V africkom Kongu zadržali bývalého námestníka šéfa SIS Beňu, ktorý sa v rámci zneužívania trestného práva v politickom boji počas Matovičovej a Hegerovej vlády stal kajúcnikom
Boris Beňa bol v roku 2021 odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Dostal aj peňažný trest 14.000 eur. Špecializovaný trestný súd vtedy schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a Beňom za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Zadržaný bol v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020.
V africkej Konžskej demokratickej republike zadržali bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu. TASR to potvrdil jeho právny zástupca Peter Kubina. Na zadržanie upozornili Plus 7 dní a TV Joj.
"Podarilo sa mi overiť informáciu, že Borisa Beňu zadržali v Konžskej demokratickej republike. Dôvody zadržania nepoznám," povedal pre TASR Kubina.
Priblížil, že Beňa nie je v pátraní slovenských orgánov. "V Konžskej demokratickej republike je legálne, pracovne, približne pol roka. Slovenské úrady boli o vycestovaní vopred informované, lebo má v rámci podmienečného trestu uložený probačný dohľad," podotkol s tým, že sa Beňa plánoval najbližšiu nedeľu vrátiť na Slovensko.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pre TASR uviedlo, že s otázkou o zadržaní odporúča kontaktovať orgány činné v trestnom konaní. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová pre TASR uviedla, že policajti informáciou o Beňovom zadržaní nedisponujú. V prípade dôvodov zadržania sa podľa nej je potrebné obrátiť na príslušné orgány africkej krajiny.
Súd začiatkom decembra roku 2020 zobral do väzby okrem iných aj Borisa Beňu. Jeho vtedajší advokát Daniel Lipšic oznámil, že klient spolupracuje s vyšetrovateľmi NAKA.
Boris Beňa začal v januári 2021 vypovedať aj proti svojmu niekdajšiemu kamarátovi a vtedajšom šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. Na výsluchu opísal, ako si podelili 40-tisíc eur od právnika Zoroslava Kollára za to, že mu dá SIS pokoj. V tento deň polícia začala trestné stíhanie.
Advokát kajúcnikov Bernarda Slobodníka a Borisa Beňu - Daniel Lipšic sa mesiac na to stal špeciálnym prokurátorom.
V marci 2021 obvinili Vladimíra Pčolinského a Zoroslava Kollára za korupciu, na základe výpovedí Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa. Súd ich vzal do väzby.
V apríli 2021 bývalému námestníkovi SIS Borisovi Beňovi, šéfovi kontrarozviedky SIS Petrovi Gašparovičovi a bratislavskému policajtovi Ladislavovi Vičanovi zmenili právnu kvalifikáciu. Poškodený Dušan Bočkay totiž zmenil výpoveď a z pôvodného vydierania, za ktorý hrozili vysoké tresty sa stala korupcia. Trojicu tak obvinili z prijímania úplatku. Beňu, ktorý sa priznal k vlastnej trestnej činnosti v kauze Judáš (aj prípad Bopal) vylúčili na samostatní konanie.
Začiatkom apríla 2022 zadržali a obvinili Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa za krivú výpoveď a prísahu v korupčnej kauze Vladimíra Pčolinského. Prokurátor im následne obvinenie zrušil.
Na Špecializovaný trestný súd bolo rok na to doručené podanie svedka Borisa Beňu z 18.mája 2023, ktorý chcel opätovne vypovedať v korupčnej kauze Dušana Kováčika. Prokurátor Michal Šúrek navrhol vykonať dôkaz – fotoknihu a opätovne vypočuť svedkov Bernarda Slobodníka a Borisa Beňu.
Dohody o vine a treste používané skupinou vyšetrovateľov v NAKA a prokurátormi dnes už neexistujúceho Úradu špeciálnej prokuratúry sú predmetom kritky zo strany odbornej aj laickej verejnosti, ale aj zo strany politikov.
Beňa vlani neuspel s návrhom na obnovu konania žiadosťou o otvorenie dohody o vine a treste potom, čo jeho nespolupracujúci kumpáni dostali v riadnom súdnom procese výrazne nižšie tresty.
Najvyšší súd totiž ten istý skutok pri nich dvoch posúdil ako miernejšiu nepriamu korupciu, nie ako vážnejšie prijímanie úplatku. Boris Beňa sa neskôr obrátil aj na Ústavný súd, ten jeho sťažnosť odmietol, ale ústavný sudca Peter Straka k tomu pripojil odlišný stanovisko (III. ÚS 619/2022). Priklonil sa v ňom k tomu, že by nespravodlivé dohody o vine a treste mali byť preskúmateľné:
„V rozhodovacej činnosti súdov nemožno absolútne vylúčiť nesprávne právne kvalifikácie skutkov pretavené do dohôd o vine a treste ako ani to, že si takto sprocesované tresty jednotlivci aj fakticky odpykajú, rovnako ako nemožno vylúčiť existenciu justičných omylov,“ vysvetlil.
Viac o tom v článku novinára Adama Valčeka TU.
Beňa zadržali podľa SIS pre podozrenie zo špionáže, tvrdí minister vnútra Šutaj Eštok
Bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňa v africkej Konžskej demokratickej republike zadržali pre podozrenie zo špionáže. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
"Máme informácie zo SIS, že tam bol zadržaný z dôvodu podozrenia z páchania špionáže," povedal minister. Priblížil, že o zadržaní sa dozvedel v stredu (17. 4.) podvečer.
Z ministerstva spravodlivosti pre TASR uviedli, že odbor justičnej spolupráce v trestných veciach neeviduje žiadny spis na Beňu a ani nedisponuje informáciou o jeho zadržaní v cudzine. Beňov právny zástupca Peter Kubina pre TASR povedal, že Beňa nie je v pátraní slovenských orgánov. V Afrike má byť pracovne.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna