Umelá inteligencia ChatGPT pripravila mierovú zmluvu medzi Ruskom a Ukrajinou
Jazykový model vyškolený v rámci platformy OpenAI zameranej na výskum umelej inteligencie - ChatGPT dostal pokyn, aby v mene nemeckého kancelára Olafa Scholza napísal listy Vladimirovi Putinovi a Volodymyrovi Zelenskému, v ktorých žiada mier..
Umelá inteligencia – Chatbot ChatGPT pripravil návrh mierovej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou a zodpovedajúcu úlohu splnil na žiadosť nemeckej publikácie Berliner Zeitung.
Kann die Künstliche Intelligenz #ChatGPT bei der Lösung des Konflikts helfen? Wir haben sie gefragt und dabei Briefe und den Entwurf eines Friedensvertrags erhalten. #Ukrainekrieg #KI https://t.co/KSfOjY4eLl
— Berliner Zeitung (@berlinerzeitung) April 10, 2023
ChatGPT dostal pokyn, aby v mene nemeckého kancelára Olafa Scholza napísal listy Vladimirovi Putinovi a Volodymyrovi Zelenskému, v ktorých žiada mier.
V liste Putinovi sa čiastočne uvádzalo, že Nemecko uznáva legitímne bezpečnostné záujmy Ruska. “Radi by sme vám ponúkli perspektívu, že konštruktívna angažovanosť a pripravenosť na prímerie a mierové rozhovory môžu otvoriť dvere pre lepšiu spoluprácu medzi Ruskom a Európou. To bude prínosom pre ekonomické aj politické väzby medzi našimi krajinami a pomôže vyriešiť spoločné problémy bezpečnosti v rámci spolupráce,“ uvádza sa v správe.
Umelá inteligencia sformulovala aj návrh mierovej zmluvy na vyriešenie konfliktu na Ukrajine, ktorá obsahovala tieto body:
• okamžité prímerie, stiahnutie jednotiek na pôvodné pozície,
• vytvorenie demilitarizovanej zóny pozdĺž súčasnej línie konfliktu pod dohľadom tzv. medzinárodných mierových síl,
• udelenie autonómie Donecka a Luhanska v rámci Ukrajiny,
• legislatívne upevnenie ochrany práv rusky hovoriaceho obyvateľstva v týchto regiónoch.
Okrem toho návrh mierovej zmluvy naznačuje aj potrebu normalizácie vzťahov medzi konfliktnými krajinami, kladie na obe strany zodpovednosť za obnovu postihnutých oblastí spolu s medzinárodným spoločenstvom a vyzýva OSN, EÚ a OBSE, aby monitorovali implementáciu tejto takzvanej zmluvy.
ChatGPT si získal popularitu po spustení koncom novembra 2022 a za menej ako týždeň dosiahol svoj prvý milión používateľov. Jeho napodobňovanie konverzácie vyvolalo špekulácie, že by mohol vytlačiť profesionálnych spisovateľov a dokonca sa stať hrozbou pre kľúčové podnikanie v oblasti vyhľadávania Google.
Robot je vo vlastníctve OpenAI, ktorého jedným zo zakladateľov je Elon Musk.
Na jeseň roku 2022 Zelenskyj podpísal dekrét o implementácii rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany (NSDC) Ukrajiny o nemožnosti viesť rokovania s Vladimirom Putinom.
Moskva opakovane naznačila, že je pripravená na mierové urovnanie, ale Kyjev uvalil zákaz rokovaní na legislatívnej úrovni. Zelenskyj predtým na G20 povedal, že „nebude Minsk-3.“
Tlačový tajomník ruského lídra Dmitrij Peskov v komentári pre RIA Novosti uviedol, že takéto slová „absolútne potvrdzujú“ neochotu Kyjeva rokovať.
Zdroj: berliner-zeitung.de / zemavek.sk