...

Ukrajina má záujem o mierové rozhovory s Ruskom, ale nepriame a za účasti sprostredkovateľov


„Nehovoríme tu o formáte, v ktorom Ukrajina a Rusko sedia oproti (sebe) a Ukrajina počúva požiadavky Ruska,“ uviedol ukrajinský veľvyslanec v Ankare Vasilij Bodnar.


Ukrajina má stále záujem o usporiadanie „mierového samitu“, na ktorom by sa do konca tohto roka zúčastnilo aj Rusko, uviedol v stredu ukrajinský veľvyslanec v Ankare.

Úrad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tento týždeň uviedol, že konferenciu plánovanú na november odvolal v prospech série „tematických konferencií“ so západnými podporovateľmi Ukrajiny. Podľa veľvyslanca Vasilija Bodnara však Kyjev stále chce rozhovory, nie však priame.

„Jedným z najdôležitejších cieľov tohto samitu je dosiahnuť spravodlivý mier na Ukrajine,“ povedal Bodnar podľa agentúry Reuters na stredajšom brífingu v tureckom hlavnom meste. „Dúfame, že tento samit sa uskutoční do konca roka.“

„Nehovoríme tu o formáte, v ktorom Ukrajina a Rusko sedia oproti (sebe) a Ukrajina počúva požiadavky Ruska,“ dodal Bodnar. „Teraz to vidíme takto: medzinárodné spoločenstvo spolu s Ukrajinou si sadne a vytvorí zoznam, aké kroky by sa mohli podniknúť pre spravodlivý mier na Ukrajine, a na základe tohto zoznamu budú diskutovať o tom, aké požiadavky žiadať od Ruska.“

Predpokladaný samit by nebol „priamym bilaterálnym stretnutím“, vysvetlil, ale formátom, v ktorom by sa rozhovory viedli prostredníctvom tretích strán. Takýto formát sa už skôr označil ako „kyvadlová diplomacia“.

Podľa Bodnara bude Turecko vzhľadom na svoje skúsenosti s mediáciou konfliktov dôležitým účastníkom konferencie. Ankara sa počas konfliktu, ktorý sa rozpútal vo februári 2022, snažila udržiavať dobré vzťahy s Moskvou aj Kyjevom.

Viaceré krajiny ponúkli sprostredkovanie rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou, ale bez väčšieho úspechu. Kyjev naďalej trvá na Zelenského „mierovom vzorci“, desaťbodovom zozname želaní, ktorý sa de facto rovná kapitulácii Moskvy.

Rusko odmietlo akúkoľvek diskusiu o ňom ako márnu a zbytočnú. V júni prezident Vladimir Putin spresnil súbor podmienok pre prímerie s Ukrajinou, ktorý zahŕňa uznanie ruských nárokov na určité územia, „denacifikáciu“ Ukrajiny a právne záväzné odmietnutie členstva Ukrajiny v NATO.

 

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna



 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.