...

VIDEO: Blanár informoval o vážnom probléme spôsobenom zastavením dodávok ruskej ropy na Slovensko. Hovoril tiež o pokračujúcej obhajobe slovenských národno-štátnych záujmov napriek vydieraniu zo strany Ukrajiny a odkladaniu riešenia zo strany eurokomisie. Odmietol tiež bojkotovanie Maďarska v Rade EÚ za mierovú misiu Viktora Orbána


Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že to robí z politických dôvodov kvôli politike slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského ministerského predsedu Viktora Orbána.


Slovensko a Maďarsko spoločne apelujú, aby boli na úrovni Európskej komisie (EK) pre zastavenie dodávok ruskej ropy podniknuté okamžité kroky. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SSD) po pondelňajšom rokovaní s veľvyslancom Maďarska na Slovensku Csabom Baloghom.

"Minulý týždeň sme s maďarským ministrom zahraničných vecí podali na EK podnet na prešetrenie, či ukrajinská strana neporušuje Asociačnú dohodu uzatvorenú medzi Európskou úniou (EÚ) a Ukrajinou, čo sa týka tranzitu energetických zdrojov, pretože zastavenie dodávok ropy je v rozpore s jej ustanoveniami," informoval šéf slovenskej diplomacie.

Pripomenul, že rozšírením sankcií Ukrajinou voči spoločnosti Lukoil došlo k zablokovaniu tranzitu ropy od tejto spoločnosti z Ruskej federácie, čím ukrajinská strana znemožnila Slovensku a Maďarsku uplatnenie výnimky zo sankcií EÚ.

EK podľa ministra požiadala v tejto veci o doplňujúce informácie. "Komisia tému odkladá, no obyvatelia Slovenska a Maďarska nemôžu čakať dovtedy, kým bude nedostatok ropy, a teda pohonných látok. Vtedy už bude neskoro," vyhlásil.

SR má podľa Blanára suverénny pohľad na zahraničnú politiku, ktorej súčasťou je aj vojnový konflikt na Ukrajine. "Od začiatku hovoríme, že k uspokojivému výsledku môžu viesť jedine mierové diplomatické riešenia. Vyjadril som preto podporu a poďakovanie za informácie, ktoré sme dostali o návšteve maďarského predsedu vlády Viktora Orbána, či už v Kyjeve, Moskve, ale aj Pekingu," uviedol.

Zopakoval, že Slovensko nebude nijakým spôsobom bojkotovať predsedníctvo Maďarska v Rade EÚ. Žiaden štát Únie ako suverénna krajina si podľa neho nemusí pýtať povolenie na bilaterálne stretnutia: "Maďarsko má svoj suverénny názor a akékoľvek bojkotovanie považujeme za nezmyselné. Treba si sadnúť za rokovací stôl a otvorene komunikovať."

Viac vo videu:

Predseda vlády SR Robert Fico v pondelok vo svojom videu uviedol, že bratislavská rafinéria Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, ak sa v dohľadnej dobe neobnoví tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu. Príslušné obchodné firmy už podľa jeho vyjadrenia zvažujú jeho návrh na technické riešenie pre obnovenie tranzitu. Ako ďalej uviedol, problémy s tranzitom ropy nezmenia postoj Slovenska k vojne na Ukrajine, ktorú je podľa neho potrebné ukončiť okamžitým prímerím.

Ropovod Družba začína v Rusku na východnom brehu rieky Volhy a v Bielorusku sa delí na dve vetvy - severnú vedie do Poľska a do Nemecka, južnú cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Touto cestou vyvážajú ropu aj ďalšie ruské firmy, ktorým Ukrajina tranzit suroviny umožňuje. Dodávky ropy do Česka podľa skoršieho oznámenia prevádzkovateľa ropovodov Mero pokračujú normálne.


Zdroj: bleskovky.sk / YouTube / topky.sk / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.