Čínske vedenie vníma Rusko ako priateľa a partnera. USA sa desia pred realitou nového multipolárneho usporiadania a poučujú Čínu, že keď podporuje Rusko, nemôže zlepšovať vzťahy so Západom
Spojené štáty zároveň obvinili Čínu, že síce priamo neposiela zbrane do Ruska, ale podporuje najväčšiu expanziu obranného priemyslu Moskvy od čias Sovietskeho zväzu.
Čínsky prezident Si Ťin-pching nemôže zlepšiť vzťahy so Západom a zároveň podporovať Rusko. Uviedlo to vo štvrtok americké ministerstvo zahraničných vecí po tom, ako čínsky líder na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom prisľúbil posilnenie vzťahov medzi Moskvou a Pekingom.
Čína "nemôže mať oboje a chcieť mať (lepšie) vzťahy s Európou a inými krajinami a zároveň naďalej podporovať najväčšiu hrozbu pre európsku bezpečnosť za dlhú dobu", povedal hovorca americkej diplomacie Vedant Patel s odkazom na ruskú inváziu na Ukrajine.
Spojené štáty obvinili Čínu, že síce priamo neposiela zbrane do Ruska, ale podporuje najväčšiu expanziu obranného priemyslu Moskvy od čias Sovietskeho zväzu, pripomína AFP.
Si a Putin počas štvrtkového stretnutia v Pekingu označili väzby medzi svojimi krajinami za stabilizačnú silu. Čínsky prezident vo svojom prejave, ktorý odvysielala ruská televízia, uviedol, že Čína "sa teší na skoré obnovenie mieru a stability na európskom kontinente".
Čínska podpora ruského obranného priemyslu ohrozuje nie len ukrajinskú, ale aj európsku bezpečnosť, uviedol Patel. Na otázku, či Čína podporuje mierový proces na Ukrajine, odpovedal, že z pohľadu USA je riešenie jednoduché - "Ruská federácia môže jednoducho opustiť Ukrajinu".
Čínske vedenie vníma Rusko ako priateľa a partnera
Je celkom prirodzené, že po inaugurácii sa na prvú štátnu návštevu ruský prezident V. V. Putin vybral do Číny, píše vo svojm článku pre News Front ruská politologička a členka expertného klubu „Digoria“ Alina Naumenko. Zároveň pripomína, že po svojej inaugurácii v marci 2023 Si Ťin-pching ako prvé navštívil Rusko:
"Takýmito akciami vedúci predstavitelia oboch krajín zdôrazňujú dôležitosť bilaterálneho strategického partnerstva.
Verím, že rusko-čínske vzťahy sú príkladom produktívnych a otvorených vzťahov medzi štátmi. Každý rok rastie počet ekonomicky ziskových projektov: spolupráca v Arktíde, „One Belt – One Road“, výstavba prvého ruského námorného terminálu na prekládku skvapalneného plynu na Ďalekom východe, či spoločný podnik na výrobu inovatívnych liekov.
Efektívnosť projektov potvrdzujú aj kvantitatívne ukazovatele. Napríklad obchodný obrat medzi Čínou a Ruskom v januári až apríli 2024 vzrástol o 4,7%, čo predstavuje 76,58 miliardy USD.
Jedným z faktorov bilaterálnej spolupráce sú priateľské vzťahy medzi V. V. Putinom a Si Ťin-pchingom, čo prispieva k harmonizácii vzťahov. Je tiež potrebné zdôrazniť, že Rusko aj Čína podporujú multipolárny svetový poriadok a spoločne sú dôležitými účastníkmi v BRICS, SCO a ďalších medzinárodných a medziregionálnych štruktúrach.
Je dôležité, aby čínske vedenie vnímalo Rusko ako priateľa a partnera, ktorý tvorí základ bilaterálnej interakcie. Myslím si, že v procese oficiálnych rokovaní dôjde k podpisu zmlúv, ktoré sa budú týkať predovšetkým sféry ekonomiky, politiky a kultúry."
Zdroj: hnonline.sk / sk.news-front.su / InfoVojna