...

Slovenská vláda bude musieť pred Európskym súdom pre ľudské práva vysvetľovať neľudské zaobchádzanie a diskrimináciu vo väzbe


Sťažovateľ pred ESĽP namieta porušenie článkov 3 a 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (Dohovor) samostatne, ako aj v spojení s článkom 14 Dohovoru..


Vo väzbe sa nelieči. Aspoň v tej slovenskej. „Očista“ je predsa dôležitejšia. Ako dodržiavanie ľudských práv. Či Dohovoru, ktorým sme viazaní. K tomu všetkému treba pripočítať fakt, že vo väzbe je človek pred zákonom NEVINNÝ. Keďže ide o čas, kedy ešte nebol právoplatne odsúdený za akúkoľvek trestnú činnosť. O prípade notára z Košíc, ktorý strávil vo väzbe mesiace a to podľa rozhodnutia ÚS SR NEZÁKONNE, sme vás informovali v dvoch rozhovoroch, v ktorých prehovorili jeho rodičia. Ktorí, okrem iného, boli aj svedkami synovho zatýkania.

Rozhodnutie

Dňa 23. mája 2023 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) oznámil sťažovateľovi - košickému notárovi Vojtěchovi Kavečanskému, že k jeho sťažnosti sa má najneskôr do 20. septembra 2023 vyjadriť slovenská vláda. Sťažnosť sa týka podmienok väzby v Ústave na výkon väzby Košice.

Sťažovateľ pred ESĽP namieta porušenie článkov 3 a 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (Dohovor) samostatne, ako aj v spojení s článkom 14 Dohovoru.

Podmienky väzby

Sťažovateľ, ktorý trpel post-traumatickou stresovou poruchou bol vo väzbe od 4. augusta 2021 do 27. mája. 2022. Podľa sťažovateľa boli podmienky väzby neprimerané.

Pokiaľ ide o veľkosť cely, osvetlenie, čerstvý vzduch, prechádzky (bol v cele 23 hodín denne),  lekársku starostlivosť, spánkovú depriváciu a osobnú hygienu – čo malo negatívny vplyv na jeho zdravotný stav.

Vo väzbe sa nelieči

Navyše vo väzbe nepokračovala liečba jeho post-traumatickej stresovej poruchy. Návštevy externého lekára sa vykonávali za prítomnosti príslušníka väzenskej stráže a sťažovateľ bol počas nich spútaný na rukách a nohách.

Obmedzené kontakty

Sťažovateľove kontakty s členmi jeho rodiny boli obmedzené –  v priemere každých 33 dní mu boli povolené nekontaktné návštevy a prvá kontaktná návšteva mu bola povolená až po ôsmych mesiacoch od pozbavenia jeho osobnej slobody.

Sťažovateľ namietal aj diskrimináciu z dôvodu, že osoby vo väzbe majú horšie podmienky ako osoby vo výkone trestu.

Otázky na našich „demokratov“

ESĽP stranám (vláde SR a sťažovateľovi) kladie podľa článku 3 Dohovoru otázku, či podmienky väzby – osobitne počet väzňov umiestnených v rovnakej cele, jej sanitárne podmienky a nemožnosť tráviť čas na čerstvom vzduchu – predstavovali neľudské a ponižujúce zaobchádzanie.

Ďalej, či vzhľadom na zdravotný stav sťažovateľa orgány adekvátne splnili svoju povinnosť zabezpečiť zdravie a blaho väzňa. Poskytnúc mu potrebnú lekársku starostlivosť, ako to vyžaduje článok 3 Dohovoru.

ESĽP kladie aj otázku, či došlo k porušeniu práva sťažovateľa na rešpektovanie jeho práva na súkromný a rodinný život. Vzhľadom na obmedzenia aplikované počas jeho stretnutí s rodinou.

Osobitne, či boli tieto obmedzenia zákonné, sledovali legitímny cieľ a boli nevyhnutné v demokratickej spoločnosti.

ESĽP bude musieť vláda SR zodpovedať aj otázku, či nebol pri užívaní svojich práv podľa Dohovoru diskriminovaný v rozpore s článkom 14 Dohovoru v spojení s článkom 3 a 8 Dohovoru.

Potemkinova dedina

Nuž, len pred pár dňami rozprával pán Heger pre Hospodárske noviny, ako „na Slovensku on a Matovič naštartovali spravodlivosť.“ Len akosi zabudol uviesť, že existuje 21 právoplatných rozhodnutí Ústavného súdu SR o nezákonných väzbách.

Počas „vykonávania očisty apolitickou políciou.“ Podotknúť treba i to, že pani prezidentka, „strážkyňa demokracie a právneho štátu,“ verejne vystúpila na obranu istých vyšetrovateľov. Nikdy sa však nevyjadrila k nezákonnosti väzieb.

Ani neapelovala na to, aby sa zmenili podmienky vo výkone väzby. Ani na to, aby sa popri „očiste“ dodržiaval nielen Dohovor, ale i naše trestné právo a ústava SR.

Sťažnosť advokáta Ribára

Dňa 23. mája 2023 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) oznámil aj sťažovateľovi advokátovi JUDr. Martinovi Ribárovi, že k jeho sťažnosti sa má najneskôr do 20. septembra 2023 vyjadriť slovenská vláda.

Sťažnosť sa týka podmienok väzby v Ústave na výkon väzby Banská Bystrica vrátane možností kontaktu s rodinou. Sťažovateľ sa sťažuje, že od 30. októbra 2019 do 14. mája 2021 bol držaný vo väzbe za neadekvátnych podmienok pokiaľ ide o veľkosť cely, osvetlenie, čerstvý vzduch, spánkovú depriváciu, aktivity mimo celu (bol v cele 23 hodín denne) a osobnú hygienu. Navyše, sťažovateľove kontakty s rodinou vo forme návštev a telefonických hovorov boli obmedzené a neboli vôbec povolené počas jedenástich a pätnástich mesiacov po pozbavení jeho osobnej slobody.

Sťažovateľ pred ESĽP ďalej tvrdí, že podmienky osôb vo väzbe sú hrošie ako podmienky osôb vo výkone trestu odňatia slobody. Namieta porušenie článkov 3 a 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (Dohovor) samostatne, ako aj v spojení s článkom 14 Dohovoru.

ESĽP bude v súvislosti s touto sťažnosťou skúmať, či vzhľadom na aplikovateľnú legislatívu a prax vyčerpal sťažovateľ vnútroštátne prostriedky nápravy, a v tomto ohľade poukazuje na rozsudok Maslák v. Slovensko, konkrétne jeho odseky 161 a 169. ESĽP v nich uviedol, že v rozsahu, v akom obmedzenia vlastné osobitnému väzenskému režimu patria do sféry osobných práv, a teda majú občianskoprávny charakter, spadajú do pôsobnosti článku 6 ods. 1 Dohovoru, ktorý zaručuje, inter alia, právo na prístup k súdu.

Na dlhodobé nerešpektovanie práv osôb vo väzbe a ignorovanie odporúčaní Európskeho výboru na zabránenie mučenia, opakovane poukazuje bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred ESĽP v súčasnosti advokátka Marica Pirošíková.

Zdroj: ereport.sk / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.