania je neobývaná veža, traja členovia posádky sú v izolovanej pancierovej kapsule umiestnenej v prednej časti trupu. Tank má kombinované viacvrstvové pancierovanie, novú dynamickú ochranu „Malachit“ a komplex aktívnej ochrany „Afganit“.


Zdroj: tvnoviny.sk / hnonline.sk / sk.news-front.info / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.