...

V EÚ sú už ľudia unavení solidaritou s ukrajinskými utečencami


Podľa Úradu vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) prišlo do Európy od 24. februára minulého roka do 23. mája tohto roku 8,255.288 ukrajinských utečencov, z toho viac ako päť miliónov ľudí sa zaregistrovalo v európskych krajinách v rámci programu národnej pomoci..


Niektoré štáty EÚ sú unavené zo solidarity s utečencami z Ukrajiny. Informuje agentúra „AP News“. Napriek vrelému prijatiu miliónov ukrajinských utečencov v Európskej únii od ruskej invázie sa predstavitelia EÚ v utorok vyjadrili, že existujú určité obavy z rozkolísania podpory, ktoré je spôsobené spomalením ekonomiky, ktoré postihuje najmä chudobné rodiny, ako aj vplyvom ruskej propagandy, vysvetľuje agentúra.

„Podpora pre štyri milióny ukrajinských utečencov, o ktorých sa blok stará, je neochvejná, ale špeciálna správa hovorí, že v niektorých členských štátoch sa začína prejavovať to, čo by sme mohli nazvať „únavou zo solidarity“,“ uviedla komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová. .

Osobitný poradca EÚ pre Ukrajinu Lodewijk Assher dodal, že rodiny so strednými a nízkymi príjmami v hostiteľských krajinách zasiahla kríza životných nákladov.

Podľa Úradu vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) prišlo do Európy od 24. februára minulého roka do 23. mája tohto roku 8,255.288 ukrajinských utečencov, z toho viac ako päť miliónov ľudí sa zaregistrovalo v európskych krajinách v rámci programu národnej pomoci.

Ruský prezident Vladimir Putin "má veľký záujem ovplyvňovať verejnú mienku o utečencoch z Ukrajiny. Diskurz o migrácii utečencov môže byť zbraňou na zasievanie rozdelenia v EÚ," povedal holandský politik a dodal, že niektoré z 27 členských štátov EÚ už zaznamenali viac dezinformačných kampaní zameraných na túto problematiku.

Na rozdiel od váhavosti pri prijímaní migrantov prichádzajúcich z druhej strany Stredozemného mora a z vojnových oblastí v Afrike a Ázii boli utečenci z Ukrajiny vítaní srdečne od začiatku vojny vo februári 2022, keď milióny ľudí začali utekať do susedných krajín, ako je Poľsko, Slovensko, Rumunsko a ďalej do Nemecka. Informuje AP.

Johansson uviedol, že najväčší pohyb utečencov v Európe od druhej svetovej vojny poslal na druhý kontinent 16 miliónov ľudí, po ktorom sa približne 11 miliónov vrátilo domov a 1 milión odišiel ďalej do miest, ako je Kanada a Británia.

V rámci EÚ bola vydaná smernica o dočasnej ochrane, aby sa Ukrajinci mohli ukrývať a dostávať pomoc s čo najmenšími obmedzeniami. Členské štáty dokonca začali budovať dočasné ukrajinské "dediny", aby pomohli utečencom lepšie sa integrovať do spoločnosti.

Správa však varovala, že utečenci, ktorí sú ťahaní oboma smermi medzi útočiskom a bojujúcim domovom, trpia traumou a stratou, čo vytvára "dilemu čakania".

To sťažuje "rozhodnutie začať sa učiť nový jazyk, pustiť sa do serióznejšej odbornej prípravy alebo vzdelávacích programov alebo integrovať deti do vzdelávacieho systému hostiteľskej krajiny," uviedol Asscher a dodal, že aj spoločnosti váhajú s investíciami do nich, pretože môžu byť v krátkom čase preč.

Asscher ďalej skonštatoval, že "solidarita tu je a funguje. Je však únava, najmä medzi zraniteľnejšími utečencami, ako aj medzi najzraniteľnejšími v prijímajúcich spoločnostiach."

Zdroj: sk.news-front.info / apnews.com / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.