...

Šutaj Eštok odvolal z Rady vlády pre mimovládky päť jej čisto protivládnych členov, medzi nimi aj rezidenta Prezidentského paláca Rizmana. „Progresívnu chobotnicu treba čistiť, ako sa len dá,“ tlieska Blaha šéfovi rezortu vnútra


Progresívno-liberálna opozícia spoločne s hanbou kresťanskej demokracie na Slovensku, v podobe KDH a jej čelných predstaviteľov, hovoria o obmedzovaní občianskeho sektora.


V Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie (MNO) skončili piati členovia zastupujúci mimovládne organizácie - Laura Dittel, Karolína Miková, Peter Medveď, Juraj Rizman a Boris Strečanský. Odvolal ich minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ako predseda rady. Pre TASR to potvrdil tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR. Zástupcovia mimovládok aj opozičné KDH a PS hovoria o obmedzovaní občianskeho sektora.

"V žiadnom prípade nejde o kroky namierené proti občianskej spoločnosti. Pretože je funkcia člena Rady vlády SR pre MNO čestná, odborná a neplatená, je fluktuácia prirodzená a očakávaná," uviedol tlačový odbor MV SR.

Poukázal, že v radoch občianskej spoločnosti pôsobí množstvo významných odborníkov, za prirodzené preto považuje vytvoriť priestor pre pluralitu názorov.

"Personálne výmeny na pozícii významných odborníkov sú absolútne štandardnou praxou v poradných orgánoch vlády SR," skonštatoval. Minister vnútra sa podľa stanoviska odvolaným členom oficiálne poďakoval prostredníctvom prijatých dekrétov.

Jedna z odvolaných členiek rady Laura Dittel z Karpatskej nadácie vníma odvolanie ako pokračovanie snahy obmedzovať občiansky sektor. Poukázala na viacnásobné porušenie štatútu rady vlády.

Odvolaný Peter Medveď z Nadácie Ekopolis hovorí o ignorácii vlády. "Žiadny zákon, žiadne nariadenie ani žiadna zmena politiky či koncepcií, ktoré už schválila, alebo ktoré aktuálne navrhuje zmeniť vládna koalícia obmedzujúce občiansku spoločnosť, neprešli riadnym procesom prerokovania v poradnom orgáne, ktorý si na tento typ spätnej väzby a dialógu medzi štátom a občianskym sektorom zriadila vláda," upozornil.

Rezort odmieta, že konal v rozpore s platným štatútom Rady vlády SR pre MNO. Výhrady organizácií smerujúce k procesu zvolávania Rady vlády SR pre MNO, vyhlasovaniu per rollam hlasovania a odignorovania záväzných termínov považuje za nepravdivé.

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR z Progresívneho Slovenska Zuzana Števulová považuje odvolanie členov bez udania dôvodu za ďalší pokus o odstavenie kritických hlasov a oslabenie rady, ktorá sa vyjadruje k dôležitým otázkam fungovania občianskej spoločnosti. "Budem od ministra žiadať vysvetlenie a budem sa pýtať, kto a za akých okolností ich nahradí," avizovala.

Hanba kresťanskej demokracie na Slovensku a zároveň šéfka poslaneckého klubu KDH Martiny Holečkovej vyhlásila, že vláda pokračuje v systematickom likvidovaní občianskeho sektora a mimovládnych organizácií.

"Ľudia na dôležitých postoch sa vymieňajú nie preto, že by zlyhali, ale preto, lebo sú nepohodlní a profesionálne výsledky práce nehrajú pri rozhodovaní o ich zotrvaní žiadnu rolu. Rada by som pánovi ministrovi pripomenula, že štyria z piatich týchto odvolaných členov nominovali ešte ministri Kaliňák a Saková z jeho materskej strany Smer," uviedla.

"Rezident Rizman prišiel o tučný flek v Rade pre mimovládky. Tlieskam Matúšovi Šutajovi Eštokovi. Progresívnu chobotnicu treba čistiť, ako sa len dá. Postupne na tom pracujeme," napísal vo svojom príspevku na Telegrame podpredseda NR SR Ľuboš Blaha.


Zdroj: pravda.sk / InfoVojna



Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.