...

Ukrajina ide zakázať prepravu všetkých ruských surovín, vrátane ropy. Šéf maďarkého rezortu diplomacie Szijjártó po čoraz agresívnejších krokoch Zelenského & spol. pripomenul Kyjevu, že existuje realita, práva a povinnosti


Uzatvorenie dopravných trás zemného plynu a ropy je podľa vyjadrenia maďarského ministra zahraničných vecí neprijateľné a v rozpore s očakávaniami spojených so snahami Ukrajiny o integráciu do EÚ.


V ukrajinskom parlamente bol predložený návrh zákona, ktorý zakazuje tranzit ruských surovín cez územie Ukrajiny, dokiaľ v krajine platí stanné právo. To znamená, že okrem plynu by sa cez územie Ukrajiny neprepravovala ani ruská ropa. Návrh zákona predložila skupina poslancov za stranu Európska solidarita na čele s bývalým prezidentom Petrom Porošenkom. Informuje denník Ukrajinská pravda.

Podľa Iryny Heraščenkovej, ktorá je spoluautorkou návrhu zákona, tento zakazuje prepravu ruskej ropy prostredníctvom ukrajinskej infraštruktúry. To znamená aj prepravu cez ropovod Družba.

Súčasný kontrakt o dodávkach ruskej ropy cez Ukrajinu do Európy platí do konca roka 2029. Čo sa týka plynu, dohoda medzi Kyjevom a Moskvou o jeho tranzite cez ukrajinské územie vypršala koncom minulého roka a Ukrajina tranzit ruského plynu od 1. januára zastavila.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v tejto súvislosti jasne definoval záväzky Ukrajiny.

"Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí reagovalo pomerne agresívne na včerajšie správy o zvýšení cien zemného plynu v dôsledku možného zastavenia ukrajinského tranzitu plynu. Dnes navyše na webovej stránke ukrajinského parlamentu zaregistrovali návrh zákona, ktorého cieľom je, aby Ukrajina počas vojnového stavu uzavrela trasy na prepravu zemného plynu a ropy z Ruska," napísal Péter Szijjártó na svojej facebookovej stránke.

Maďarský minister zahraničných vecí zároveň objasnil práva a povinnosti jednotlivých krajín:

V tejto súvislosti by sme chceli s úctou upozorniť našich ukrajinských kolegov na to, že existuje realita, práva a povinnosti.

Realita: V EÚ členské štáty rozhodujú o prijímaní nových členov spoločne a jednomyseľne. To znamená, že je potrebný súhlas každého členského štátu.

Práva: Každá krajina má suverénne právo rozhodnúť, odkiaľ a akými trasami bude získavať energetické zdroje potrebné na svoju činnosť. Nikto zvonka nemá právo zasahovať do tohto rozhodnutia. Nikto nemá právo nútiť inú krajinu k drahším a menej spoľahlivým energetickým zdrojom.

Povinnosti: Krajina, ktorá uzatvára asociačnú dohodu s EÚ, a dokonca chce byť členom EÚ, je povinná prispieť k energetickej bezpečnosti EÚ zabezpečením prepravných trás.

Preto je uzavretie trás na prepravu zemného plynu alebo ropy neprijateľné a v rozpore s očakávaniami spojenými s integráciou do EÚ.


Zdroj: topky.sk / hlavnydennik.sk / InfoVojna

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.