...

Ústavný súd povolil obnovu konania v kauze Gorila a zničenia nahrávok SIS. Majiteľovi odpočúvaného bytu boli porušené základné práva. Haščákov advokát pripomenul verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva, že všetky materiály z akcie Gorila sú nelegálne a musia byť zničené s tým, že nimi nemôžu ďalej disponovať ani iné orgány ako tajná služba


Spis Gorila má zachytávať rozhovory finančníka Jaroslava Haščáka s politikmi o províziách v štátnych obchodoch počas vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2005 a 2006.


Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol o obnove konania, ktoré sa týka povinnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) zničiť výsledky odpočúvania z akcie Gorila. Stalo sa tak na návrh sťažovateľa Zoltána Vargu, ktorého byt tajná služba v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala. ÚS v tejto súvislosti už v minulosti rozhodol o porušení jeho práv.

Obnovu konania povolil III. senát ÚS na neverejnom zasadaní 12. októbra, a to "v rozsahu namietaného porušenia základných práv navrhovateľa nesplnením povinnosti SIS vyradiť a zničiť primárne a sekundárne výsledky použitia informačno-technických prostriedkov v dispozícii SIS, ktoré boli získané v súvislosti s vydaním rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave".

Týka sa to Vargových ústavných sťažností z rokov 2012 a 2015. Súd sa tak nimi bude opätovne zaoberať.

Príkazy SIS na odpočúvanie bytu v rokoch 2005 a 2006 odobril bratislavský krajský súd. Toto rozhodnutie neskôr ÚS zrušil ako nelegálne, pričom Vargovi dal za pravdu o porušení jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.

Porušenie práva sťažovateľa na súkromie v súvislosti s odpočúvaním konštatoval v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Podľa súdu v Štrasburgu je možné, že materiály z odpočúvania týkajúce sa Vargu má stále tajná služba, čo však nebolo možné zistiť vzhľadom na povahu týchto tajných informácií.

Advokát Škubla: S materiálmi z Gorily nemôžu disponovať ani iné orgány ako SIS

Hoci je za zničenie všetkých materiálov z akcie Gorila primárne zodpovedná Slovenská informačná služba (SIS), neoprávňuje to iné orgány, aby nimi ďalej disponovali. V reakcii na čiastočnú obnovu konaní Ústavným súdom (ÚS) SR, v ktorých sa v minulosti odmietol vecne zaoberať povinnosťou SIS materiály zničiť, to zdôraznil advokát finančníka Jaroslava Haščáka Martin Škubla.

"Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v júli 2021 potvrdil, že všetky materiály z akcie Gorila sú nelegálne a musia byť zničené," zdôraznil Škubla s tým, že nimi nemôžu ďalej disponovať ani iné orgány. Vzťahuje sa to podľa neho aj na špecializovaný tím Gorila, ktorý je "povinný preveriť pôvod materiálov, ktoré má v spisoch a ktoré zjavne považuje za materiály z akcie Gorila".

ÚS SR rozhodol o obnove konania na návrh sťažovateľa Zoltána Vargu, ktorého byt tajná služba v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala. ÚS SR v tejto súvislosti už v minulosti rozhodol o porušení jeho práv.

Príkazy SIS na odpočúvanie odobril bratislavský krajský súd. Rozhodnutie neskôr ÚS zrušil ako nelegálne, pričom Vargovi dal za pravdu v prípade porušení jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.

Porušenie práva sťažovateľa na súkromie v súvislosti s odpočúvaním konštatoval v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva. Podľa neho je možné, že materiály z odpočúvania týkajúce sa Vargu má stále tajná služba, čo však nebolo možné zistiť vzhľadom na povahu týchto tajných informácií.

Kauza Gorila - kauza druhej Dzurindovej vlády

V jednej z najznámejších pasáží Gorila nahrávky Jaroslav Haščák hovoril o demokracii ako o „nahovno“ systéme, kde ľudia vnímajú len povrch. Jirko Malchárek si zas myslel, že oni sa ľuďom, ktorí žijú len z platu a nevedia nič ušetriť nevedia veľmi prispôsobiť:

 

 

Gorilu zverejnil anonym v decembri 2011

Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011. Obsah spisu vyvolal vlnu nevôle, ktorá sa prejavila vo forme protestov a kritiky voči osobám a finančnej skupine spomínanej na stránkach dokumentu. Orgány činné v trestnom konaní v minulosti informovali, že zadovážené dôkazy napriek svojmu rozsahu zatiaľ neumožňujú vyšetrovateľom, aby vzniesli obvinenie voči konkrétnej osobe.

Spis Gorila má zachytávať rozhovor medzi Haščákom s politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. V zverejnených textoch vystupujú vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek, šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková, ale aj expremiér Robert Fico.

39-hodinovú nahrávku si môžete vypočuť po stiahnutí súboru TU.

Doteraz známy zverejnený prepis si môžete prečítať TU.

"Neexistuje žiadna transakcia, kde by Penta pripravila slovenských daňových poplatníkov čo len o korunu. Vyšetrovací tím má a mal dostatok kapacít a zdrojov, aby všetky transakcie spomínané v spisoch Gorila preskúmal a vyvodil z toho dôsledky," tvrdí v stanovisku Penta.

Finančná skupina dokonca požiadala vyšetrovateľov, aby nahrávku zničili.

Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana Kočnera. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.

O čom je Gorila

Spis Gorila má zachytávať rozhovory finančníka Jaroslava Haščáka s politikmi o províziách v štátnych obchodoch počas vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2005 a 2006. V zverejnených textoch vystupujú vtedajší minister hospodárstva Malchárek, šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková, ale aj expremiér Robert Fico. Finančná skupina Penta od začiatku spochybňuje prepisy nahrávky.

O jej pravosti sa dlhodobo špekuluje. Naposledy sa informácie o nej objavili v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď policajti vykonali domové prehliadky u obvineného Mariána Kočnera. Ten mal u seba ukrývať originál zvukovej nahrávky Gorila. Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica, ktorý od 1. decembra 2016 stál na čele tímu pre vyšetrovanie kauzy Gorila, ktorú nevyšetril v minulosti vyhlásil, že získané nahrávky sú pravé, čo malo potvrdiť znalecké skúmanie.

"Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané. Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti, a preto podávame trestné oznámenie," uviedla v minulosti Penta. Tvrdí, že s nahrávkami, ktoré sa v týchto dňoch objavujú na verejnosti, je s najväčšou pravdepodobnosťou manipulované a považuje ich za nedôveryhodné.


Zdroj: cas.sk / topky.sk / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.