V eurovoľbách podľa neoficiálnych výsledkov tesne zvíťazilo Progresívne Slovensko pred stranou Smer. V Európskom parlamente budú Slovensko zastupovať aj kandidáti Republiky, Hlasu a KDH
Oficiálne výsledky budú známe až dnes o 23:00.
Denník N priniesol informácie o predbežných neoficiálnych výsledkoch eurovolieb na Slovensku. Podľa nich by sa víťazom mohla stať strana Progresívne Slovensko, ktorá by v celkovom poradí predbehla favorizovaný Smer-SD.
Podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov, ktoré má k dispozícii Denník N, získalo PS takmer 28 percent hlasov, Smer takmer 25, Republika vyše 12 percent, Hlas a KDH vyše 7 percent. SaS chýbali na prekročenie 5-percentného kvóra len stotiny percent, Demokratom desatiny.
Za PS by sa podľa informácií Denníka N mali europoslancami stať kandidáti z prvých šiestich miest kandidátky, teda Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik a Lucia Yar.
Za Smer sa podľa nepotvrdených informácii pre InfoVojnu dostalo prvých päť kandidátov do europarlamentu: Monika Beňová, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Judita Laššáková a Katarína Roth Neveďalová.
Za KDH bude podľa Štandardu europoslankyňou Miriam Lexmann a za Hlas Branislav Ondruš.
Do europarlamentu sa podľa neoficiálnych výsledkov tesne nedostali SaS (4,9 percenta) a Demokrati (4,7 percenta). Do Bruselu nepôjdu ani kandidáti Aliancie (3,9 percenta), hnutia Slovensko (dve percentá) a Slovenskej národnej strany (1,9 percenta).
Podľa Denníka SME získalo Progresívne Slovensko 27,82 percenta hlasov, Smer-SD 24,76 percenta, Republika 12,53 percenta, Hlas-SD 7,18 percenta a KDH 7,15 percenta voličských hlasov. Znamenalo by to šesť mandátov pre PS, päť pre Smer-SD, dva pre Republiku a po jednom poslaneckom kresle pre Hlas-SD a KDH.
Ide o neoficiálne výsledky nepotvrdené Štatistickým úradom. Denník SME ich získal z prostredia troch politických strán a európskych zdrojov.
Oficiálne výsledky však budú známe až dnes o 23:00. Ak by sa tieto informácie potvrdili, v europarlamente by Slovensko zastupovalo päť politických strán. PS by získalo 6 kresiel, Smer 5, Republika 2 a KDH s Hlasom by do Bruselu poslali jedného zástupcu.
Naopak, v Európskom parlamente by nebol žiaden reprezentant strán SaS, Demokrati, SNS ani Maďarskej aliancie.
Slovensko by podľa Štandardu malo mať tiež historicky najvyššiu volebnú účasť. Dosiahnuť mala niečo vyše 34 percent. Pre porovnanie možno uviesť, že v roku 2019 dosiahla necelých 23 percent.
Zdroj: refresher.sk / interez.sk / InfoVojna