Thajsko požiadalo o vstup do BRICS. Ide o ďalšiu krajinu, ktorá pochopila prebiehajúcu transformáciu sveta a význam jeho nadchádzajúceho multipolárneho usporiadania
BRICS vyzval nečlenské krajiny, ktoré sa usilujú o členstvo, aby sa zúčastnili na samite skupiny, ktorý je naplánovaný na koniec októbra v ruskej Kazani. Začiatkom roka 2024 sa k hospodárskemu zoskupeniu BRICS pridali Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Odvtedy prejavilo záujem o prijatie ďalších 15 krajín vrátane Bahrajnu, Bieloruska, Kuby, Kazachstanu, Pakistanu, Senegalu a Venezuely. Srbsko malo taktiež dostať pozvánku.
Thajsko sa bude uchádzať o členstvo v hospodárskom bloku BRICS, oznámila to v utorok vláda tejto krajiny juhovýchodnej Ázie.
Kabinet v Bangkoku schválil text oficiálneho listu, v ktorom Thajsko vyjadruje svoj zámer vstúpiť do skupiny, uviedol hovorca vlády Chai Wacharonke vo vyhlásení, z ktorého citovali miestne médiá.
Podľa Chaiho sa v liste deklaruje, že Thajsko chápe význam multipolarity a rastúcu úlohu rozvojových krajín v medzinárodných záležitostiach.
Vízia Thajska pre budúcnosť je v súlade so zásadami BRICS a vstup do tejto skupiny by bol pre krajinu prínosom v mnohých ohľadoch vrátane posilnenia jej úlohy na medzinárodnej scéne a poskytnutia príležitosti podieľať sa na formovaní nového svetového poriadku, uvádza sa v liste.
BRICS vyzval nečlenské krajiny, ktoré sa usilujú o členstvo, aby sa zúčastnili na samite skupiny, ktorý je naplánovaný na koniec októbra v ruskej Kazani. Účasť na samite by bola pre Thajsko príležitosťou na urýchlenie procesu podávania žiadostí, uviedol Chai.
Toto hospodárske zodkupenie pôvodne tvorili Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Začiatkom roka 2024 sa k BRICS pridali Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Odvtedy prejavilo záujem o prijatie ďalších 15 krajín vrátane Bahrajnu, Bieloruska, Kuby, Kazachstanu, Pakistanu, Senegalu a Venezuely.
Čínský prezident Si Ťin-pching začiatkom mája mal počas svojej návštevy Belehradu pozvať Srbsko do tohto zoskupenia. Srbsko je spolu s Maďarskom, ktoré bolo Siovou ďalšou zastávkou, najbližším európskym podporovateľom čínskej iniciatívy nový Hodvábny chodník. Maďarsko sa ako jediný štát EÚ zúčastňuje na čínskej infraštruktúrnej a investičnej iniciatíve Jeden pás, jedna cesta (OBOR), známej aj ako Nová hodvábna cesta. Čína buduje zhruba 350 kilometrov dlhé železničné spojenie medzi Budapešťou a Belehradom. V Maďarsku tiež stavia veľké fabriky na výrobu elektrických vozidiel a súvisiacich batérií.
Rozšírený BRICS tvorí približne 30 % svetového hospodárstva a má približne 3,5 miliardy obyvateľov, čo predstavuje 45 % celkového počtu obyvateľov sveta. Taktiež sa podieľa viac ako 40 % na svetovej produkcii ropy.
Podľa Medzinárodného menového fondu sa BRICS v súčasnosti podieľa až 36 % na celosvetovom HDP podľa parity kúpnej sily (PPP), zatiaľ čo v prípade skupiny G7 je to len niečo vyše 30 %. Cieľom BRICS je v priebehu nasledujúcich štyroch rokov predbehnúť G7 v nominálnom globálnom HDP, uviedla vo februári šéfka Novej rozvojovej banky (NDB) Dilma Rousseffová.
Zdroj: rt.com / InfoVojna