„Rusko zvažuje umiestniť nadzvukové balistické rakety Orešnik na území Bieloruska,“ vyhlásil Putin po tom, ako s bieloruským prezidentom Lukašenkom podpísal v Minsku obrannú dohodu
Rusko v novembri tohto roku vystrelilo nadzvukovú raketu Orešnik na ukrajinské mesto Dnipro. Vladimir Putin to označil za prvý test zbrane v bojových podmienkach. Raketa údajne letí 10-krát vyššou rýchlosťou ako zvuk, má silu jadrovej zbrane a protivzdušná obrana ju nemôže zachytiť.
Ruský prezident Vladimir Putin v piatok uviedol, že Moskva by mohla v druhej polovici budúceho roka nasadiť hypersonickú raketu dlhého doletu Orešnik na území Bieloruska ako svojho spojenca. Reagoval na žiadosť bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, s ktorým v piatok na summite v Minsku podpísal obrannú dohodu.
"Keďže sme dnes podpísali dohodu o bezpečnostných zárukách, ktorá sa týka využitia všetkých dostupných síl a prostriedkov, považujem rozmiestnenie systémov, ako je Orešnik, na území Bieloruskej republiky za uskutočniteľné," povedal Putin.
"Myslím si, že to bude možné v druhej polovici budúceho roka, keď sa zvýši sériová výroba týchto raketových systémov v Rusku a keď sa začnú používať v rámci ruských strategických síl," dodal.
Rusko minulý mesiac vystrelilo nadzvukovú raketu Orešnik na ukrajinské mesto Dnipro. Putin to označil za prvý test zbrane v bojových podmienkach. Raketa údajne letí 10-krát vyššou rýchlosťou ako zvuk, má silu jadrovej zbrane a protivzdušná obrana ju nemôže zachytiť. Časť západných expertov je voči Putinovým tvrdeniam skeptická.
Prezidenti sa v piatok stretli v bieloruskom hlavnom meste pri príležitosti 25. výročia vzniku aliancie medzi bývalými sovietskymi republikami.
Putin podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS povedal, že zmluva o vzájomnej obrane "umožní spoľahlivo chrániť Rusko a Bielorusko a zároveň vytvorí podmienky pre ďalší mierový a udržateľný rozvoj oboch štátov".
Líder Kremľa minulý mesiac schválil zmeny v jadrovej doktríne a rozšíril zoznam okolností, pri ktorých by krajina zvážila odpálenie jadrových zbraní. Moskva zároveň rozšírila "jadrový dáždnik" aj na Bielorusko.
Jadrové zbrane sa odtiaľ stiahli po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Putin minulý rok oznámil, že Rusko do Bieloruska umiestni taktické jadrové rakety ako odstrašujúci prostriedok pre Západ.
Zdroj: info.sk / InfoVojna