Scholz varoval štáty Západu pred vypuknutím ďalšej studenej vojny a priznal, že ruská špeciálna operácia na Ukrajine spôsobila na planéte zásadný geopolitický zlom. „Svet však nesmie dovoliť, aby Putin dosiahol svoje. Kroky NATO na druhej strane nesmú viesť k priamej konfrontácii s Ruskom,“ bráni nemecký kancelár doterajší model sveta, v ktorom USA ako svetový hegemón diktuje všetkým štátom na planéte svoju predstavu o svete, využívajúc pri tom nátlak, vydieranie, teror, vojny a podvratnú činnosť
Nemecký kancelár Olaf Scholz vo svetle blížiacej sa radikálnej zmeny geopolitickej situácie na planéte priznal, že v multipolárnom svete sa dialóg a spolupráca musia rozšíriť za hranice tzv. demokratickej zóny a nadviazať s nimi spoluprácu. Ako zdôraznil, toto úsilie si bude vyžadovať pragmatizmus a určitú mieru pokory. .
Nemecký kancelár Olaf Scholz varoval západné krajiny pred vypuknutím novej studenej vojny, v rámci ktorej by sa svet znova rozdelil do dvoch blokov. V príspevku pre magazín Foreign Affairs, ktorý bol zverejnený v pondelok, vyzval tiež Západ na budovanie nových partnerstiev vo svete, píše agentúra Reuters.
Scholz ako hrozby pre súčasný multipolárny svet menoval konkrétne Čínu a Rusko. V tejto súvislosti zdôraznil potrebu posilnenia európskej a transatlantickej jednoty. Zároveň apeloval na vytvorenie nových partnerstiev a posilnenie už existujúcej spolupráce s krajinami po celom svete.
Západ sa podľa Scholza musí postaviť na obranu demokratických hodnôt a chrániť otvorené spoločnosti, súčasne sa však musí vyhnúť pokušeniu znova "rozdeliť svet na bloky". Tomu podľa neho môže zabrániť pragmatické budovanie nových partnerstiev bez ideologických zábran.
"Nemci sa chcú stať garantom európskej bezpečnosti, ako to od nás očakávajú naši spojenci - staviteľom mostov v rámci Európskej únie a zástancom multilaterálnych riešení globálnych problémov," napísal šéf nemeckej vlády v magazíne Foreign Affairs.
Vplyv ruskej špeciálnej operácie presahuje podľa Scholza hranice Ukrajiny. „Keď Putin vydal rozkaz na útok, rozbil európsku a medzinárodnú mierovú architektúru, ktorá sa budovala desaťročia. Rusko pod Putinovým vedením porušilo aj tie najzákladnejšie zásady medzinárodného práva zakotvené v Charte OSN: zrieknutie sa použitia sily ako prostriedku medzinárodnej politiky a záväzok rešpektovať nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť všetkých krajín. Rusko, ktoré sa správa ako imperiálna mocnosť, sa teraz snaží silou prekresliť hranice a opäť rozdeliť svet na bloky a sféry vplyvu,“ vysvetľuje pokrytecky Scholz opomínajúc vojenskú agresiu NATO voči suverénnym štátom počas ostatných troch dekád po celom svete.
Veľká obava USA a jeho poskokov pred nadchádzajúcou veľkou zmenou na planéte
„Svet nesmie dovoliť, aby Putin dosiahol svoje; ruský revanšistický imperializmus musí byť zastavený. Rozhodujúcou úlohou Nemecka v tejto chvíli je posilniť úlohu jedného z hlavných poskytovateľov bezpečnosti v Európe investovaním do našej armády, posilnením európskeho obranného priemyslu, posilnením našej vojenskej prítomnosti na východnom krídle NATO a výcvikom a vybavením ukrajinských ozbrojených síl,“ vyzval nemecký kancelár.
„Kroky NATO nesmú viesť k priamej konfrontácii s Ruskom, ale aliancia musí dôveryhodne odrádzať od ďalšej ruskej agresie. Na tento účel Nemecko výrazne zvýšilo svoju prítomnosť na východnom krídle NATO, posilnilo Nemeckom vedenú bojovú skupinu NATO v Litve a vyčlenilo brigádu na zaistenie bezpečnosti tejto krajiny. Nemecko tiež prispieva jednotkami do bojovej skupiny NATO na Slovensku a nemecké letectvo pomáha monitorovať a zabezpečovať vzdušný priestor v Estónsku a Poľsku,“ dodal Scholz.
„Ruská agresívna vojna síce vyvolala Zeitenwende (Bod zlomu), ale tektonické posuny sú oveľa hlbšie. Dejiny sa neskončili studenou vojnou, ako niektorí predpovedali. História sa však ani neopakuje. Mnohí predpokladajú, že sme na pokraji éry bipolarity medzinárodného poriadku. Vidia, že sa blíži úsvit novej studenej vojny, ktorá postaví Spojené štáty proti Číne,“ doplnil šéf nemeckej vlády s tým, že a s týmto názorom nestotožňuje. „Naopak, som presvedčený, že sme svedkami konca výnimočnej fázy globalizácie, historickej zmeny, ktorú urýchlili vonkajšie šoky, ako napríklad pandémia COVID-19 a ruská vojna na Ukrajine, ale nie je to úplne dôsledok týchto šokov.“
Vo svetle blížiacej sa radikálnej zmeny geopolitickej situácie na planéte Scholz priznal, že „v multipolárnom svete sa dialóg a spolupráca musia rozšíriť za hranice demokratickej zóny. Nová národná bezpečnostná stratégia Spojených štátov správne uznáva potrebu nadviazať spoluprácu s "krajinami, ktoré neprijímajú demokratické inštitúcie, ale napriek tomu sú závislé od medzinárodného systému založeného na pravidlách a podporujú ho". Svetové demokracie budú musieť s týmito krajinami spolupracovať na obrane a podpore globálneho poriadku, ktorý viaže moc na pravidlá a ktorý čelí revizionistickým činom, ako je ruská agresívna vojna. Toto úsilie si bude vyžadovať pragmatizmus a určitú mieru pokory.“
Zaujímavosťou je určitá koordinovanosť vyhlásení najvyšších predstaviteľov Nemecka a Francúzska. Scholzov článok na portáli Foreign Affairs bol zverejnený 5. decembra 2022 a v podobnom duchu sa vyjadril aj francúzsky prezident Emannuel Macron v sobotu 3. decembra, keď priznal, že sa Západ bude čoskoro musieť pripraviť na rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom s tým, že Rusku treba počas takých rokovaní garantovať bezpečnostné záruky.
Zdroj: foreignaffairs.com / InfoVojna / trend.sk