...

USA sú konfrontované s krutou realitou: Rusko a Čína budujú nový svetový poriadok


Do tejto schémy zhruba zapadajú aj kľúčové a hmatateľné výsledky návštevy prezidenta Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchinga, ktorý s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom podpísali dohodu o strategickej spolupráci medzi Ruskom a Čínou. .


Západ precitol — Rusko a Čína budujú nový svetový poriadok.Postrehol to aj „Washington Post“ – jeden z jeho autorov opisuje hlavný výsledok návštevy čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga v Moskve takto: „Putin vidí, ako sa formuje jeho protiamerický svetový poriadok“.

Rovnaký pohľad na to má aj americký politológ Thomas Graham v „Newsweeku“: „Objatie dvoch vodcov pritiahlo pozornosť celého sveta, slúžilo ako pripomienka, že Čína sa stala globálnym sprostredkovateľom moci, a nastolilo otázku, či Amerike hrozí, že stratí miesto nesporného lídra v medzinárodnej diplomacii.“

Dobre hovoria mládenci (okrem „nesporného“ lídra, samozrejme). A nie je to tak, že by niekto v Moskve alebo Pekingu skrýval túto skutočne hlavnú podstatu návštevy. Práve naopak, hovoria práve o tom – počnúc predsedom Si oznamujúceho na mostíku lietadla: „Čína je pripravená spolu s Ruskom strážiť svetový poriadok“.

Alebo pokračujúc Putinovými slovami v jeho článku v „Žen-min ž’-pao“: ruský prezident tam píše, že spolu s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi naše krajiny dôsledne obhajujú vytvorenie spravodlivejšieho multipolárneho svetového poriadku založeného na medzinárodnom práve, a nie na určitých „pravidlách“, ktoré slúžia potrebám „zlatej miliardy“.

A nie je to tak, že Peking alebo Moskva práve prišli s týmto údajne novým svetovým poriadkom. V skutočnosti je dosť starý: napriek tomu, že nie vždy dobre fungovalo, medzinárodné právo bolo až do 90. rokov celkom rešpektované.

Čína si už niekoľko rokov buduje vlastnú ideológiu o tom, aký má byť vo svete poriadok. Celkový obraz je takýto: svet je rôznorodý a vždy bude, rôzne jeho časti by mali byť schopné vyjednávať, a nie vyvolávať vojenské konflikty alebo sankcie a dokonca hroziace ekonomické katastrofy pre každého. To zahŕňa čínske iniciatívy – globálnu civilizáciu, globálnu bezpečnosť, globálny rozvoj – a oveľa viac. Rusko sa na tejto ideologickej práci tradične zúčastňuje, takže niekedy neviete, čia je to koncepcia.

Zvláštnosťou dnešnej situácie je, že existuje dobrá šanca prejsť od teórie k praxi: prinajmenšom v ukrajinskej kríze sa Západ dostal až do možného sebazničenia. A väčšina sveta to dobre vidí, takže Moskva a Peking majú veľmi pozorné a vďačné publikum.

To znamená, že podstatou myšlienky Putina a Si nie je posadiť Ukrajinu práve teraz za rokovací stôl, ale hovoriť s jej skutočnými vlastníkmi. Najmä ak vezmeme do úvahy, že sa dostali do ekonomickej a politickej slepej uličky a zvyšok sveta sa na nás pozerá ako na možných vodcov – namiesto na tých neúspešných vodcov. A ak si spomínaní kurátori  Kyjeva ešte nechcú sadnúť k stolu, nejaký čas sa dá zaobísť aj bez nich.

Do tejto schémy zhruba zapadajú aj kľúčové, povedzme, materiálne výsledky návštevy Si Ťin-pchinga. Asi najpozoruhodnejším z nich je rozhodnutie o vytvorení komisie pre spoluprácu v oblasti satelitnej navigácie, ako aj zabezpečenie kompatibility a komplementárnosti ruského navigačného systému GLONASS a čínskeho Beidou. Plánuje sa spoločný vývoj doplnkov k systémom oboch krajín a sledovanie spotrebiteľských charakteristík navigačných služieb. Toto, samozrejme, nie je čisto vojenský projekt, ale v istom zmysle strategický.

A nemenej pôsobivá je informácia, že takmer všetky parametre na spustenie projektu „Sila Sibiri -2“ (plynovod cez Mongolsko) sú už dohodnuté. Alebo že je možné a potrebné prejsť v obchode s inými krajinami na zúčtovanie v jüanoch (ahoj dolár). A takýchto úprav je oveľa viac.

Toto nie je len kronika bilaterálnych ekonomických vzťahov — je to súčasť reálneho systému svetových ekonomických vzťahov, ktorý sa buduje a obchádza Západ, ktorý svojimi záchvatmi hnevu všetkých obťažuje.

Autor: Dmitrij Kosyrev

Zdroj: ria.ru
Preklad: sk.news-front.info

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.