USA stiahli svojich vojakov zo svojej poslednej základne v Nigeri. Ďalší americkí vojaci sa medzitým zranili pri útoku neznámych ozbrojencov na vojenskú základňu Spojených štátov na území Iraku
Americké jednotky za posledné desaťročie vycvičili nigerské sily a vraj podporovali protiteroristické misie zamerané na boj s radikálnymi organizáciami Islamský štát a al-Káida v regióne. Na území Iraku sa zase nachádza približne 2500 amerických vojakov v rámci medzinárodnej koalície, ktorá tam pôsobí od roku 2014.
Americká armáda stiahla jednotky z svojej poslednej základne v Nigeri. Takýto krok podnikla v súlade s výzvou tamojšej vojenskej junty, ktorá sa po vlaňajšom puči chopila moci v tejto stredoafrickej krajine. Informuje agentúra AFP.
Nigerská armáda vypovedala dohodu o vojenskej spolupráci so Spojenými štátmi v marci a vyzvala ich, aby stiahli svojich takmer 1000 vojakov. Od vlaňajšieho zosadenia prezidenta Mohameda Bazouma sa zároveň začala zbližovať s Ruskom, s ktorým sa začiatkom tohto roka dohodla na rozvíjaní vzťahov v obrannom sektore.
Niger a USA predtým avizovali, že k úplnému odchodu vojakov dôjde najneskôr do 15. septembra. Až do prevratu pôsobili americké sily ako súčasť medzinárodného úsilia v boji proti džihádistom, ktorí pravidelne útočia naprieč regiónom Sahel na južnom okraji Sahary.
"Stiahnutie amerických síl a prostriedkov z leteckej základne 201 v Agadeze je ukončené," píše sa v spoločnom vyhlásení amerického a nigerského ministerstva obrany. Podľa AFP mali USA na tejto púštnej základni pre bezpilotné lietadlá zhruba 200 vojakov.
"Toto úsilie... bude v nasledujúcich týždňoch pokračovať ..., aby sa zabezpečilo úplné stiahnutie podľa plánu," uvádzajú rezorty. Bezprostredne však nebolo známe, koľko vojakov môžu mať ešte USA v Nigeri.
Americké jednotky za posledné desaťročie vycvičili nigerské sily a vraj podporovali protiteroristické misie zamerané na boj s radikálnymi organizáciami Islamský štát a al-Káida v regióne, konštatuje vyhlásenie.
Pri útoku na vojenskú základňu USA v Iraku sa zranili americkí vojaci
Neznámi ozbrojenci údajne v pondelok zaútočili na irackú leteckú základňu Ajn al-Asad, na ktorej sa nachádzajú aj medzinárodné jednotky, a zasiahli ju dvoma raketami odpálenými z raketometu typu Kaťuša
Niekoľko amerických vojakov utrpelo zranenia pri pondelňajšom útoku neznámych ozbrojencov na vojenskú základňu Ajn al-Asad v Iraku, kde sa nachádzajú medzinárodné jednotky vedené USA. Oznámilo to v pondelok neskoro večer americké ministerstvo obrany, píše TASR podľa agentúr AP a DPA.
Podľa jedného zdroja z bezpečnostného prostredia rakety dopadli priamo do vnútra základne.
"Môžeme potvrdiť, že dnes došlo k zrejme raketovému útoku na americké a koaličné sily na leteckej základni al-Asad v Iraku. Podľa prvotných informácií bolo zranených niekoľko amerických vojakov," uvádza sa vo vyhlásení Pentagónu. Ministerstvo dodalo, že vojaci na základni sa momentálne pokúšajú vyhodnotiť rozsah škôd.
AP s odvolaním sa na vyjadrenia viacerých nemenovaných predstaviteľov Pentagónu uvádza, že zranených mohlo byť pri útoku až sedem ľudí vrátane amerických vojakov aj civilistov.
Útok potvrdili ešte v pondelok aj predstavitelia irackých bezpečnostných síl. Agentúra AFP cituje jedného z nich, ktorý tvrdí, že smerom na základňu bolo vypálených viacero rakiet, pričom niektoré je trafili a ďalšie zasiahli blízku obec. K útoku sa dosiaľ neprihlásila nijaká ozbrojená skupina.
Spočiatku sa objavovali aj správy o možnom druhom útoku na túto základňu. Podľa citovaných zdrojov AP, však USA tieto správy preverili a dospeli k záveru, že útok bol len jeden.
Proiránske skupiny v uplynulých mesiacoch zaútočili na koaličné základne v Iraku a Sýrii viac než 175-krát. K väčšine z týchto útokov sa prihlásil Islamský odboj v Iraku, ktorý je voľnou alianciou rôznych skupín podporovaných Iránom. Podobný útok na základňu Ajn al-Asad sa uskutočnil aj 26. júla.
Zmienené skupiny zdôvodnili útoky svojou solidaritou s Palestínčami, ktorí vedú konflikt s Izraelom v Pásme Gazy. V uplynulých týždňoch však útoky militantov na základne ustali.
Americké ozbrojené sily majú približne 2500 vojakov v Iraku v rámci medzinárodnej koalície, ktorá do týchto krajín prišla na žiadosť irackej vlády v roku 2014. Ich úlohou bolo bojovať proti Islamskému štátu, ktorý v tom čase ovládal široké územie v Iraku.
Zdroj: hnonline.sk (1), (2) / cas.sk