...

Sudkyňa Denisa Cviková uspela so svojou sťažnosťou na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý priznal porušenie jej ľudských práv rozhodnutím sudcu Najvyššieho súdu Juraja Klimenta & spol. o väzbe a Ústavný súd pod vedením Ivana Fiačana jej sťažnosť voči „strýko senátu“ zamietol


Bratislavskú sudkyňu Denisu Cvikovú zadržali pre podozrenia z korupcie v rámci akcie Búrka v marci 2020, od októbra toho roku bola vo väzbe, ktorá nevadila Ústavnému súdu.


Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu vo štvrtok vyhovel sťažnosti slovenskej sudkyne Denisy Cvikovej a rozhodol, že boli porušené jej práva na osobnú slobodu v spojitosti s rozhodnutím Najvyššieho súdu o jej väzbe v roku 2020.

ESĽP jej takisto priznal odškodné 19.500 eur plus pokrytie ďalších výdavkov. TASR informuje podľa oficiálneho rozhodnutia zverejneného na webovej stránke ESĽP.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v marci 2020 rozhodol o väzobnom stíhaní sudkyne Cvikovej a ďalších bratislavských sudcov obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Cvikovú zadržali pre podozrenia z korupcie v rámci akcie Búrka v marci 2020, od októbra toho roku bola vo väzbe.

ŠTS v auguste toho istého roka rozhodol o jej prepustení; Najvyšší súd (NS) SR pod vedením senátu 5T predsedu Juaja Kliemnta však v októbri toto rozhodnutie zrušil.

Odvolací senát na Najvyššom súde SR je označovaný ako tzv. strýko senát, ktorý bol v čase fungovania ÚŠP prostredníctvom prokurátora Ondreja Repu (synovca Juraja Klimenta) úzko prepojený s vtedajším špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom.

Obvinená podala sťažnosť na Fiačanovom Ústavnom súde, ktorý ju však v decembri 2020 zamietol.

Cviková v spojitosti so svojím väzobným stíhaním podala sťažnosť na pôde ESĽP. Uviedla, že bolo svojvoľné a porušovalo jej práva, píše ESĽP. Takisto žiadala odškodné.

Sudkyňa má v súčasnosti prerušený výkon funkcie. Obvinenia vznesené voči nej mali spojitosť so spolitizovanu trestnou kauzou Búrka a jej meno „Deni“ figuruje v tzv. Kočnerovej Threeme. Podnikateľ Marian Kočner si údajne o nej písal s niekdajšou sudkyňou Monikou Jankovskou ohľadne kauzy zmeniek TV Markíza.

Rozhodnutie ESĽP si môžete prečítať TU.

 

Zdroj: pluska.sk / dennikn.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.