...

„Ukrajina by nezaútočila na plynovody Nord Stream bez súhlasu USA,“ vyhlásil ruský veľvyslanec v Spojených štátoch. Nápad na zničenie Nord Streamu podľa The Wall Street Journal vznikol v máji 2022 pri zapíjaní úspechov ukrajinskej armády po prvotnom odrazení ruskej invázie na severe Ukrajiny


Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 sa stali terčom útokov nadránom a potom aj večer 26. septembra 2022. Výbuchy neďaleko dánskeho ostrova Bornholm v Baltskom mori poškodili potrubia oboch plynovodov na štyroch miestach.


Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov v piatok vyhlásil, že Ukrajina by nezaútočila na plynovody Nord Stream bez tichého súhlasu USA. Rusko podľa neho odhalí a potrestá tých, ktorí za útokom stoja. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Denník The Wall Street Journal (WSJ) v stredu s odvolaním sa na štyri nemenované vysokopostavené zdroje z Ukrajiny napísal, že sabotáž plynovodov pôvodne schválil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale na naliehanie americkej CIA útok odvolal. Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj však jeho príkaz na odvolanie operácie ignoroval a k sabotáži napokon došlo na jeseň 2022. Zalužnyj, ktorý v súčasnosti pôsobí ako veľvyslanec v Británii, vyhlásil, že o takejto operácii nič nevie a tieto obvinenia považuje za provokáciu.

"Snažia sa preniesť všetku zodpovednosť na svoje ukrajinské bábky," povedal ruský veľvyslanec v USA dodal, že Rusko skutočných páchateľov odhalí.

Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 sa stali terčom útokov nadránom a potom aj večer 26. septembra 2022. Výbuchy neďaleko dánskeho ostrova Bornholm v Baltskom mori poškodili potrubia oboch plynovodov na štyroch miestach.

Na uskutočnení operácie, ktorá stála približne 300.000 dolárov a bola financovaná zo súkromných zdrojov, sa priamo podieľalo šesť ľudí, uvádza sa v článku WSJ.

Nápad na zničenie Nord Streamu podľa WSJ vznikol v máji 2022 pri zapíjaní úspechov ukrajinskej armády po prvotnom odrazení ruskej invázie na severe Ukrajiny. "Radikálny krok" navrhol "pod vplyvom alkoholu a vlasteneckého zápalu" jeden z hŕstky oslavujúcich ukrajinských vojenských predstaviteľov a podnikateľov, píše list. Podnikatelia prisľúbili, že budú projekt financovať.

Operácia podľa zdrojov WSJ, ktorí sa na nej priamo podieľali, stála približne 300.000 dolárov. Zahŕňala prenájom 15-metrovej jachty menom Andromeda a šesťčlennú posádku vrátane vyškolených civilných potápačov a vojakov, ktorá sa tvárila ako skupina priateľov na výlete.

"Vždy ma rozosmeje, keď si v médiách prečítam špekulácie o nejakej obrovskej operácii zahŕňajúcej ponorky, drony a satelity," uviedol jeden z predstaviteľov oboznámený s akciou. "Celé to vzišlo z noci plnej alkoholu a železného odhodlania niekoľkých ľudí, ktorí mali odvahu pre svoju krajinu riskovať život," povedal.

Zdroje WSJ uvádzajú, že plán pôvodne rýchlo schválil aj Zelenskyj. Všetky dohody boli ústne, aby neostala papierová stopa. V júni sa však o zámere dozvedela holandská vojenská rozviedka MIVD a podľa viacerých osôb oboznámených s prípadom potom Amsterdam varoval americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA). Podľa amerických a nemeckých predstaviteľov americkí úradníci bezodkladne informovali Nemecko.

CIA tiež vyzvala Zelenského úrad, aby operáciu zastavil, uviedli americkí predstavitelia. Ukrajinský prezident podľa ukrajinských aj západných zdrojov následne Zalužnému nariadil ukončenie akcie. Generál však príkaz ignoroval a jeho tím pôvodný plán upravil. Ukrajinskí predstavitelia, ktorí sa na sabotáži podieľali alebo sú s ňou oboznámení, sa domnievajú, že bude v podstate nemožné postaviť niektorého z veliacich predstaviteľov pred súd. O prípravách totiž okrem rozhovorov medzi najvyššie postavenými činiteľmi neexistujú žiadne dôkazy.

List sa v obsiahlom materiáli odkazuje okrem iného na štyroch vysokopostavených ukrajinských činiteľov z oblasti obrany a bezpečnosti, ktorí sa buď operácie priamo zúčastnili alebo o nej vedeli. Všetci uviedli, že plynovody boli legitímnymi cieľmi v rámci konfliktu, ktorý Rusko vo februári 2022 rozpútalo na Ukrajine. Kyjev dnes odmietol, že by sa na explóziách podieľal.

Výpoveď zdrojov citovaných WSJ čiastočne potvrdilo takmer dvojročné vyšetrovanie nemeckej polície, ktorá zozbierala množstvo dôkazov vrátane e-mailov, mobilných a satelitných telefónov, odtlačkov prstov a vzoriek DNA. Berlín podľa stredajších správ médií zistil, že sa na sabotáži pravdepodobne podieľali Ukrajinci z potápačskej školy Scuba Family žijúci v Poľsku.

Nemeckí vyšetrovatelia s tajnou operáciou priamo nespojili Zelenského. Podľa nemeckej tlače o nej ale vedel vtedajší veliteľ ozbrojených síl Valerij Zalužnyj. Generál, ktorý je teraz ukrajinským veľvyslancom v Londýne, WSJ oznámil, že o žiadnej takejto operácii nevie. Akékoľvek správy o svojom zapojení označil za "obyčajnú provokáciu" a dodal, že ukrajinské ozbrojené sily nie sú oprávnené vykonávať zahraničné misie.

Akékoľvek zapojenie Ukrajiny do výbuchov dnes odmietol aj poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. "Takýto čin možno vykonať len s rozsiahlymi technickými a finančnými prostriedkami (...) a kto nimi v čase výbuchov disponoval? Len Rusko," povedal Podoljak agentúre Reuters.

Pre podozrenia z účasti na sabotáži pátrajú nemecké úrady po Ukrajincovi, ktorého nemecké médiá s odvolaním sa na zdroje v polícii označili ako Volodymyra Z. Naposledy údajne býval v Poľsku, teraz sa podľa médií zdržiava na neznámom mieste.

Rusko z poškodenia plynovodov obvinilo Spojené štáty, Britániu a Ukrajinu. Tieto krajiny však svoju účasť na incidente popreli.

Zdroj: info.sk / topky.sk / InfoVojna

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.