...

VIDEO: Advokát JUDr. Hlbočan o druhej zdokonalenej vlne matovičovsko-lipšicovskej verzii politického revanšizmu, vytváraní kajúcnikov na politickú objednávku zneužívaním kolúznej väzby a psychologickým nátlakom, prenasledovaní odporcov režimu a potrebe rušiť Lipšicov Úrad špeciálnej prokuratúry


Obhajca viacerých obvinených v kauze Očistec JUDr. Ľubomír Hlbočan v relácii Diskusia na palete komentoval aj prvú vlnu politického revanšizmu v 90-tych rokoch v prípade Ivana Lexu a ďalších kedysi prenasledovaných opozičných politikov po nástupe Dzurindovej vlády, keď likvidácia opozície cez zneužívanie polície a justície išlo ruka v ruke v súlade s politickým marketingom tých, čo ho organizovali a veľkolepou medializáciou policajných zásahov a súdnych rozhodnutí prostredníctvom mainstreamu. V tejto súvislosti spomenuté meno Monika Tódová (predtým Žemlová) okomentoval bonmotom, že oproti ére stíhania Lexu táto novinárka nezmenila svoje metódy - zmenila iba priezvisko a (sexuálnu) orientáciu.


Advokát Ľubomír Hlbočan v rozhovore s modrátorom Pavlom Kapustom na úvod relácie konštatoval, že vlne politického revanšizmu, ktorú Slovensko po prvý raz zažilo na prelome 90. rokov a milénia, keď bol jedným z obhajcov exriaditeľa SIS Ivana Lexu, sa v “zdokonalenej” matovičovsko-lipšicovskej verzii zopakovala za posledných tri a pol roka. Spoločné znaky oboch období vidí napríklad v zneužívaní kolúznej väzby na nátlak na obvinených - rozdiel bol len v tom, že v dzurindovskej ére nik vo väzbe nezomrel. Novinkou oproti minulosti tiež bolo zneužívanie inštitútu tzv. kajúcnikov.

Kým v spomenutom období sa proti ľuďom v polícii i justícii zneužívajúcim svoje právomoci na politické prenasledovanie opozície nevyvodila trestnoprávna zodpovednosť, tentoraz očakáva, že sa tak stane, keďže sa dopúšťali trestnej činnosti vedome a úmyselne. Dodal, že zákon musí platiť rovnako pre všetkých a osoby páchajúce trestné činy musia byť potrestaní. Napríklad z legálne získaných nahrávok jednoznačne vyplýva, že hlavnou úlohou dotknutých vyšetrovateľov bolo zo strany Smer-SSD “vyrobiť” zločineckú organizáciu a tak zlikvidovať opozíciu.

Ako pokračoval, nie je možné, aby garnitúra, ktorá sa spravidla nevie dostať k moci voľbami, respektíve sa k nej dostala náhodne ako Igor Matovič, sa potom snaží “vyklčovať” svojich politických rivalov a obsadiť politickú scénu a riadiť štát bez ohľadu na výsledky volieb. Právne zastupoval aj Roberta Fica, ktorého spolu s Robertom Kaliňákom politickí revanšisti účelovo obviňovali z vymysleného trestného činu založenia a zosnovania zločineckej skupiny, vďaka čomu bolo neskôr trestné stíhanie zrušené ako nezákonné.

Reagoval aj na konštatovanie moderátora, že likvidácia opozície cez zneužívanie polície a justície išlo ruka v ruke v súlade s politickým marketingom tých, čo ho organizovali a veľkolepou medializáciou policajných zásahov a súdnych rozhodnutí prostredníctvom mainstreamu - podobne, ako sa to dialo v prípade Ivana Lexu a ďalších kedysi prenasledovaných opozičných politikov. Potvrdil, že týmto spôsobom sa verejnosti predstieralo odhaľovanie závažnej trestnej činnosti. V tejto súvislosti spomenuté meno Monika Tódová (predtým Žemlová) okomentoval bonmotom, že oproti ére stíhania Lexu táto novinárka nezmenila svoje metódy - zmenila iba priezvisko a (sexuálnu) orientáciu. Tódová sa počas svojej novinárskej kariéry v denníkoch SME a N stala známou citovaním vyšetrovacích spisov, ku ktorým mala exkluzívny prístup, získavaním informácií z prostredia orgánov činných v trestnom konaní a tajných služieb, či nadštandardnou kooperáciou s predstaviteľmi polície a justície.

Odpovedal aj na dopyt, prečo sa aktuálne ruší len Úrad špeciálnej prokuratúry a nie aj Špecializovaný trestný súd. Podľa jeho názoru bol špeciálny súd zavádzaný a boli mu predkladané zmanipulované dôkazy. Preto ŠTS teraz dostáva šancu na to, aby preukázal, že o nezákonnosťou kontaminovaných obžalobách, ako to bolo napríklad v prípadoch Očistec či Dobytkár, je schopný rozhodnúť spravodlivo a v súlade so zákonom. Takisto nesúhlasí s tvrdením opozície a mainstreamu, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok koná politickú pomstu tým, že postavil čurillovcov, obvinených z úmyselných trestných činov, mimo službu. Zopakoval už niekoľkokrát inými právnickými kapacitami vyslovený komentár, že ministrovi tak káže príslušný zákon. Spomenul aj momentálne v parlamente prerokúvanú novelu Trestného zákona, ktorá podľa neho nemení skutkové podstaty trestných činov, ale zasahuje do trestov, ktoré boli v mnohých prípadoch drakonické a nehumánne. Primeraný trest, ktorý má podľa neho výchovný charakter, by mal mať dĺžku 4 - 5 rokov odňatia slobody. Hovoril tiež o rozšírení alternatívnych trestov, ktoré majú na odsúdených pozitívny resocializačný vplyv. Pripomenul, že na počet obyvateľov má Slovenská republika najväčší počet väzňov na svete.

Viac vo videu:


Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.