...

Senát amerického Kongresu schválil, desiatky miliárd dolárov na financovanie konfliktov vo svete: Vojny Ukrajiny proti Rusku a Izraelu proti Palestíne aj na podnecovanie konfliktu s Čínou cez vojenskú podporu Taiwanu. USA je aktuálne najzadĺženejšia krajina na planéte. „Rímska ríša skončila rovnakým spôsobom, keď gladiátori zabávali tučných Rimanov, zatiaľ čo ich bankári znehodnocovali menu, aby mohli platiť vojakov a účty,“ vyhlásil americký investor Robert Kiyosaki


Za balík v celkovej hodnote viac než 95 miliárd dolárov hlasovalo 70 amerických senátorov a 29 ich bolo proti.


Senát amerického Kongresu v utorok schválil balík pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan v celkovej hodnote 95,34 miliardy dolárov. Zatiaľ však nie je jasné, kedy bude o balíku rozhodovať Snemovňa reprezentantov. Tú ovládajú republikáni a bez sprísnenia režimu na hraniciach USA s Mexikom uvedený balík odmietajú, informuje denník The Guardian.

Televízia NBC spresnila, že za balík hlasovalo 70 senátorov a 29 ich bolo proti. Z balíka pomoci má ísť Ukrajine približne 60 miliárd dolárov, Izraelu 14 miliárd, deväť miliárd na humanitárne účely na palestínskych územiach, Ukrajine a ďalších oblastiach a takmer päť miliárd na podporu spojencov USA v indicko-tichomorskom priestore.

Predseda snemovne Mike Johnson z Republikánskej strany už v pondelok avizoval, že ani v prípade schválenia balíka v Senáte nepredloží toto opatrenie na hlasovanie v dolnej komore Kongresu. "Zákon o zahraničnej pomoci v Senáte mlčí k najpálčivejšej záležitosti, ktorej čelí naša krajina," povedal Johnson, žiadajúc sprísnenie režimu na hraniciach.

Pôvodný návrh v Senáte obsahoval aj sprísnenie hraničného režimu a azylovej politiky. Vedúci predstavitelia Republikánskej strany a exprezident Donald Trump sa však postavili proti tomuto návrhu, pretože bol podľa nich nedostatočný na zastavenie toku migrantov cez južnú hranicu USA. Republikáni v Senáte následne spojený návrh zablokovali, a tak Senát rokoval len o pomoci uvedeným krajinám.

Spojené štáty kraľujú v rebríčku najzadĺženejších štátov sveta

Deficit USA narastá do takej miery, že vyhnúť sa škodám by bolo zázrakom, myslí si to odborník v oblasti finančnej matematiky a autor knihy Čierna labuť Nassim Nicholas Taleb, pričom podľa Bloombergu hovorí: „Kým bude Kongres neustále predlžovať dlhový limit a uzatvárať dohody, pretože sa obáva politických konzekvencií, môže dôjsť k dlhovej špirále.“ Na podujatí spoločnosti Universa Investments, ktorej radí, dodal: „A dlhová špirála je ako špirála smrti.“

N. N. Taleb definoval narastajúce dlhové zaťaženie ako „bielu labuť“, teda riziko, ktoré je pravdepodobnejšie ako prekvapivá udalosť „čierna labuť“. Deficit Spojených štátov aj ich ekonomika sú podľa neho celkovo oveľa zraniteľnejšie voči šokom ako v predchádzajúcich rokoch. Dôvodom je vraj to, že svet je v dôsledku globalizácie oveľa viac prepojený, pričom problémy v jednom regióne sa môžu odraziť na celom svete.

Odborník na financie je známy tým, že predpovedal Čierny pondelok v roku 1987 (kolaps akciových trhov), ako aj finančnú krízu v roku 2008. Na otázku, ako by sa americká „špirála“ mohla v konečnom dôsledku prejaviť, N. N. Taleb povedal, že „potrebujeme niečo, čo príde zvonku, alebo možno nejaký zázrak“.

Bývalý americký minister financií Robert Rubin v januári 2024 vyhlásil, že najväčšia svetová ekonomika sa nachádza v „hroznej pozícii“, pokiaľ ide o jej federálne deficity, zatiaľ čo viceprezident BlackRock Philipp Hildebrand varoval, že akékoľvek zlyhanie môže ohroziť dolár ako globálnu menu.

USA smerujú k útesu, varuje šéf najväčšej americkej banky

Generálny riaditeľ banky JPMorgan Chase Jamie Dimon v januári 2024 vyhlásil, že Spojené štáty sa blížia k okraju útesu, nakoľko dlh krajiny neustále rastie. Šéf najväčšej americkej banky bije na poplach a vyzýva, že situáciu treba riešiť skôr, než vyústi do krízy.

Jamie Dimon o tomto probléme hovoril počas piatkovej panelovej diskusie v Bipartisan Policy Center. Pripomenul, ako vyzerala ekonomika USA v roku 1982, keď sa inflácia pohybovala na úrovni 12 %, hlavná úroková sadzba dosahovala približne 21,5 %, nezamestnanosť okolo 10 % a dlh predstavoval cca 35 % hrubého domáceho produktu. Poznamenal, že dnes je pomer dlhu k HDP vyšší ako 100 % a dodal, že do roku 2035 by mal dosiahnuť 130 %.

„Je to útes, vidíme ho,“ povedal Dimon. „Prídeme k nemu asi o 10 rokov, približujeme sa rýchlosťou 60 míľ za hodinu,“ dodáva skúsený bankár.

Dimon ďalej súhlasil s kolegom z panelovej diskusie, bývalým predsedom Snemovne reprezentantov Paulom Ryanom, ktorý nazval rastúci americký dlh “najpredvídateľnejšou krízou, akú sme kedy mali”.

Vyhliadky výšky federálneho dlhu sú neradostné, keďže ekonómovia čoraz častejšie bijú na poplach v súvislosti s rýchlym tempom míňania Kongresu a Bieleho domu. Najnovšie zistenia Rozpočtového úradu Kongresu naznačujú, že štátny dlh sa v priebehu nasledujúcich troch desaťročí takmer zdvojnásobí. Do konca roka 2022 vzrástol štátny dlh USA na približne 97 % hrubého domáceho produktu. Podľa súčasného zákona sa očakáva, že toto číslo na konci roku 2053 raketovo vzrastie na 181 %.

Investor Robert Kiyosaki varuje pred hrozivým národným dlhom USA

Americký podnikateľ, investor a spisovateľ Robert Kiyosaki nedávno opäť varoval verejnosť pred neudržateľne vysokým štátnym dlhom v USA, ktorý neustále láme nové rekordy. Len za krátke obdobie totiž stúpol o ďalší bilión dolárov, uvádza správa News Bitcoin. Fiškálnu politiku odsudzuje čoraz viac ekonómov a vznikajú obavy z nesplatenia tohto dlhu.

Kiyosaki začiatkom januára 2024 vo svojom statuse na sociálne sieti X (Twitter) vyjadril svoju frustráciu nad tým, že tempo rastu amerického dlhu je neudržateľné. Zároveň vyzval investorov, aby nakupovali zlato, striebro a Bitcoin. Lídri v USA sú údajne neschopní a navyše ich obviňuje z finančnej korupcie. Kiyosaki upozornil aj na to, že dlh stúpol o viac ako 1 bilión dolárov len za posledné 4 mesiace.

„KONIEC AMERICKÉHO IMPÉRIA? Tento týždeň Američania vsádzajú do hry 68 miliárd dolárov. Americký dlh je pritom najvyšší v histórii sveta, dlh, ktorý Amerika nikdy nemôže splatiť. Rímska ríša skončila rovnakým spôsobom, keď gladiátori zabávali tučných Rimanov, zatiaľ čo ich bankári znehodnocovali menu, aby mohli platiť vojakom a účty. História sa opakuje, pretože sa opakuje hlúposť. Nebuďte hlúpi. Stavte radšej na zlato, striebro, Bitcoin?,“ uviedol Kiyosaki 10. februára vo svojom statuse na sieti X.

Podľa údajov USDebtClock je národný dlh USA takmer 34,3 biliónov dolárov. Ak prepočítame tento dlh na občana, zistíme, že každý Američan dlhuje už pri narodení vyše 100 000 dolárov. Na druhej strane ale USA disponuje aj najväčším hrubým domácim produktom (HDP) na úrovni 27,2 bilióna dolárov. To znamená, že pomer verejného dlhu k HDP predstavuje 90,33 %.

Zelenskyj sa poďakoval Senátu USA za schválenie pomoci Ukrajine

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v utorok poďakoval členom Senátu amerického Kongresu, ktorí hlasovali za pomoc Ukrajine v hodnote 60 miliárd dolárov, informuje TASR.

"Americká pomoc približuje Ukrajine spravodlivý mier a obnovuje globálnu stabilitu, čo povedie k väčšej bezpečnosti a prosperite pre všetkých Američanov a celý slobodný svet," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti X.


Zdroj: spravy.rtvs.sk / bleskovky.sk / trend.sk / investicne.sk / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.