...

Srbský prezident Vučič na stretnutí s námestníkom šéfa ruskej diplomacie Gruškovom vyzdvihol veľmi dobrú úroveň bilaterálnych vzťahov medzi Srbskom a Ruskom


Druhý najvyšší predstaviteľ ruského rezortu diplomacie Alexander Gruško pricestoval 2. júla 2024 do Belehradu na pracovnú návštevu.


Srbský prezident Aleksandar Vučič sa v utorok v Belehrade stretol s námestníkom ruského ministra zahraničných vecí Alexandrom Gruškom.

Gruško je jedným z najvyššie postavených ruských diplomatov, ktorí zavítali do Srbska, odkedy ruská armáda pred vyše dvomi rokmi vpadla na Ukrajinu.

Vučič na sociálnej sieti napísal, že s Gruškom rokoval o bilaterálnych vzťahoch medzi Srbskom a Ruskom, pričom ich vyhodnotili ako veľmi dobré. Srbský líder vyjadril predovšetkým vďaku Moskve za jej "podporu územnej celistvosti Srbska aj v súvislosti s rezolúciou OSN k Srebrenici".

Gruško sa v rámci svojej dvojdňovej návštevy stretol aj s ministrom vnútra Ivicom Dačičom a s podpredsedom srbskej vlády Aleksandarom Vulinom, bývalým šéfom tajnej služby, ktorý je na sankčnom zozname Spojených štátov za svoje prepojenia na Rusko. Rokovali o súčasných "bezpečnostných záležitostiach a potrebe nepretržitej koordinácie medzi príslušnými bezpečnostnými inštitúciami".

Moskva dlhodobo odmieta uznať nezávislosť Kosova, ktoré ju vyhlásilo v roku 2008 od Srbska, a zároveň v máji hlasovala proti schváleniu rezolúcie, ktorou sa 11. júl vyhlasuje za medzinárodný deň na pamiatku genocídy v Srebrenici v roku 1995.

Srbsko sa dlhodobo usiluje vstúpiť do Európskej únie a v roku 2012 mu bol udelený štatút kandidátskej krajiny. Tento balkánsky štát je však takmer úplne závislý na plyne z Ruska. Hoci Belehrad na pôde OSN odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu, voči Moskve odmietol zaviesť sankcie.

Brusel často vyjadruje obavy nad vzťahmi Srbska s Ruskom. Iba minulý týždeň minister zahraničných vecí členských štátov EÚ vyzvali svojich partnerov na západnom Balkáne, aby svoje postoje zosúladili so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou EÚ. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell taktiež v tejto súvislosti vyhlásil, že úzke väzby na režim šéfa Kremľa Vladimira Putina "nie sú zlučiteľné" s budúcnosťou v EÚ.


Zdroj: tanjug.rs / topky.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.