...

Svetová ekonomika začína vykazovať známky dedolarizácie, začínajú priznávať experti z najväčšej americkej banky JPMorgan


Protiruské sankcie a nárast úrokových sadzieb v USA vyvolalo nový tlak zo strany Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Juhoafrickej republiky (BRICS). Ich cieľom je ohroziť hegemóniu dolára. .


Svetová ekonomika začína vykazovať známky dedolarizácie. V pondelok to uviedli strategičky Meera Chandanová a Octavia Popescuová z najväčšej americkej banky JPMorgan. Americká mena by si ale v blízkej budúcnosti stále mala udržať svoje dominantné postavenie, píše agentúra Reuters.

Napätie v dôsledku strmého rastu úrokových sadzieb v Spojených štátoch a sankcií, ktoré vylúčili Rusko zo svetového bankového systému, vyvolalo nový tlak zo strany Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Juhoafrickej republiky (BRICS). Ich cieľom je ohroziť hegemóniu dolára.

Podiel dolára

Strategičky JPMorganu uviedli, že celkové používanie dolára sa pohybuje v medziach bežného rozsahu a zelená bankovka má stále dominantné postavenie. Finančné správcovské spoločnosti ako Goldman Sachs Asset Management majú na vec podobný názor.

Podiel dolára na objeme obchodovania na devízových trhoch sa pohybuje na úrovni 88 percent a len tesne zostáva za historickými maximami. Jeho použitie vo fakturáciách podnikov sa v posledných dvoch desaťročiach veľmi nezmenilo. Ostatné oblasti vykazujú známky určitej erózie.

V devízových rezervách držaných centrálnymi bankami po celom svete klesol podiel dolára na historické minimum 58 percent. V rámci svetových mien má však stále najväčší podiel.

Tlak krajín BRICS

Od začiatku vojny na Ukrajine sa úsilie krajín BRICS a iných hlavných vývozcov komodít o oslabenie dolára v globálnom obchode zintenzívnilo. Brazília a Čína nedávno uzavreli dohodu o využívaní svojich vlastných mien, čím chceli americkú menu obísť. India a Malajzia sa v apríli dohodli na zvýšení využívania rupie v cezhraničnom obchode. Dokonca aj Francúzsko začína realizovať transakcie v jüanoch.

Podiel čínskej meny na objeme obchodovania na devízových trhoch v súčasnosti dosahuje sedem percent, čo je pre ňu rekord. Podiel eura v poslednej dekáde výrazne klesol o osem percentuálnych bodov na 31 percent vinou ultranízkych úrokových sadzieb.

Zdroj: trend.sk

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.