...

Truban z Progresívneho Slovenska pobavil „Tútokrajinu“, keď avizoval zámer odvolávať ministra vnútra Šutaja Eštoka z funkcie, napriek tomu, že parlament ešte ani nevyslovil novej vláde dôveru. „Mocný Eset pohrozil prostredníctvom komentátorov Denníka N, že progresívcov nie je ani vidieť, ani počuť a že ak sa nezobudia, voliči si začnú hľadať náhradu,“ komentoval Chmelár náhle prebudenie lenivcov zo Šimečkovho PS


Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) krátko po menovaní podpísal rozkaz, na základe ktorého dočasne pozbavil výkonu štátnej služby šesticu policajtov vrátane neslávne známeho vyšetrovateľa vykonštruovaných politických monsterprocesov Jána Čurillu.


Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR na odvolanie Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) z pozície ministra vnútra. Avizoval to poslanec z PS Michal Truban v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Šéfa rezortu vnútra chce PS podľa Trubanových slov odvolávať v súvislosti s postavením viacerých vyšetrovateľov mimo služby. Truban tvrdí, že Šutaj Eštok porušil zákon. Pripomenul, že vyšetrovatelia mali status chráneného oznamovateľa. Čo sa týka výmeny policajného prezidenta, podľa Trubana má minister na to právo. Naďalej však hovorí o čistkách. Negatívne vníma aj nomináciu Branislava Zuriana na post šéfa policajnej inšpekcie. Hovorí o množstve konfliktov záujmov.

Viac od cca. 3 minúty:

"Je vôbec možné zvolať schôdzu na vyslovenie nedôvory ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi, ktorý zatiaľ, ako aj celá vláda ešte žiadnu dôveru od parlamentu ani nedostali?,“ spýtal sa v reakcii na Michala Trubana pobavene predseda NR SR Peter Pellegrini

„V prvom kroku od nás ich vláda aj „vďaka“ výkonu ministra vnútra žiadnu dôveru nedostane a ak si ju spolu s Ficom, Dankom a Tarabom aj tak vyslovia, tak budú mať obratom na stole podpisy za mimoriadnu schôdzu na jeho odvolanie,“ vysvetlil vo svojom statuse Truban.

„Pred voľbami ste pekne rozprával o tom, ako chcete v akejkoľvek vláde garantovať, že sa nevrátia staré smerácke „maniere“. Tak by ma zaujímalo, čo proti tomu urobíte, keď je váš vlastný podpredseda hlavný čistič a prevádzkar starých smeráckych manierov,“ dodal Truban.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) trvá na tom, že pri postavení niektorých policajných vyšetrovateľov mimo služby zákon neporušil. Práve naopak. Reagoval tak na iniciatívu PS, ktorého poslanci chcú v Národnej rade (NR) SR iniciovať jeho odvolávanie.

„Rád v parlamente poslancom za PS vysvetlím, že podľa zákona o štátnej službe policajtov som povinný postaviť mimo služby každého príslušníka polície, ktorý je dôvodne podozrivý z porušenia zákona. Ak teda niekto tento zákon porušil, boli to práve predchádzajúci ministri vnútra, pretože nekonali – to však ‚progresívcom‘ vôbec neprekážalo,“ uviedol minister vnútra.

„Pod mojím vedením sa v polícii zákon dodržiavať bude. Nebudem tolerovať žiadnu kastu politicky privilegovaných ani mediálne exponovaných príslušníkov. Ak budú policajti zákon dodržiavať, majú voľné ruky. Ak podľahnú akýmkoľvek politickým, alebo iným vplyvom tak končia. Zákon bude platiť pre všetkých rovnako!,“ dodal Šutaj Eštok.

„Chvíľu, ale naozaj len chvíľu som si myslel, že Progresívne Slovensko sa predsa len pokúsi byť konštruktívnou opozíciou a nedá sa strhnúť politickým folklórom Lode bláznov. Lenže potom mocný Eset pohrozil prostredníctvom komentátorov Denníka N, že progresívcov nie je ani vidieť, ani počuť a že ak sa nezobudia, voliči si začnú hľadať náhradu. Rozumej, ich sponzor si začne hľadať náhradu. A tak sa Progresívne Slovensko počuť nechalo. A ako vždy, keď otvorí ústa Michal Truban, zaručene hrozí nejaké fiasko,“ uviedol v reakcii na Trubanovu iniciatívu politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár.

„Už samotné dôvody sú trápne. Kým PS vyvoláva hystériu o "čistkách" a SaS dokonca straší "zmenou režimu", kroky nového vedenia ministerstva vnútra sa ničím nevymykajú zvyčajným personálnym zmenám, ktoré robí každá vláda, vrátane tej predošlej, ktorá zjednodušenie výmeny policajných funkcionárov dokonca sama presadila. Navyše, v tomto prípade sú nevyhnutné pre posilnenie právneho štátu, keďže ľudia ako Hamran porušovali zákony, prehliadali ich nedodržiavanie a vykonávali zjavnú politickú nadprácu. Takéto prešľapy nemožno bagatelizovať, rovnako ako si nemožno mýliť výkon spravodlivosti s čistkami,“ dodal Chmelár.

„Pán Truban by nám mohol všetkým vysvetliť, ako je možné vysloviť nedôveru členovi novej vlády, ktorá ešte o dôveru v parlamente ani nepožiadala. Kým vládna koalícia sa ešte len dohaduje na znení Programového vyhlásenia vlády, ktoré musí predložiť do NR SR, Michal Truban sa už ponáhľa vykričať, že nedôveruje niečomu, čo ani nepozná. Pozoruhodné. Ale on určite príde na to, ako vyriešiť tento rébus. A ak nie, snáď nájde takých právnych géniov, ktorí budú ochotní tento ústavný paškvil obhajovať. Držím palce a pripomínam - vraj sa na Loď bláznov ešte zopár pasažierov zmestí. Poponáhľajte sa,“ zakončil svoj status Chmelár.

Nový minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)  koncom októbra rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Rozhodnutie ministra vnútra vzbudilo rozhorčenie nielen advokáta obvinených policajtov a redaktorov korporátnych médií na čele s triom tzv. červených denníčkov (Denník N, Aktuality.sk a denník SME), ale aj predstaviteľov bývalej vládnej koalície, ktorá políciu zneužívala na politický boj. Obvinení policajti vraj mali poskytnutú ochranu v zmysle zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a preto vraj mohol minister vnútra takto postupovať voči nim len v prípade, ak by mal na tento svoj postup súhlas úradu na ochranu oznamovateľov v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov.

Podľa názoru mnohých právnikov však postup ministra vnútra bol plne v súlade so zákonom a na obvinených policajtov dopadajú úplne iné ustanovenia zákona o ochrane oznamovateľov než na ktoré poukazoval advokát obvinených policajtov a ktoré citovali aj médiá bývalého hlavného prúdu.

Viac TU a TU.

Bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková napríklad uviedla že minister vnútra Šutaj Eštok pozbavením výkonu štátnej služby šiestich obvinených policajtov postupoval v súlade s Ústavou SR a šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov pripomína, že vzhľadom na jej predchádzajúce pôsobenie na ESĽP by mala vedieť, čo znamená nezávislosť vyšetrovania

Viac v článku TU.


Zdroj: InfoVojna / pravda.sk

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.