Rusko začalo na Ukrajine používať svoje najmodernejšie supertanky T-14 Armata, ktoré prekonajú západné zbrane
Tanky T-14 Armata majú automaticky ovládanú vežu bez ľudskej posádky. Do veže je zabudovaný diaľkovo ovládaný kanón 2A82 kalibru 125 mm. .
Rusko začalo pri ostreľovaní ukrajinských pozícií na Ukrajine používať svoje nové tanky typu T-14 Armata. Tieto bojové vozidlá "sa však zatiaľ nezúčastnili na priamych útočných operáciách". V utorok to uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.
Tanky Armata sú vybavené silnejšou ochranou bočných strán a ich posádky absolvovali výcvik "bojovej koordinácie" na cvičisku na Ukrajine, uviedla agentúra RIA Novosti.
Tanky T-14 Armata majú automaticky ovládanú vežu bez ľudskej posádky. Do veže je zabudovaný diaľkovo ovládaný kanón 2A82 kalibru 125 mm. Z veže sa dajú odpaľovať aj diaľkovo navádzané protitankové strely. Trojčlenná posádka sa nachádza v oddelenom priestore, ktorý je chránený viacvrstvovým kompozitným pancierom. Tank dosahuje najvyššiu rýchlosť 80 kilometrov za hodinu.
Llega la primavera, y los tanques rusos T-14 cambian de color. Hay que ponerse guapos en primavera. Entretanto, sigue la descretinización de Ucrania. pic.twitter.com/2MaFwobMn1
— DADDY MOU ® (@ENGINEER__28) April 25, 2023
Rusko doteraz na Ukrajine používalo tanky T-72, T-80 a T-90, v poslednom čase však – pravdepodobne kvôli vysokým stratám – nasadilo aj zastarané tanky T-62 a médiá referovali, že zo skladov na Ďalekom východe sa prepravujú na západ aj ešte staršie tanky T-54 a T-55. Do ukrajinskej výzbroje sa naopak dostali moderné západné tanky Lepard 2 nemeckej výroby a britský Challenger 2. Prisľúbené má Kyjev aj americké tanky Abrams.
Tanky T-14 Armata podľa tvrdenia Moskvy prekonávajú všetky západné zbrane. Ich delá sú ovládateľné na diaľku a posádka je mimoriadne dobre chránená. Musí sa ale spoliehať na zložité elektronické a optické systémy. Technickú zaostalosť v týchto odvetviach však Rusko donedávna riešilo dovozom.
Tanky T-14 predviedla ruská armáda prvýkrát na prehliadke v Moskve v roku 2015. Pri generálnej skúške prehliadky jeden z tankov prestal fungovať.
Na rovnakej platforme ako Armata vzniká aj bojové vozidlo pechoty, samohybné delo a obrnený transportér.
Britská vojenská rozviedka v januári uviedla, že ruské sily na Ukrajine sa zdráhali nasadiť prvú várku nových tankov pre ich "nevyhovujúci stav". V jej správe sa ďalej píše, že nasadenie tankov T-14 by bolo "veľmi riskantné rozhodnutie", ktoré Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou prijalo najmä z propagandistických dôvodov.
"Jedenásť rokov vývoja bolo poznačených meškaním, zmenšovaním plánovaného počtu vyrobených kusov a množstvom problémov vo výrobe," konštatovala britská rozviedka.
Prvýkrát v bojových podmienkach boli tanky „Armata“ testované v Sýrii.
Tank T-14 „Armata“ bol vyvinutý v „Ural Design Bureau of Transport Engineering“ (súčasť spoločnosti „Uralvagonzavod“). Zvláštnosťou jeho usporiadania je neobývaná veža, traja členovia posádky sú v izolovanej pancierovej kapsule umiestnenej v prednej časti trupu. Tank má kombinované viacvrstvové pancierovanie, novú dynamickú ochranu „Malachit“ a komplex aktívnej ochrany „Afganit“.
Zdroj: tvnoviny.sk / hnonline.sk / sk.news-front.info / InfoVojna