Šéf maďarskej diplomacie Szijjártó obvinil Brusel zo zodpovednosti za narastajúci migračný tlak. Grécko žiada od EÚ sankcionovať štáty, ktoré neprijímajú naspäť svojich občanov migrujúcich do Európy
Maďaský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó vyzval Brusel, aby okamžite ukončil migračnú politiku povinných presídľovacích kvót. Grécky minister pre migráciu a azyl Dimitrios Kairidis označil bilaterálne dohody týkajúce sa návratu migrantov uzatvorené medzi jednotlivými členskými a nečlenskými štátmi EÚ za neefektívne.
Za nárast migračného tlaku v strednej Európe nesie zodpovednosť výhradne Európska únia. V súvislosti s hraničnými kontrolami, ktoré Slovensko dočasne obnovuje, to v stredu uviedol minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
"Stúpajúci migračný tlak v strednej Európe je výhradne vinou Bruselu, keďže ponechanie povinných presídľovacích kvót každodenne ako magnet priťahuje nelegálnych imigrantov a motivuje prevádzačov," tvrdí Szijjártó.
Šéf maďarskej diplomacie vyzval Brusel, aby okamžite ukončil túto migračnú politiku.
Na hraniciach Slovenska s Maďarskom pôjde o náhodné kontroly. Zavádzajú sa od štvrtka (5. 10.) do 14. októbra. Zamerajú sa najmä na podozrivé vozidlá, snahou bude čo najmenej obmedziť plynulosť premávky. Po stredajšom rokovaní vlády to v Bratislave uviedol slovenský premiér Ľudovít Ódor poverený vedením rezortu vnútra.
Grécko žiada sankcionovať štáty, ktoré neprijímajú naspäť svojich občanov, z ktorých sa stali migranti
Grécko v stredu vyzvalo ostatné členské štáty Európskej únie, aby prijali navrhovaný plán sankcionovania krajín, ktoré odmietnu prijímať ich občanov-migrantov vyhostených z EÚ, informuje TASR podľa správy agentúry AP.
Grécky minister pre migráciu a azyl Dimitrios Kairidis vyhlásil, že aktuálne bilaterálne dohody týkajúce sa návratu migrantov uzatvorené medzi jednotlivými členskými a nečlenskými štátmi EÚ sa ukazujú ako neefektívne.
"Európa musí žiadať, aby krajiny opätovne prijímali svojich občanov, inak to bude znamenať zavedenie sankcií a pozastavenie finančnej pomoci. Európa požíva autoritu, vďaka ktorej si v tejto záležitosti dokáže presadiť svoju vôľu," vyhlásil v utorok večer Kairidis vo vysielaní gréckej štátnej televízie ERT.
Ak nebudú implementované funkčné pravidlá deportácie osôb, "európsky azylový proces sa stane terčom posmechu," vyhlásil Kairidis.
Grécke úrady vyhlásili, že v stredu pri pobreží Peloponézskeho polostrova z lode zachránili 88 migrantov pochádzajúcich z Iránu, Iraku a Afganistanu. Medzi zachránenými bolo aj 20 detí, pri akcii asistoval ropný tanker plaviaci sa okolo. Zároveň informovali aj o inej záchrannej akcii, ktorá prebehla niekoľko hodín predtým.
Grécki záchranári počas nej neďaleko gréckeho ostrova Symi ležiaceho pri pobreží Turecka zachránili 82 migrantov.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / InfoVojna