...

Skupina spoločnosti Bukóza Holding krachuje. Zamestnanci firmy hromadne podávajú výpovede. Problémy má aj ďalší veľký zamestnávateľ na Slovensku


Spoločnosť, ktorá spracováva drevnú hmotu a je výrobcom celulózy, podľa slov ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) smeruje do konkurzu. Dvom výrobným závodom popredného nemeckého výrobcu automobilových súčiastok na Slovensku ubudnú zamestnanci.


Majiteľ v problémoch a ľudia bez výplat. Zamestnanci skupiny spoločností Bukóza Holding v piatok začali podávať výpovede z dôvodu nevyplatenia miezd. Podľa ministra práce Erika Tomáša spoločnosť, ktorá spracováva drevnú hmotu, smeruje do konkurzu.

Len pred pár dňami sme informovali o nevyplatených mzdách, no situácia sa v podniku v Hencovciach na východe Slovenska opäť zhoršila. Podávanie výpovedí pre TASR potvrdil predseda výboru Základnej organizácie Odborového zväzu Drevo, Lesy, Voda (OZ DLV) pri Bukocel Pavol Halas, s tým, že bez mzdy sú všetci zamestnanci holdingu, čo sa týka približne 420 osôb. „Zamestnancom k dnešnému dňu nebola vyplatená mzda za mesiac september 2024. Podľa informácií, ktorými odbory disponujú, zo strany zamestnávateľa nebude zamestnancom vyplatená mzda v stanovenom termíne ani za mesiac október,“ dodal.

Minister hovorí o konkurze

Spoločnosť, ktorá spracováva drevnú hmotu a je výrobcom celulózy, podľa slov ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) smeruje do konkurzu, uviedla STVR s tým, že Bukóza končí. Minister práce vo štvrtok povedal, že úrad práce vo Vranove nad Topľou špeciálne vyčlenil pracovníkov na to, aby boli zamestnanci pružne evidovaní „Sociálna poisťovňa z garančného fondu dokáže vyplatiť ušlé mzdy za predchádzajúce mesiace, podmienkou je, aby bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu. Mám informáciu, že sa tak stať má, takže ľudia o svoje výplaty neprídu,“ povedal Tomáš.

Majiteľ Bukózy Roman Staněk sa pre Denník N vyjadril, že v tejto chvíli ešte o osude fabriky prebiehajú rokovania, a situáciu nechcel ďalej komentovať.

Úver na mzdy sa majiteľovi nepodarilo získať

Zamestnanci od odstavenia výroby 4. októbra čerpajú náhradné voľno a nevyčerpanú dovolenku. Od 18. novembra z dôvodu prekážok na strane zamestnávateľa majú zamestnanci nárok na náhradu príjmu vo výške 60 percent. „Podľa informácií, ktoré mám od majiteľa, mal získať úver z banky, no tento krok sa mu nepodaril. V súčasnosti nemá finančné prostriedky na opätovné spustenie fabriky. Čo sa týka zamestnancov, je mi ľúto, ale v podstate sa ocitnú na úrade práce,“ doplnil Halas. Podľa jeho informácií výpovede v piatok podá vyše sto zamestnancov, a ďalšie výpovede pribudnú na budúci týždeň.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny pre TASR uviedlo, že od začiatku roka 2024 neeviduje žiadne hromadné prepúšťanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Vranove nad Topľou.

Nový majiteľ získal firmu s obrovským dlhom

Zamestnanci skupiny spoločností Bukóza Holding podávali výpovede z dôvodu nevyplatenia mzdy už v máji, keď im nebola vyplatená mzda za marec. Holding mal vtedy iného majiteľa.

Investičná skupina RIQ Investments, vlastnená českým podnikateľom Romanom Staňkom, oznámila vstup do skupiny spoločností Bukóza Holding začiatkom júla (2. 7.). K reštartu spoločnosti mala prispieť podpora Eximbanky a ústretový prístup Ministerstva životného prostredia SR, voči ktorému mala firma záväzok vo výške 20 miliónov eur. Nový majiteľ prevzal firmu s dlhom 130 miliónov eur. V júli zamestnanci dostali ponuky, aby sa opäť vrátili do práce a obnovili výrobu.

Problémy má aj ďalší veľký zamestnávateľ na Slovensku. Popredný nemecký výrobca automobilových súčiastok Schaeffler nedávno informoval, že v Európe zruší 4700 pracovných miest. Teraz potvrdil, že prepúšťanie sa dotkne aj fabriky na Slovensku. Viac sa dočítate TU.

 

Zdroj: zoznam.sk

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.