...

Správa europarlamentu obviňuje štyri členské štáty EÚ z politického zneužívania špionážneho softvéru


Holandská europoslankyňa na tlačovej konferencii v Bruseli zdôraznila, že tento znepokojujúci trend predstavuje "vážnu hrozbu pre demokraciu" na európskom kontinente a že blok nie je dostatočne vybavený na to, aby sa vyrovnal s takýmto "útokom na demokraciu zvnútra"..


Najmenej štyri krajiny EÚ sa zapájajú do "nezákonného používania" spywaru, pričom niektoré ho používajú ako metódu kontroly, tvrdila v utorok holandská poslankyňa Európskeho parlamentu Sophie in't Veldová, ktorá predstavila novú správu o tejto problematike.

Dokument vypracovaný výborom Európskeho parlamentu PEGA sa na 159-stranách zmieňuje o nezákonnom sledovaní občanov EÚ, z ktorého priamo obviňuje Poľsko, Maďarsko, Grécko a Španielsko zo zneužívania softvéru. Existujú "podozrenia" o jeho používaní aj na Cypre.

Holandská europoslankyňa na tlačovej konferencii v Bruseli zdôraznila, že tento znepokojujúci trend predstavuje "vážnu hrozbu pre demokraciu" na európskom kontinente a že blok nie je dostatočne vybavený na to, aby sa vyrovnal s takýmto "útokom na demokraciu zvnútra".

In't Veldová poznamenala, že správa, ktorej vypracovanie trvalo viac ako sedem mesiacov, je stále neúplná, pretože takmer všetky vlády EÚ ignorujú alebo priamo odmietajú spolupracovať s výborom alebo poskytnúť akékoľvek užitočné informácie o používaní špionážneho softvéru. Napriek tomu poslankyňa uviedla, že vyšetrovanie našlo "900 kúskov z 1 000-dielnej skladačky" a že obraz je jasný.

Škandál so spywarom nie je sériou izolovaných národných prípadov zneužitia, ale plnohodnotnou európskou aférou," uvádza sa v správe výboru s tým, že členské štáty EÚ aktívne využívali tento nástroj na politické účely a na zakrývanie korupcie a trestnej činnosti. Niektoré vlády dokonca zašli tak ďaleko, že špehovací softvér vložili do systému "zámerne navrhnutého pre autoritársku vládu", dodáva sa v správe.

In't Veld tvrdí, že hoci sa na zneužívanie spywaru "väčšinou pozerá cez kľúčovú dierku národnej politiky", v skutočnosti ide o "úplne európsku záležitosť", ktorá sa priamo dotýka inštitúcií EÚ, poslancov Európskeho parlamentu, komisárov a úradníkov a ministrov Komisie.

Zákonodarkyňa ďalej poznamenala, že páchatelia tohto zneužívania v súčasnosti sedia v Európskej rade, čo ďalej narúša integritu volieb a rozhodovania v EÚ a ovplyvňuje širokú škálu európskych zákonov a politík.

In't Veldová navrhla niekoľko opatrení na obmedzenie nezákonného používania špionážneho softvéru vládami EÚ, napríklad zavedenie moratória na používanie sledovacích systémov, pokiaľ nie sú splnené určité podmienky, a vytvorenie rámca pre "zodpovedné používanie" takýchto nástrojov.

Výbor PEGA bol zriadený v marci s cieľom vyšetriť údajné nezákonné používanie špionážneho sledovacieho softvéru vrátane programu Pegasus vyvinutého v Izraeli, o ktorom sa zistilo, že bol použitý na sledovanie viac ako 50 000 ľudí vrátane novinárov, právnikov, prokurátorov a dokonca hláv štátov EÚ.

Zdroj: rt.com / YouTube
Preklad: InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.