...

VIDEO: Blaha a ďalší poslanci Smeru-SD konfrontovali vedenie totalitnej a ideologicky provládnej a neobjektívnej RTVS cenzurujúcej iné názory, prezidenta spolitizovaného policajného zboru Hamrana na rokovaní parlamentného výboru pre kultúru a médiá, na čele s jeho oľanáckym predsedom Čekovským


Výbor NR SR pre kultúru a médiá zažil v utorok 28. februára 2023 búrlivé rokovanie. Poslanci sa na ňom zaoberali nielen neakceptovateľnými totalitnými cenzorskými praktikami verejnoprávneho telerozhlasu, ktoré vedenie RTVS obhajuje, ale aj útokmi na jej moderátorku, ako aj dvojaký prístup Polície SR k vyhrážkam voči občanom a politikom kritickým voči súčasnému režimu..


Poslanci opozičného Smeru-SD iniciovali mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá kvôli cenzúre RTVS, ktorá neakceptovala podpredsedu strany Ľuboša Blahu ako oponenta pre dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) v diskusnej relácii Sobotné dialógy. Moderátorka relácie Marta Jančkárová uviedla, že sa rozhodli uplatniť princíp prázdneho kresla, keďže hovorca strany potvrdeného hosťa Mariána Kéryho neospravedlnil a ani neoznámil zmenu.

RTVS neskôr informovala, že podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s vyhrážkami, ktoré mailom a telefonicky dostala moderátorka relácie Sobotné dialógy Marta Jančkárova, ktorej sa neznáme osoby vyhrážajú mimoriadne vulgárnym a agresívnym slovníkom fyzickou likvidáciou, mučením, hromadným znásilnením či ublížením jej rodinným príslušníkom.

Národná kriminálna agentúra začala v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci vyhrážok voči redaktorke Jančkárovej. Vec vyšetruje ako trestný čin nebezpečného vyhrážania.

Na rokovaní parlamentného výboru sa okrem jeho členov a zástupcov médií zúčastnili minister spravodlivosti Viliam Karas, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Radoslav Kutaš, prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran, generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj a riaditeľka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Anna Sámelová.

V súvislosti s vyhrážkami redaktorke RTVS Marte Jančkárovej smeruje vyšetrovanie ku konkrétnej podozrivej osobe. Na mimoriadnom zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá to oznámil prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran. Zároveň potvrdil, že okrem redaktorky je ďalšou poškodenou v prípade nebezpečného vyhrážania prezidentka Zuzana Čaputová.

"Máme tam určité informácie, dôkazy, ktoré smerujú ku konkrétnemu podozreniu. Zrejme sa budú vykonávať procesné úkony. Pracujeme s konkrétnou osobou, ktorú podozrievame z toho, že sa mohla dopustiť jedného z týchto skutkov," povedal Hamran v súvislosti s prípadom vyhrážok redaktorke RTVS.

Šéf PZ nechcel predbiehať v súvislosti s informáciami o trestnej sadzbe. Ide podľa neho o nebezpečné vyhrážanie, trestné stíhanie sa vedie v troch veciach. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) napriek tomu, že to nie je v jej vecnej pôsobnosti.

"Rozhodol som tak ako prezident Policajného zboru, keďže ide o novinárov. A myslím si, že v tejto spoločnosti by už mohla byť takáto stopka pre akékoľvek násilie smerujúce k novinárom, pretože vieme, čo sa stalo v tejto krajine, a bol by som nerád, keby sa niečo také zopakovalo," doplnil Hamran.

Zároveň informoval, že na regionálnej úrovni bude polícia vytvárať štruktúry, ktoré budú kontaktné, a komunikačné body pre investigatívnych novinárov, aby im vedeli poskytnúť intenzívnejšiu ochranu.

Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas informoval o návrhu reformy trestnej politiky. Dodal, že novelizácia Trestného zákona už má ísť na rokovanie vlády. Týkať sa má nielen profesie novinára, ale aj lekárov či zdravotných sestier. Má sa podľa jeho slov napríklad sprísňovať trestný čin ohovárania.

"Riešime otázku šikanóznych trestných konaní vo vzťahu k novinárom, upravujeme skutkovú podstatu trestného činu ohovárania, riešime otázku podnecovania, kde sa budú riešiť otázky vyzývania na zhromaždenia pred obytnými domami rôznych osôb vrátane novinárov, útoky na rôzne povolania, ako sú lekári, vrátane novinárov," doplnil.

Na výbor boli pozvaní aj generálny riaditeľ telerozhlasu Ľuboš Machaj, šéfka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Anna Sámelová i štátny tajomník rezortu kultúry Radoslav Kutaš.

Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha odmietol vyhrážky voči redaktorke RTVS, no zároveň odmietol, že by za ne mohol Smer-SD. Hovoril o zlyhaní Jančkárovej, ako aj vedenia RTVS a porušení demokratickej diskusie.

Policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi pripomenul, že v prípade vyšetrovateľky policajnej inšpekcie Diany Santusovej nikomu nevadilo, že sa jej čurillovci vyhrážali, že jej zapália auto a nakopú ju do p… . Pripomenul dvojaký kilometer, keď médiá a polícia v súvislosti s mailami adresovanými redaktorke Jančkárove robia národnú tragédiu.

Šéfa polície sa opýtal, prečo nevyšetruje ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) za manipuláciu hlasovania v nedeľu na Markíze, keď si niekto objednal indické trolie farmy, aby mu umelo navyšovali čísla.

Sámelová uviedla, že stanovisko RTVS sa nemení. "Uplatnili sme prázdne kreslo, pretože naša dramaturgia odmietala akceptovať nepozvaného hosťa v relácii, kam sme pozvali niekoho iného," informovala.

RTVS stojí za Jančkárovou, ktorá podľa Sámelovej urobila všetko preto, aby bola konštruktívnou oponentkou voči dočasne poverenému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽaNO). Relácia bola podľa nej vyvážená a nestranná. Je podľa nej bežné, že sa RTVS dohaduje s politickými stranami tak, aby boli v relácii hostia, ktorí nemajú navzájom osobné animozity, a aby bola diskusia prínosná pre divákov či poslucháčov.

Výbor prerušili po vyše štvorhodinovom rokovaní. Uznesenie neprijali, pretože v jeho závere na ňom nebol prítomný dostatočný počet členov. Pripravené uznesenie hovorí o odsúdení útokov na novinárov, predovšetkým od politikov, ktorí majú dosah na verejnú mienku.

Podľa šéfa výboru Kristiána Čekovského by politici nemali podnecovať nenávisť a robiť z novinárov terče. Uznesením tiež chcú vyzvať vládu, aby naďalej predkladala legislatívne zmeny na zlepšenie mediálneho prostredia a zvýšenú ochranu novinárov. Prijatie uznesenia má byť na stole na pokračovaní výboru, Čekovský zatiaľ nevedel povedať, kedy opäť zasadne.

Viac vo videách:

Zdroj: YouTube / Facebook / InfoVojna /

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.