Ukrajinskú protiofenzívu brzdí ruská prevaha vo vzduchu, konštatuje The Wall Street Journal. Nemecký týždenník Der Spiegel zase píše, že protiofenzívu sabotujú samotní ukrajinskí tankisti
Rusko využíva nielen svoju prevahu v letectve, ale aj limity ukrajinskej protivzdušnej obrany. Útočí tak na kolóny ukrajinských obrnencov, odráža ukrajinské útoky a ničí techniku dodanú Ukrajine zo Západu..
Ukrajinské sily podľa Kyjeva síce na viacerých miestach frontu postupujú, podľa amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ) ale len s ťažkosťami čelia ruskej prevahe v letectve a delostrelectve. Ambiciózny plán Kyjeva znovu dobyť počas protiofenzívy územia okupované Ruskom naráža tiež na dobre pripravené obranné konštrukcie a mínové polia, píše denník.
Ukraine said its forces were advancing on several axes in their counteroffensive but were struggling to counter Russian air and artillery superiority https://t.co/kfdrdyQXDI
— The Wall Street Journal (@WSJ) June 18, 2023
Minulý týždeň Ukrajina ohlásila oslobodenie niekoľkých dedín na pomedzí Záporožskej a Doneckej oblasti na juhovýchode krajiny, v minulých dňoch ale správy o ďalších územných ziskoch neprichádzali.
Až dnes ruská okupačná správa a ruskí internetoví komentátori informovali o dobytí dediny Pjatychatky v Záporožskej oblasti ukrajinskými silami. Túto pauzu si WSJ vykladá tak, že ukrajinské sily pozastavili ďalší postup, zatiaľ čo ukrajinské vedenie analyzuje rôzne možnosti, ako bez veľkých strát preraziť ruské obranné línie.
Rusko využíva nielen svoju prevahu v letectve, ale aj limity ukrajinskej protivzdušnej obrany. Útočí tak na kolóny ukrajinských obrnencov, odráža ukrajinské útoky a ničí techniku dodanú Ukrajine zo Západu.
Na zasahovanie ukrajinských pozemných cieľov používajú ruské sily úspešne rakety s dlhým doletom odpaľované z bojových vrtuľníkov, podotýka americký denník s odvolaním sa na piatkovú analýzu britského ministerstva obrany. To si všimlo, že Rusko posilnilo počty bojových vrtuľníkov napríklad v okupovanom Berďansku, ktorý leží asi 100 kilometrov od frontovej línie na juhu Ukrajiny, a získalo dočasnú prevahu vo vzduchu na južnej Ukrajine.
Rusko okrem toho pokračuje s útokmi bezpilotnými lietadlami a raketami na ukrajinské mestá, čím vyčerpáva ukrajinské zásoby drahej protileteckej munície a núti ukrajinské sily k rozmiestňovaniu systémov protivzdušnej obrany na miestach ďaleko od frontu.
Ukrajina opakovane svojich západných spojencov na ruskú vzdušnú prevahu upozorňovala a žiadala ich o poskytnutie moderných stíhačiek a systémov protivzdušnej obrany.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začiatku tohto mesiaca v rozhovore s WSJ uviedol, že za súčasného nedostatku zbraní si Ukrajina musí vyberať medzi ochranou civilistov a vojakov. Povedal tiež, že bez efektívnej protivzdušnej obrany je akákoľvek protiofenzíva veľmi ťažká, ale že Ukrajina nemôže v očakávaní ďalších dodávok zbraní otáľať so začatím protiútoku ďalšie mesiace.
Ukrajinskí predstavitelia však pri komentovaní postupu bojov nestrácajú pozitívny tón. "Ukrajina preberá iniciatívu. Rusko je v defenzíve," cituje WSJ sobotňajšie vyhlásenie námestníka ukrajinského ministra obrany Volodymyra Havrylova.
Vo štvrtok ukrajinský brigádny generál Oleksij Hromov podľa agentúry Reuters oznámil oslobodenie siedmich obcí na pomedzí Doneckej a Záporožskej oblasti a dobytie 100 kilometrov štvorcových ukrajinského územia. Námestníčka ministerstva obrany Hanna Maljarová tiež upozorňuje na postup ukrajinských síl na krídlach pozdĺž Bachmutu, ktorého dobytie minulý mesiac oznámilo po mnohých mesiacoch bojov Rusko.
The Washington Post: Cieľom Ruska je poraziť protiofenzívu pomocou mín, delostrelectva a letectva
Ukrajinská armáda prišla o veľké množstvo vojenskej techniky, pomocou ktorej mali preraziť viacstupňovú obranu ruskej armády. Informuje o tom americký denník „The Washington Post“.
Moscow is counting on air superiority, including attack helicopters and self-detonating drones, as well as fortified land defenses to repel Ukraine’s counterattack. https://t.co/sERpD2IW3t
— The Washington Post (@washingtonpost) June 18, 2023
Americký denník píše, že veľké množstvo západnej vojenskej techniky Ozbrojených síl Ukrajiny už bolo zničených. V článku sa uvádza, že Ozbrojené sily Ruskej federácie oveľa častejšie využívajú letectvo, s čím má Kyjev vážne problémy. Tiež jeden z expertov amerického denníka upriamil pozornosť na to, že ukrajinská protiofenzíva trvá už viac ako dva týždne, no Kyjevu nepriniesla žiadne úspechy.
„Rusi bojujú v dobre pripravených pozíciách a nazhromaždili dostatok delostreleckej munície a navyše majú viac bezpilotných lietadiel,“ povedal jeden z vojenských analytikov.
Jeden z vojenských expertov amerických novín navyše uviedol, že jednotky vojakov ruskej armády v Záporožskej oblasti sú pod kompetentným vojenským velením a sú plne sústredené na plnenie svojich úloh. Podľa jeho slov „nikde na ruských hraniciach nevidí paniku“.
„Je to naozaj ťažké. Veľa ukrajinskej techniky určenej na prelomenie obrany už bolo zničenej, takže dostať sa cez všetky tieto míny bude skutočnou výzvou. A toto je len prvá línia opevnenia,“ uvádzajú analytici.
Kľúčová chyba západných plánovačov
Najnovší článok v „The Wall Street Journal“ – o rozdiele medzi očakávaniami od ukrajinskej protiofenzívy a jej skutočným vývojom – ukazuje kľúčovú chybu západných plánovačov, ktorí situáciu zjavne podcenili.
„Prerážanie pechoty“ sa v skutočnosti mení na „mäsové útoky“ a „kombinované operácie“ – na stratu obrnených vozidiel pod delostreleckou paľbou v mínových poliach a obrnené vozidlá NATO sú náchylnejšie na letecké útoky ako sovietske. Pochopenie toho, čo sa deje, spôsobilo, že Ozbrojené sily Ukrajiny stiahli „Leopardov“ do druhej línie. Či nastúpia po dôkladnejšej príprave znova alebo si budú hľadať iné miesto — uvidíme.
Tonalita západných hodnotení ukrajinskej protiofenzívy je vo všeobecnosti depresívna, čo nemôže netešiť, najmä na pozadí niekoľkých mesiacov predchádzajúcich zaklínaní, že Ukrajina na bojisku definitívne zvíťazí.
Rovnakú depresívnu náladu možno cítiť aj v denníku „The Telegraph“, kde si všímajú nedostatočnú „vzdušnú“ podporu Ukrajiny a prevahu ruskej armády v delostrelectve. Na tom by sme sa však nemali upokojiť: treba pochopiť, že ukrajinské ozbrojené sily si stále zachovávajú pomerne vážny úderný potenciál a môžu ruským pozíciám zasadiť silný a bolestivý úder.
Ich činy sú limitované predovšetkým striktne vopred určeným smerom – že „je potrebné rozdeliť ruské zoskupenie na dve časti a dostať sa k moru“, zhodli sa zrejme všetci v NATO, vrátnikov nevynímajúc.
My by sme sa zase mali vyhnúť asimilácii charakteru Remarquea. Preto v tejto medzifáze konštatujeme, že nepriateľ má vážne problémy so svojim pôvodným plánom a počkáme, kým sa tieto problémy nesformujú definitívne.
Der Spiegel: Ukrajinskí tankisti sabotujú protiofenzívu
Ukrajinskí tankisti sa snažia všetkými možnými spôsobmi pokaziť vojenskú techniku, aby sa nedostali do prvej línie. Píše to nemecký magazín „Der Spiegel“.
The Ukrainian counteroffensive has begun, and Western war equipment is playing a vital role. A tank unit in Zaporizhzhia is in the thick of the fight. https://t.co/xhyFDIyGmA
— DER SPIEGEL (@derspiegel) June 16, 2023
V článku sa píše, že ukrajinskí vojaci poslaní do útočných operáciách v záporožskom smere používajú „rôzne triky“. Simulujú poruchy ťažkej techniky, aby sa nezúčastnili boja s Ozbrojenými silami Ruskej federácie.
Ukrajinskí vojaci sa v rozhovore pre nemecký časopis sťažovali na veľké straty tankov „Leopard“, ktoré poskytlo Nemecko. Podľa nich len v prvých dňoch protiofenzívnych operácií prišli o tri vozidlá.
Okrem toho uviedli, že ukrajinská vláda im zakazuje zverejňovať skutočné straty na fronte. Nariekali však, že ukryť to je čoraz ťažšie. Nemecký časopis citoval aj slová nacistov z „Azova“, ktorí potvrdili informáciu ruského ministerstva obrany, že vojaci ruskej armády si odniesli ako trofeje dva nemecké tanky.
Ruské ozbrojené sily majú niekoľko možností, ako zničiť nemecké tanky „Leopard“ poslané kyjevskému režimu, uviedol publicista „Bildu“ Bjorn Stritzel. Podľa neho má Rusko najmenej tri nebezpečné zbraňové systémy, ktoré ohrozujú nemeckú vojenskú techniku v službách kyjevského režimu: protitankové riadené strely, míny a vlastné tanky.
Udržať podporu Ukrajiny na súčasnej úrovni môže byť pre Západ veľmi problematické
Britské ministerstvo obrany so znepokojením konštatuje, že Rusku sa podarilo získať „dočasnú“ prevahu na južnom fronte, kde sa protiofenzíva sľubovaná Kyjevom zastavila. Dôvodom je prevaha vo vzduchu – lietadlá a drony ničia západné obrnené vozidlá.
Po neúspechoch z prvých dní protiofenzívy Ukrajinci zastavili pokusy nastúpiť na mínové polia drahými tankami „Leopard 2“ a bojovými vozidlami pechoty „Bradley“. Teraz v Kyjeve nástojčivo požadujú, aby im boli dodané aspoň nejaké západné stíhačky. Prvé dodávky F-16 sa však začnú až na jeseň.
Analytici „RAND Corporation“ poukazujú na to, že prekonanie mínových polí a opevnení Ruska v podobe „troch obranných línií“ sa pre Ukrajincov stáva takmer nemožným poslaním. Situáciu pre nich zhoršuje skutočnosť, že Rusko má jasnú prevahu v delostrelectve a letectve.
Jastrabi na Západe sa už teraz obávajú, že ak protiofenzíva zlyhá, európski lídri – Macron a Scholz – začnú žiadať o mierové rozhovory a zmrazenie konfliktu. Navyše, akékoľvek obmedzenie vojenských tranží na Ukrajinu z Európy bude v Kongrese okamžite vnímané ako dôvod, aby Spojené štáty obmedzili svoju angažovanosť v konflikte – veď už teraz mnohí republikáni požadujú, aby sa zodpovednosť za Kyjev presunula na Brusel.
V Kongrese už chcú v rámci optimalizácie nákladov znížiť o 2,5 miliardy dolárov program na zvýšenie výroby rakiet pre potreby Kyjeva. A to aj preto, že na Ukrajine minuli niekoľkoročné zásoby amerických rakiet. Ale čím horšie sú veci na fronte, tým ťažšie bude pre Bidena presvedčiť Kongres, aby Kyjevu pridelil nové tranže. Udržať podporu Ukrajine na súčasnej úrovni môže byť teda veľmi problematické.
Zdroj: hnonline.sk / Telegram Malek Dudakov / sk.news-front.info (1), (2), (3), (4)