...

VIDEO: Biden spojil konflikt v Izraeli s vojnou na Ukrajine a prirovnal Rusko k militantnému palestínskemu hnutiu Hamas: „Nenecháme vyhrať teroristov ako Hamas a tyranov ako Putin,“ vyhlásil americký prezident a dodal, že USA je pre svet majákom


Hnutie Hamas - čo je arabská skratka pre "Hnutie islamského odporu" - by dnes pravdepodobne neexistoval, keby nebolo židovského štátu. Portál The Intercept vo svojom článku z roku 2018 poukázal na to, že Izraelčania pomohli koncom 70. rokov 20. storočia premeniť skupinu okrajových palestínskych islamistov na jednu z najznámejších militantných skupín na svete. Radikálne islamistické hnutie Hamas vzniklo s pomocou USA a izraelského Mossadu s cieľom vytvoriť "protiváhu" sekularistom a ľavičiarom z Organizácie pre oslobodenie Palestíny a strany Fatah, ktorú viedol Jásir Arafat, vyhlásil v roku 2009 bývalý prezidentský kandidát, texaský kongresman a lekár Ron Paul. „Hamas je výtvorom Izraela,“ priznal v roku 2009 pre Wall Street Journal Avner Cohen, bývalý izraelský predstaviteľ pre náboženské záležitosti, ktorý pracoval v Gaze viac ako dve desaťročia.


Palestínske militantné hnutie Hamas i Rusko majú spoločné to, že obaja chcú vo svojom susedstve "zničiť" demokraciu, uviedol v noci na piatok v prejave národu americký prezident Joe Biden. TASR informuje podľa agentúry AFP.

"Hamas aj (ruský prezident Vladimir) Putin predstavujú rozličné hrozby, majú však jedno spoločné: obaja chcú úplne zničiť demokraciu vo svojom susedstve," vyhlásil Biden v zriedkavom prejave z Oválnej pracovne Bieleho domu, v ktorom obhajoval americkú pomoc pre Ukrajinu a Izrael.

Biden zároveň vyzval Američanov, aby dali bokom "nahnevanú politiku" a zjednotili sa v potrebe vojenskej pomoci Izraelu aj Ukrajine ako v občianskej povinnosti voči svetu, cituje AFP.

"Nemôžeme a nenecháme vyhrať teroristov ako Hamas a tyranov ako Putin. Odmietam dopustiť, aby sa to stalo," vyhlásil Biden v prejave, ktorý odvysielala americká televízia.

Osemdesiatročný Biden, ktorý sa vo voľbách v roku 2024 bude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie, chce požiadať americký Kongres o prijatie rozsiahleho balíka pomoci pre Izrael a Ukrajinu vo výške 100 miliárd dolárov, čo avizoval aj počas svojej nedávnej návštevy Tel Avivu.

Táto pomoc Izraelu a Ukrajine podľa neho "posilní bezpečnosť USA na celé generácie" dopredu. "Je to múdra investícia, ktorá prinesie zisky pre americkú bezpečnosť pre celé generácie. Pomôže nám udržať amerických vojakov v bezpečí. Pomôže nám vybudovať svet, ktorý je bezpečnejší, mierumilovnejší aj prosperujúcejší pre naše deti a vnúčatá," dodal.

V stávke je podľa Bidena príliš veľa na to, aby Spojené štáty opustili Ukrajinu a Izrael. Ako zároveň dodal, USA sú naďalej "globálnym strážcom slobody".

"Toto všetko ohroziť, ak odídeme z Ukrajiny, ak sa otočíme chrbtom k Izraelu - jednoducho sa to nevyplatí," upozornil s tým, že Amerika je stále "majákom pre svet".

Prezidenti USA si tradične vyhradzujú prejavy zo slávnostného prostredia Oválnej pracovne vo chvíľach kľúčového významu pre krajinu, konštatuje AFP. Jediný predchádzajúci prejav Bidena z tohto prostredia bol v júni tohto roka, keď privítal dohodu s Kongresom o odvrátení katastrofálnej platobnej neschopnosti USA.

Kongres je však v súčasnosti už viac než dva týždne paralyzovaný v dôsledku rozkolu u republikánov, ktorý majú väčšinu v Snemovni reprezentantov, opakovane sa však nedokázali dohodnúť na voľbe jej predsedu.

Biden, ktorý sa nedávno vrátil z cesty po Blízkom východe, pred piatkovým prejavom telefonoval aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

 

Hamas ako výtvor Izraela

Hnutie Hamas - čo je arabská skratka pre "Hnutie islamského odporu" - by dnes pravdepodobne neexistoval, keby nebolo židovského štátu. Portál The Intercept vo svojom článku z roku 2018 poukázal na to, že Izraelčania pomohli koncom 70. rokov 20. storočia premeniť skupinu okrajových palestínskych islamistov na jednu z najznámejších militantných skupín na svete.

"Toto nie je konšpiračná teória. Vypočujte si bývalých izraelských predstaviteľov, napríklad brigádneho generála Jicchaka Segeva, ktorý bol začiatkom 80. rokov izraelským vojenským guvernérom v Gaze. Segev neskôr povedal reportérovi New York Times, že pomáhal financovať palestínske islamistické hnutie ako "protiváhu" sekularistom a ľavičiarom z Organizácie pre oslobodenie Palestíny a strany Fatah, ktorú viedol Jásir Arafat (ktorý sám označil Hamas za „výtvor Izraela")," uviedol The Intercept.

"Na moju veľkú ľútosť je Hamas výtvorom Izraela," povedal v roku 2009 pre Wall Street Journal Avner Cohen, bývalý izraelský predstaviteľ pre náboženské záležitosti, ktorý pracoval v Gaze viac ako dve desaťročia. V polovici 80. rokov Cohen dokonca napísal oficiálnu správu svojim nadriadeným, v ktorej ich varoval, aby sa na okupovaných územiach nehrali na rozdeľovačov a nepodporovali palestínskych islamistov proti palestínskym sekularistom.

"Ja... navrhujem sústrediť naše úsilie na hľadanie spôsobov, ako rozbiť toto monštrum skôr, ako nám táto skutočnosť skočí do tváre," uviedol vo svojej správe.

Nepočúvali ho. A výsledkom bol Hamas, ako vo svojom videu pre The Intercept o spätnom údere vystvetľuje britsko-americký novinár indického pôvodu Mehdi Hasan. Aby bolo jasné: Izraelčania najprv pomohli vybudovať militantný kmeň palestínskeho politického islamu v podobe Hamasu a jeho predchodcov z Moslimského bratstva; potom Izraelčania zmenili taktiku a pokúsili sa ho bombardovať, obliehať a blokovať, aby prestalo existovať.

Radikálne islamistické hnutie Hamas vzniklo s pomocou USA a izraelského Mossadu s cieľom vytvoriť "protiváhu" sekularistom a ľavičiarom z Organizácie pre oslobodenie Palestíny a strany Fatah, ktorú viedol Jásir Arafat, vyhlásil v roku 2009 bývalý prezidentský kandidát, texaský kongresman a lekár Ron Paul. Viac v článku a videu TU.


 

 

Zdroj: cas.sk / InfoVojna

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.