...

Šojgu vyhlásil, že príčinou incidentu medzi ruskou stíhačkou a americkým dronom nad Čiernym morom bola zvýšená špionážna aktivita Spojených štátov proti záujmom Ruska. USA neskôr označili udalosť za neúmyselný čin Ruska. Washington po oznámení Moskvy, že chce vrak dronu vyloviť, vymazal na diaľku jeho softvér s nahromaždenými informáciami


Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu uviedol, že USA neberú do úvahy skutočnosť, že Rusko zaviedlo obmedzenia vo vzdušnom priestore v oblasti, kde letel americký dron. Rusko na začiatku konfliktu na Ukrajine zaviedlo limity na lety nad oblasťou Čierneho mora a USA s tým podľa Lavrova oboznámili..


Americký minister obrany Lloyd Austin v stredu telefonicky hovoril so šéfom ruského rezortu obrany Sergejom Šojguom. Stalo sa tak po páde amerického dronu do Čierneho mora. Išlo o ich prvý telefonát od októbra. TASR správu prevzala z agentúry AP.

"Ako som už viackrát povedal, je dôležité, aby veľmoci boli vzorom transparentnosti a komunikácie. A Spojené štáty budú naďalej lietať a pôsobiť všade tam, kde to medzinárodné právo umožní," povedal Austin.

Washington tvrdí, že americké bezpilotné lietadlo MQ-9 Reaper spadlo do Čierneho mora, keď ruská stíhačka Suchoj Su-27 v medzinárodnom vzdušnom priestore poškodila jeho vrtuľu.

Kolízia amerického dronu s ruskou stíhačkou Su-27 nastala v utorok ráno krátko po 07.00 h. Dve ruské stíhačky vypustili pred dronom palivo a následne jedna z nich do neho narazila a poškodila mu vrtuľu. To donútilo americkú armádu nasmerovať dron do mora, pretože bol neovládateľný.

K zrážke dronu so stíhačkou došlo približne 73 kilometrov juhozápadne od Krymského polostrova, ktorý Rusko okupuje od roku 2014, uviedol predstaviteľ USA. Dron ešte klesal ďalej od Rusmi okupovaného územia a dopadol do mora asi 113 kilometrov juhozápadne od Krymu, dodal predstaviteľ citovaný televíziou CNN.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské stíhačky nemali žiaden fyzický kontakt s americkým dronom, nepoužili svoje zbraňové systémy a bezpečne sa vrátili na základňu. Operátori amerického dronu podľa Moskvy vykonali príliš prudký manéver, čo spôsobilo jeho zrútenie do mora.

Od vlaňajšieho februárového vpádu ruských vojsk na Ukrajinu bol kontakt medzi ministrami obrany USA a Ruska obmedzený. Austin a Šojgu spolu prvýkrát telefonicky hovorili o ruskej invázii na Ukrajinu v máji 2022. V októbri spolu telefonovali dvakrát v priebehu troch dní.

USA označili incident s dronom za zrejme neúmyselný čin Ruska

Utorňajšia zrážka ruskej stíhačky a amerického dronu nad Čiernym morom bola pravdepodobne nezámerným činom zo strany Ruska, povedal v stredu hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price. Šéf diplomacie USA Antony Blinken označil konanie ruskej strany za ľahkovážne. TASR informácie prevzala od denníka The Guardian a stanice Sky News.

"Čo môžem povedať veľmi jasne je, že to bolo ľahkovážne a riskantné konanie," povedal Blinken na tlačovej konferencii počas návštevy Etiópie. K motívu alebo zámeru tohto incidentu sa odmietol vyjadriť, uviedol však, že úrady ho vyšetrujú.

"Aktuálne to možno najlepšie hodnotiť tak, že to bolo pravdepodobne neúmyselné. Bol to pravdepodobne dôsledok hrubej nekompetentnosti zo strany jedného z ruských pilotov," povedal Price pre stanicu MSNBC.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí tiež potvrdil, že existuje videozáznam z incidentu a že ministerstvo obrany rozhoduje, či ho zverejniť.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu uviedol, že USA neberú do úvahy skutočnosť, že Rusko zaviedlo obmedzenia vo vzdušnom priestore v oblasti, kde letel americký dron, píše Sky News.

Rusko na začiatku konfliktu na Ukrajine zaviedlo limity na lety nad oblasťou Čierneho mora a USA s tým podľa Lavrova oboznámili.

Rusko bude pátrať po troskách zrúteného amerického dronu

Rusko sa bude snažiť nájsť trosky amerického prieskumného dronu, ktorý sa v utorok zrútil do Čierneho mora. V stredu to uviedol tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev.

"Neviem, či sa nám to podarí alebo nie," povedal Patrušev. Podľa jeho slov sa však o to Rusko určite pokúsi. "Nepochybne dúfam v úspech," dodal.

Patrušev povedal, že incident opäť potvrdil zapojenie USA do konfliktu na Ukrajine. Riaditeľ ruskej Služby vonkajšej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin zdôraznil, že Rusko disponuje kapacitami na nájdenie trosiek amerického dronu.

Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v stredu povedal, že Spojené štáty dron zatiaľ nenašli a vzhľadom na hĺbku mora v oblasti, do ktorej sa zrútil, ho pravdepodobne ani nenájdu.

Americké ministerstvo zahraničných vecí si pre tento incident v utorok predvolalo ruského veľvyslanca v USA Anatolija Antonova. Podľa Kirbyho mu americkí predstavitelia tlmočili, že Rusko sa musí pri lietaní v medzinárodnom vzdušnom priestore neďaleko amerických objektov správať opatrnejšie. Dodal, že americké lietadlá sa v medzinárodnom vzdušnom priestore pohybujú úplne legálne.

USA na diaľku vymazali citlivý softvér v drone, potom sa zrútil

Spojené štáty ešte pred zrútením dronu MQ-9 Reaper do Čierneho mora na diaľku vymazali jeho citlivý softvér. Zabránili tým, aby sa v prípade získania trosiek Rusko dostalo k tajným informáciám. V stredu o tom informuje TASR podľa portálu americkej televízie CNN.

USA nemajú v Čiernom mori žiadne vojenské lode, uviedol ich predstaviteľ. Preto by boli akékoľvek pokusy o vytiahnutie dronu mimoriadne ťažké a časovo náročné.

Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že USA podnikli kroky na ochranu svojho "majetku". "Samozrejme, nechceme, aby niekto okrem nás naň siahal rukami," zdôraznil Kirby.

K incidentu s dronom viedol nárast špionážnych aktivít USA

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v stredu v telefonáte s ministrom obrany USA Lloydom Austinom vyhlásil, že príčinou utorkového incidentu s dronom v oblasti Čierneho mora bola zvýšená výzvedná činnosť Spojených štátov proti záujmom Ruska. Správu o tom TASR prevzala z agentúry AFP a z webu britskej stanice BBC.

Podľa medializovaných správ Šojgu dodal, že k incidentu v Čiernom mori prispelo aj konanie Spojených štátov, ktoré nerešpektovali, že Rusko tam v súvislosti s tzv. špeciálnou vojenskou operáciou ruskej armády na Ukrajine zriadilo zónu s obmedzením preletov.

Rusko prostredníctvom svojho ministra obrany avizovalo, že na akékoľvek budúce provokácie zo strany USA bude adekvátne reagovať.

"Lety amerických strategických bezposádkových vozidiel pri pobreží Krymu majú provokatívny charakter, čo vytvára predpoklady na eskaláciu situácie" v zóne Čierneho mora, upozornil Šojgu.

USA trvajú na tom, že operujú v medzinárodnom vzdušnom priestore a budú v tejto činnosti pokračovať. Vyhlásil to v stredu hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price. Pripomenul, že USA, rovnako ako väčšina krajín sveta, neuznávajú nezákonnú anexiu Krymu Ruskom a považujú ho za územie Ukrajiny.

Zdroj: topky.sk / tvnoviny.sk (1), (2) / hnonline.sk

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.