...

Thajsko požiadalo o vstup do BRICS. Ide o ďalšiu krajinu, ktorá pochopila prebiehajúcu transformáciu sveta a význam jeho nadchádzajúceho multipolárneho usporiadania


BRICS vyzval nečlenské krajiny, ktoré sa usilujú o členstvo, aby sa zúčastnili na samite skupiny, ktorý je naplánovaný na koniec októbra v ruskej Kazani. Začiatkom roka 2024 sa k hospodárskemu zoskupeniu BRICS pridali Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Odvtedy prejavilo záujem o prijatie ďalších 15 krajín vrátane Bahrajnu, Bieloruska, Kuby, Kazachstanu, Pakistanu, Senegalu a Venezuely. Srbsko malo taktiež dostať pozvánku.


Thajsko sa bude uchádzať o členstvo v hospodárskom bloku BRICS, oznámila to v utorok vláda tejto krajiny juhovýchodnej Ázie.

Kabinet v Bangkoku schválil text oficiálneho listu, v ktorom Thajsko vyjadruje svoj zámer vstúpiť do skupiny, uviedol hovorca vlády Chai Wacharonke vo vyhlásení, z ktorého citovali miestne médiá.

Podľa Chaiho sa v liste deklaruje, že Thajsko chápe význam multipolarity a rastúcu úlohu rozvojových krajín v medzinárodných záležitostiach.

Vízia Thajska pre budúcnosť je v súlade so zásadami BRICS a vstup do tejto skupiny by bol pre krajinu prínosom v mnohých ohľadoch vrátane posilnenia jej úlohy na medzinárodnej scéne a poskytnutia príležitosti podieľať sa na formovaní nového svetového poriadku, uvádza sa v liste.

BRICS vyzval nečlenské krajiny, ktoré sa usilujú o členstvo, aby sa zúčastnili na samite skupiny, ktorý je naplánovaný na koniec októbra v ruskej Kazani. Účasť na samite by bola pre Thajsko príležitosťou na urýchlenie procesu podávania žiadostí, uviedol Chai.

Toto hospodárske zodkupenie pôvodne tvorili Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Začiatkom roka 2024 sa k BRICS pridali Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Odvtedy prejavilo záujem o prijatie ďalších 15 krajín vrátane Bahrajnu, Bieloruska, Kuby, Kazachstanu, Pakistanu, Senegalu a Venezuely.

Srbský prezident Aleksandar Vučič koncom marca 2024 uviedol, že zváži svoju účasť na samite skupiny BRICS.

Čínský prezident Si Ťin-pching začiatkom mája mal počas svojej návštevy Belehradu pozvať Srbsko do tohto zoskupenia. Srbsko je spolu s Maďarskom, ktoré bolo Siovou ďalšou zastávkou, najbližším európskym podporovateľom čínskej iniciatívy nový Hodvábny chodník. Maďarsko sa ako jediný štát EÚ zúčastňuje na čínskej infraštruktúrnej a investičnej iniciatíve Jeden pás, jedna cesta (OBOR), známej aj ako Nová hodvábna cesta. Čína buduje zhruba 350 kilometrov dlhé železničné spojenie medzi Budapešťou a Belehradom. V Maďarsku tiež stavia veľké fabriky na výrobu elektrických vozidiel a súvisiacich batérií.

Rozšírený BRICS tvorí približne 30 % svetového hospodárstva a má približne 3,5 miliardy obyvateľov, čo predstavuje 45 % celkového počtu obyvateľov sveta. Taktiež sa podieľa viac ako 40 % na svetovej produkcii ropy.

Podľa Medzinárodného menového fondu sa BRICS v súčasnosti podieľa až 36 % na celosvetovom HDP podľa parity kúpnej sily (PPP), zatiaľ čo v prípade skupiny G7 je to len niečo vyše 30 %. Cieľom BRICS je v priebehu nasledujúcich štyroch rokov predbehnúť G7 v nominálnom globálnom HDP, uviedla vo februári šéfka Novej rozvojovej banky (NDB) Dilma Rousseffová.


Zdroj: rt.com / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.