VIDEO: Bezpečnostné zložky štátu zabránili ukrajinskej záškodníckej bunky vykonať teroristický útok na náš plynovod, ropovod a ďalšie objekty. Ich snahou bolo podľa ministra vnútra Šutaja Eštoka destabilizovať náš štát. Opozícia sa pýta, prečo sme ich vyhostili na Ukrajinu a do Maďarska. „Teraz tu v podstate – podľa ich slov – máme hrozbu teroristického útoku od ľudí, ktorých prepustili,“ reaguje Krúpa
Minister vnútra SR a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok vo svojom videu informoval, že teroristické aktivity zamerané na kritickú infraštruktúru Slovenskej republiky boli zmarené bezpečnostnými zložkami štátu, ale poukázal aj na pokračujúce snahy podobného zamerania aj v iných štátoch sveta, vrátane susedných krajín.
„Príslušníci bezpečnostných a spravodajských zložiek Slovenskej republiky dokázali rozložiť záškodnícku bunku, ktorá predstavovala možné riziko pre našu bezpečnosť. Po celom svete sledujeme rôzne útoky a incidenty, ako bolo poškodenie plynovodu Nord Stream, požiare u našich susedov v Česku a Poľsku, či dnešná informácia z médií o narušení plynovodu Družba na území Poľska, ktorá vyvoláva otázniky. Na Slovensku sme prijali rázne a rýchle opatrenia, aby sme podobným útokom zabránili a aktuálne prebiehajú prípravy ďalších preventívnych opatrení za účelom chrániť naše územie,“ informoval v pondelok 2. decembra 2024 na sociálnej sieti minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.
Mužov podozrivých z útokov na kritickú infraštruktúru sme podľa jeho vyjadrenia vyhostili do Maďarska a na Ukrajinu. Ako ďalej informoval, tieto osoby dronmi v bezletovej zóne sledovali nielen plynovod a ropovod prechádzajúci cez naše územie, ale aj trafostanicu, plynovú stanicu a železničnú stanicu vo Veľkých Kapušanoch.
Jeden z podozrivých podľa Šutaja Eštoka autom jazdil aj v blízkosti železničnej stanice Michalovce v čase nakladania vojenskej techniky Ozbrojených síl SR.
Počas akcie bolo zaistených mnoho telefónov, notebookov, rušičky signálu či termokamery, hovorí ďalej minister vnútra.
Šutaj Eštok pri tejto príležitosti kritizoval opozíciu, ktorá podľa neho nevie, ako fungujú bezpečnostné zložky.
Viac vo videu:
Bezpečnostné zložky zadržali v utorok dvoch občanov Ukrajiny v súvislosti s podozrením na ohrozenie kritickej infraštruktúry Slovenska, vrátane energetiky, povedal vo štvrtok 28. novembra 2024 novinárom šéf SIS Pavol Gašpar. Detaily neuviedol. Gašpar tiež povedal, že v inom prípade, ktorý sa týka vyhrážok bombami rôznym inštitúciám, úrady identifikovali podozrivého. Ten je podľa neho mimo územia Slovenska. Oboma kauzami sa zaoberala Bezpečnostná rada štátu.
„Máme zdokumentované minimálne na spravodajskej úrovni dlhodobú koordinovanú činnosť určitej skupiny ľudí, ktorá prejavuje znaky sofistikovanej spravodajskej aktivity a vzťahuje sa a má potenciálny dosah na bezpečnosť SR,“ povedal Gašpar o možnom ohrození slovenskej kritickej infraštruktúry.
Minister Šutaj Eštok cez víkend v diskusnej relácii Sobotné dialógy povedal, že bezpečnostné zložky zaznamenali aktivity, ktoré poukazujú na prípravu podobného teroristického útoku, ako sa stal na plynovod Nord Stream.
"Zachytili sme organizovanú skupinu, ktorá mala pri prehliadkach vo svojom aute niekoľko dronov, niekoľko telefónov, niekoľko SIM kariet a mala mapy s vyznačenou kritickou infraštruktúrou Slovenska. Bavíme sa konkrétne o ropovode Družba," povedal.
Ropovod Družba slúži okrem iného na prepravu ropy z Ruska na Slovensko a do Maďarska. Vetva ropovodu mieriaca na Slovensko a do Maďarska prechádza ukrajinským územím.
Viac k téme v článku TU.
Šutaj Eštok a Pavol Gašpar by podľa Krúpu mali vysvetliť prepustenie podozrivých z terorizmu
Po Slovensku behajú potenciálni teroristi, ktorí sú hrozbou pre našu kritickú infraštruktúru. Podľa poslanca za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Juraja Krúpu to vyplýva z toho, že osoby, o ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar minulý týždeň informovali ako o potenciálnych teroristoch, sudca medzičasom prepustil na slobodu.
Ako Krúpa poukázal, Bezpečnostná rada sa vo štvrtok 28. novembra zaoberala aj tým, že v Michalovciach boli zadržaní podozriví z terorizmu, ktorí chceli ohroziť náš ropovod Družba. Sudca ich však prepustil, nepadlo dokonca ani obvinenie.
"Ja sa pýtam, kde sa stala chyba, "soudruzi". Buď SIS nemala dostatočne zdokumentované všetky dôkazové materiály a informácie, alebo polícia zasiahla v zlý čas, alebo to jednoducho bolo len niečo fingované, imaginárne," povedal Krúpa. Podľa neho by bolo žiaduce, aby predstavitelia SIS a ministerstva vnútra dovysvetlili, čo sa vlastne stalo.
"Teraz tu v podstate – podľa ich slov – máme hrozbu teroristického útoku od ľudí, ktorých prepustili. Takže po Slovensku behajú potenciálni teroristi, ktorí sú hrozbou pre našu kritickú infraštruktúru a títo predstavitelia nevedia, čo s tým majú robiť," hovorí poslanec.
Dodal, že opozícia bude pokračovať v snahe o odvolanie Matúša Šutaja Eštoka. "Už sme sa rozprávali v rámci opozície, znova zozbierame podpisy a podáme (ďalší) návrh," informoval.
Vládna koalícia je podľa Krúpu majstrom v šírení strachu a hľadaní rôznych imaginárnych hrozieb pre Slovensko, zatiaľ čo reálna hrozba, ktorá ide z Ruska, je ignorovaná. Ako pripomenul, čelní predstavitelia súčasnej koalície šírili u ľudí strach z NATO, pritom Slovensko je jeho členskou krajinou, ako aj strach z toho, že keď poskytneme Ukrajine pomoc, povedie to k svetovému jadrovému konfliktu.
"Alebo "hrozba z Bruselu" - naši predstavitelia chodia a hovoria, že Brusel je vojnychtivý a chce predlžovať vojnový konflikt, zatiaľ čo to mierumilovné Ruske je to, komu sa treba podlizovať," dodal Krúpa.
Pripomenul, že vládni predstavitelia tiež šíria strach z mimovládnych organizácií, ktoré sú vraj napojené na Ameriku či na Brusel, a majú rozvracať našu spoločnosť.
"Šírili aj hrozbu o tom, že naši vojaci sa budú zapájať do vojnového konfliktu na Ukrajine alebo o našej zmluve s USA šírili, že Američania nám ukradnú nebo, a to bude dôvod na to, prečo nás Rusko má napadnúť. Všetko sú to výmysly. Všetky tieto hrozby imaginárneho charakteru slúžia len na jedno, aby útočili na pudy ľudí a ich strach a týmto sa snažia prezentovať ako tí, ktorí tu zaručujú bezpečnosť," podčiarkol Krúpa a dodal, že v Michalovciach ju "zaručili" tak, že údajný podozrivý z terorizmu behá po slobode.
"Táto vláda sľúbila pokoj, bezpečnosť a istoty. Kto tu cíti nejaký pokoj? Kto sa tu cíti bezpečne? Kto tu cíti nejaké istoty?" pýta sa poslankyňa Mária Kolíková. Ako uviedla, je matkou dvoch školopovinných detí a pýta sa, čo robí vláda pre to, aby sa deti na školách a ich rodičia cítili bezpečne. Ani ako rodič, ani ako politička nemá informácie o žiadnych opatreniach, ktoré by sa robili s cieľom zamedzenia neustálym bombovým vyhrážkam na školách.
Zdroj: YouTube / InfoVojna / dennikn.sk / finreport.sk