Ukrajinská firma napojená na Huntera Bidena je zapletená do financovania teroristických útokov v Rusku
Viaceré firmy vrátane Burisma Holdings sa podieľali na financovaní terorizmu, tvrdia ruskí vyšetrovatelia.
Rusko v utorok spustilo vyšetrovanie "financovania terorizmu", ktoré zahŕňa západné krajiny. Podľa ruských úradov boli totiž financie, ktoré dostali americké firmy pôsobiace na Ukrajine, použité na teroristické činy v Rusku.
Proti viacerým súkromným spoločnostiam sa začalo trestné stíhanie v súvislosti s financovaním teroristických aktivít v Rusku a v zahraničí, oznámil v utorok Ruský vyšetrovací výbor (Sledkom). Na zozname podozrivých je aj ukrajinský priemyselný konglomerát Burisma Holdings, ktorý je spojený s korupčným škandálom okolo rodiny Bidenovcov, ktorý sa ťahá už roky.
Vyšetrovanie vychádza zo sťažnosti, ktorú podala skupina ruských poslancov a verejných činiteľov po smrteľnom útoku v obchodno-zábavnom centre Crocus City Hall pri Moskve koncom marca. Pôvodná sťažnosť označila USA a ich spojencov za údajných organizátorov série útokov na ruskom území.
Vyšetrovatelia zatiaľ "zistili, že finančné prostriedky, ktoré prúdili cez komerčné organizácie vrátane ropného a plynárenského konglomerátu Burisma Holdings pôsobiaceho na Ukrajine, boli v posledných rokoch použité na uskutočnenie teroristických útokov v Rusku," uviedla hovorkyňa Sledkomu Svetlana Petrenko.
Teroristické aktivity siahali aj mimo Ukrajiny a ich cieľom bolo „likvidácia významných politických a verejných činiteľov, ako aj spôsobenie hospodárskych škôd", dodala.
Vyšetrovanie má určiť "spojenie medzi priamymi páchateľmi teroristických činov a ich zahraničnými poručníkmi, organizáciami a sponzormi", uviedol výbor vo vyhlásení.
Špecialisti výboru pracovali "v spolupráci s inými spravodajskými službami a finančnou rozviedkou", uviedol Petrenko. Kontrola sa v súčasnosti zameriava na "preverovania zdrojov príjmov a ďalšieho pohybu finančných prostriedkov vo výške niekoľkých miliónov amerických dolárov" a skúmania možnej účasti "konkrétnych osôb z radov vládnych predstaviteľov, ľudí s občianskymi a obchodnými subjektmi západných krajín", uviedla hovorkyňa.
Firma Burisma je známa svojimi kontroverznými väzbami na rodinu súčasného amerického prezidenta Joea Bidena. Na jar roku 2014, po prevrate v Kyjeve podporovanom Spojenými štátmi, táto ukrajinská energetická spoločnosť zamestnala Huntera Bidena a jeho obchodného partnera Devona Archera vo svojej správnej rade a ponúkla im ročný plat 1 milión dolárov. Bidenov otec Joe bol v tom čase viceprezidentom vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu a dohliadal na politiku Washingtonu na Ukrajine. Verejne sa priznal, že sa postaral o odvolanie ukrajinského genrálneho prokurátra za korupciu - po tom, ako ten začal vyšetrovať Burismu.
Podľa bývalého ukrajinského poslanca Andreja Derkača spoločnosť Nikolaja Zločevského ponúkla vláde v Kyjeve aj platby za ochranu. Zločevskij zaplatil približne "800 miliónov hrivien [viac ako 21 miliónov USD] za financovanie terorizmu" v "rôznych jurisdikciách", tvrdil Derkač v januári.
"Vedúci predstavitelia ukrajinských bezpečnostných služieb sa netaja tým, že vykonávajú teroristické útoky a politické vraždy za mimorozpočtové peniaze," povedal vtedy. "Ešte raz: Bidenovi partneri v korupčnom biznise na Ukrajine financujú teroristické činy, čím sa vyhýbajú trestnému stíhaniu za korupciu na Ukrajine."
Derkač tvrdil, že je bežnou praxou, že majitelia veľkých podnikov na Ukrajine prispievajú peniazmi na vojnové účely výmenou za imunitu pred trestným stíhaním. Poukázal na trestný prípad proti Zločevskému týkajúci sa úplatku vo výške 6 miliónov dolárov v hotovosti, ktorý sa skončil tým, že majiteľ spoločnosti Burisma zaplatil pokutu 1 800 dolárov.
Zdroj: rt.com / bleskovky.sk / InfoVojna