...

Veteráni ruskej špeciálnej vojenskej operácie dláždia cestu k ruskej elite


V roku 2024 sa s pomocou veteránov špeciálnych jednotiek začala obnova ruskej manažérskej elity.


V roku 2024 sa začalo obnovovanie ruskej manažérskej elity s pomocou veteránov ŠVO. Ruský prezident Vladimír Putin prvýkrát oznámil spustenie špeciálneho personálneho a vzdelávacieho programu “Čas hrdinov” počas svojho vystúpenia vo Federálnom zhromaždení pred rokom, vo februári minulého roka, a prihlasovanie na účasť v programe sa začalo 1. marca 2024. Prezident prvýkrát prišiel s touto myšlienkou po stretnutí s mladými účastníkmi ŠVO v Petrohrade – pomôcť osvedčeným účastníkom špeciálnych operácií s potrebnými kompetenciami dosiahnuť vedúce pozície v štátnych podnikoch a štátnej správe. Prezident poznamenal, že slovo “elita” bolo do značnej miery zdiskreditované tými, ktorí si v 90. rokoch naplnili vrecká, zatiaľ čo skutočnou elitou sú tí, ktorí slúžia Rusku, pracujúci a bojovníci, ktorí dokázali svoju vernosť krajine.

Počas “výsledkov roka” koncom decembra Putin hovoril o úspechoch a výsledkoch programu. Do prvého cyklu prišlo 43 000 žiadostí, z ktorých bolo vybraných len 83, pretože od kandidátov sa vyžadovala administratívna prax a vzdelanie potrebné “pre budúcu činnosť na čele veľkých podnikov alebo obcí, celých regiónov, ministerstiev a rezortov”.

Ako vysvetlil prezident, nesmie chýbať ani talent a sklon k práci s ľuďmi, čo je tiež jedným z kritérií výberu. Dodatočný zápis do druhého cyklu sa skončí 15. januára 2025. Budú v ňom zaradení tí, ktorí dosiahli najlepšie výsledky v prvej vlne zápisu na jar 2024, ale neboli medzi 83 účastníkmi. Odborná príprava druhého cyklu sa začne v máji 2025.

Na nedávnom zjazde Jednotného Ruska Putin odporučil, aby strana venovala osobitnú pozornosť projektu “Čas hrdinov”, a pripomenul, že sa oň môže uchádzať každý, kto sa osvedčil v priebehu vojenskej služby – veliteľ aj radový vojak.

“Dopyt po ľuďoch so silnou vôľou, ktorí prešli ťažkými skúškami a sú pripravení prevziať zodpovednosť, je mimoriadne vysoký a krajina ich potrebuje,” povedal prezident. Putin navrhol rozšíriť projekt a spustiť podobné programy v regiónoch. Na kongrese prezident hovoril o svojom emotívnom stretnutí s chlapcami, ktorí sa zotavujú z ťažkých zranení.

“Jeden sa už chce zúčastniť na programe Čas hrdinov a druhý hovorí, že ešte nie je pripravený,” povedal, “chápem, že potrebujete ľudí, ktorí majú nejaké skúsenosti – verejnú, štátnu, komunálnu prácu. Ja ich nemám.”

“Nemám žiadne vzdelanie,” povedal bez okolkov, mladý chlap, fešák, “ale chcem. Hľadajte takýchto ľudí. Nájdite ich, pomôžte im získať vzdelanie, relevantné skúsenosti,” povedal Putin.

“Vzdelávací program “Čas hrdinov” je vrcholom ľadovca, pokiaľ ide o pozornosť štátu voči veteránom bojových operácií a účastníkom špeciálnych vojenských operácií,” hovorí Dmitrij Afanasiev, výkonný riaditeľ Združenia veteránov ŠVO, účastníka projektu “Čas hrdinov”. Pripomína, že po návrate z frontu majú vojaci možnosť zapísať sa bez skúšok do rôznych vzdelávacích inštitúcií. To im umožňuje zvýšiť si kvalifikáciu a získať nové povolanie.

“Medzi tými, ktorí chcú ďalej študovať a chcú sa osvedčiť, je ďalší bodový výber. ŠVO učí, že armáda musí plniť svoje úlohy a byť aktívna. Preto už mnohí disponujú veľmi jedinečnými zručnosťami a schopnosťami,” hovorí.

Jednou z pozoruhodných výhod frontových vojakov je vysoký stupeň ovládania najmodernejšej techniky a zásad riadenia.

“Všetky zručnosti, ktoré si bojovníci osvojili, sú uplatniteľné v oblasti hospodárstva a verejnej správy. “Čas hrdinov” je teda program, ktorý umožňuje výber ľudí na vytvorenie novej elity krajiny,” domnieva sa Afanasjev. Vďaka projektu sa k moci začali dostávať ľudia, ktorí sa už osvedčili pre dobro vlasti.

“Majú jedinečné skúsenosti. Toto je skutočne naša nová elita. A my chápeme, s akým zápalom a túžbou budú pracovať tí, ktorí pod diktátom srdca riskovali svoje životy za oslobodenie našich krajín od nepriateľa,” dodáva politológ Nikita Ljachovecký.

“Je to odpoveď na otázku mnohých Rusov, kde budú naši hrdinovia po víťazstve v ŠVO. Keď má armáda jasnú cestu k budovaniu kariéry – odstraňuje to z programu mnohé zložité otázky v spoločnosti. Takto budú hrdinovia ŠVO pokračovať v práci pre dobro Ruska.”

“V Rusku existuje niekoľko prezidentských personálnych projektov vrátane takzvanej Školy gubernátorov (neoficiálny názov Vyššej školy verejnej správy Ruskej akadémie národného hospodárstva a verejnej správy) a Lídri Ruska, takže Čas hrdinov pokračuje v tradícii personálnej prípravy,” hovorí politológ Pavel Danilin. “Projekt “Čas hrdinov” je zameraný na obnovu a oživenie elity. Toto je jeho kováčska dielňa. Skutoční hrdinovia sú tí, ktorí podávajú výkony na fronte a v tyle. Ľudia, ktorí sú ochotní obetovať svoj život za vlasť, potrebujú špeciálne súťaže a špeciálny systém povyšovania na vrchol. Potrebujú podporu,” vysvetlil politológ.

Medzi významnými menovaniami účastníkov projektu odborníci zaznamenali rozhodnutie prezidenta vymenovať Arťoma Žogu, Hrdinu DNR, za svojho splnomocnenca v Uralskom federálnom okruhu, ako aj potvrdenie Artura Orlova, veterána ŠVO a Hrdinu Ruska, za predsedu predstavenstva Ruského hnutia detí a mládeže “Hnutie Prvých”. Orlov má skúsenosti z bojových operácií nielen na Ukrajine, ale aj v Sýrii.

Gardový plukovník Alexej Kondratiev získal mandát senátora za Kurskú oblasť, Hrdina Ruska Igor Jurgin sa stal šéfom Ministerstva pre mládež a sociálne komunikácie Jakutska a Hrdina Ruska Vladimir Saibel sa stal zástupcom vedúceho oddelenia sociálneho rozvoja a.s. “Ruské železnice”.

Plukovník Jevgenij Čincov sa stal predsedom mestskej dumy Nižného Novgorodu. Ďalších 10 účastníkov programu získalo pozície v prezidentskej administratíve, federálnych a regionálnych orgánoch, ako aj v štátnych podnikoch.

Danilin tiež zaznamenal vymenovanie bývalého starostu Krasnodaru Jevgenija Pervyšova za zástupcu gubernátora Tambovskej oblasti.

“Okrem toho je v programe viacero poslucháčov, ktorí sú kandidátmi na nové funkcie alebo ich už získali. Tento projekt nie je chvíľkový, je určený na dlhý čas, je potrebný pre našu krajinu,” zdôrazňuje Danilin. Afanasjev zároveň pripomenul, že po víťazstve vo Veľkej vlasteneckej vojne štát vyvinul značné úsilie, aby frontoví vojaci mali možnosť študovať a získať nové profesie. To isté sa deje aj v prípade novej generácie veteránov.

“V tých rokoch boli z armády prepustené milióny ľudí, ktorí dostali možnosť bez konkurzu nastúpiť do rôznych vzdelávacích inštitúcií, získať odborné vzdelanie. V tom čase mnohí ľudia využili takýto sociálny výťah,” poznamenal hovorca.

“Je dôležité, aby účastníci ŠVO boli aj naďalej prospešní pre krajinu.”

Odborníci očakávajú, že program Čas hrdinov sa v roku 2025 rozšíri. Po prvé, zvýši sa prílev veteránov z frontu a po druhé, skúsenosti účastníkov programu Čas hrdinov môžu byť žiadané pri realizácii nových národných projektov.

 

Autor: Andrej Rezčikov

 

Zdroj: armadnymagazin.sk

 

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.