Šéf nemeckého rezortu hospodárstva Habeck žiada sankcie voči krajinám, ktoré z Ruska dovážajú urán pre svoje jadrové elektrárne
Do všetkých reaktorov typu VVER 440, ktoré sú v prevádzke (Maďarsko, Česko, Fínsko, Bulharsko), a ktoré máme v jadrových elektrárňach Mochovce i Bohunice, v súčasnosti dodáva jadrové palivo len ruská spoločnosť TVEL. .
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck žiada sankcie voči krajinám, ktoré získavajú z Ruska urán pre svoje jadrové elektrárne. Takisto chce prísnejšiu kontrolu vyvážaného tovaru. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
Sankcie musia byť podľa jeho slov zavedené, aj keď to bude predstavovať zmeny pre krajiny, ktoré urán z Ruska využívajú.
Habeck tiež žiada prísnejšie presadzovanie sankcií. "Máme presné údaje, že súčasné sankcie sú obchádzané, obchádzané cez tretie krajiny," povedal počas návratu z Ukrajiny. Obchádzanie sankcií označil za neprijateľné a za oslabovanie úsilia o ukončenie vojny.
Pripomenul tiež svoje návrhy z februára tohto roka o sankciách vrátane kontrol v oblasti tovarov, ktoré môžu byť použité vo vojne. Spoločnosti by museli potvrdiť miesto určenia, aby sa cez utajené kanály nedostal na Donbas na východe Ukrajiny. Ak spoločnosti v krajinách mimo EÚ nezákonne dodávali tovar Rusku, musia podľa jeho slov počítať so sankciami.
To všetko by malo byť zahrnuté v ďalšom sankčnom balíku EÚ.
Európska únia od začiatku invázie na Ukrajinu prijala proti Rusku viacero balíkov sankcií. V poradí desiaty z februára obmedzuje vývoz tovarov s tzv. dvojakým využitím. Ide napríklad o približne 50 elektronických súčiastok, ktoré sa môžu použiť aj v zbraňových systémoch, dronoch, raketách či vrtuľníkoch.
Habeck bol na navštíve Ukrajiny od pondelka. Vo videu na Twitteri oznámil, že v spoločnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského navštívil viaceré miesta postihnuté vojnou.
Do všetkých reaktorov typu VVER 440, ktoré sú v prevádzke (Maďarsko, Česko, Fínsko, Bulharsko), a ktoré máme v jadrových elektrárňach Mochovce i Bohunice, v súčasnosti dodáva jadrové palivo len ruská spoločnosť TVEL.
Vymeniť ruské jadrové palivo v slovenských atómových elektrárňach za iné nie je také jednoduché. Podľa Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) výmena paliva za napríklad západného typu si vyžaduje veľa projektantskej práce a príprav. Podľa predsedníčky ÚJD Marty Žiakovej, vôbec nejde o jednoduchý proces.
„Je to veľmi ťažké. Dá sa to v dnešnej technickej dobe, ale ten proces, keď začínate používať iné palivo, je dosť zdĺhavý. Musíte preskúmať všetky bezpečnostné aspekty, ktoré sú s tým v rámci predpísaných požiadaviek spojené. Nemôže prísť k poškodeniu nielen samotného paliva, ale ani primárneho okruhu jadrového reaktora,“ povedala Žiaková v marci roku 2022.
Nemeckí občania majú v dôsledku samovraždených ekonomických opatrení a sústavnej protiruskej hystérie svojich politických predstaviteľov plné zuby. Najavo to dali v júli roku 2022 aj samotnému Habeckovi. Ľudia na svojho ministra hospodárstva počas mítingu kričali "klamár" a “vojnový štváč", zatiaľ čo Habeck na pódiu hovoril politické frázy o dôvodoch súčasného neutešeného stavu ekonomiky, od vojny na Ukrajine cez lesné požiare až po ochranu klímy. Habeck v čase energetickej krízy a brutálnho nárastu cien zemného plynu vtedy navyše drzo vyhlásil, že uvedenie plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky neprichádza do úvahy, pretože hrá do karát ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Občanom a firmám taktiež oznámil, že za plyn budú platiť vyššiu daň.
Zdroj: info.sk / InfoVojna