VIDEO: Blížiace sa extrémne daždivé počasie vyleje zo svojho koryta rieku Morava, Devín čakajú záplavy. Na Slovensku je vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity. Najkritickejšími dňami budú piatok, sobota a nedeľa, informovali ministri životného prostredia Taraba a vnútra Šutaj Eštok
Napriek tomu, že v súčasnosti je situácia na rieke Morava relatívne pokojná, onedlho sa to má podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) zmeniť. V štyroch okresoch na Záhorí platí tretí stupeň výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa. Druhý stupeň platí pre okres Bratislava a pre časť severného Slovenska.
V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou vo štvrtok vyhlásia druhý stupeň povodňovej aktivity. Najviac ohrozené sú oblasti povodia rieky Morava na Záhorí a jej sútok s Dunajom. V piatok (13. 9.) by mohol zasadnúť aj ústredný povodňový štáb. Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) o tom informoval po štvrtkovom zasadnutí krízového štábu v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Malackách.
Hoci je v súčasnosti situácia na rieke Morava relatívne pokojná, onedlho sa to má podľa Tarabu zmeniť. "Očakávame, že najväčší problém nastane v sobotu (14. 9.) večer," podotkol. Vodné dielo Gabčíkovo má napomôcť tomu, aby mal Dunaj čo najmenej vody vo svojom prietoku, čiže, aby čo najmenej blokoval Moravu.
Taraba poukázal tiež na to, že okrem intenzívnych zrážok bude situáciu komplikovať silný vietor. Hovoril o možnosti preventívnej evakuácie najmä starších ľudí. Najmä pri stavaní hrádzí by mala byť pripravená pomôcť armáda. V súvislosti s poveternostnou situáciou je Taraba v kontakte aj s predstaviteľmi Českej republiky.
Prípadné záplavy hrozia počas najbližších dní najmä na západe Slovenska a v povodí rieky Morava. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) avizuje pripravenosť Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) i polície. V Malackách sa zhromažďuje potrebná technika. Informoval o tom po štvrtkovom zasadnutí krízového štábu v priestoroch Záchrannej brigády HaZZ v Malackách.
V štyroch okresoch na Záhorí (Skalica, Senica, Myjava a Malacky) platí tretí stupeň výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa. Druhý stupeň platí pre okres Bratislava a pre časť severného Slovenska.
"Musíme prijať preventívne opatrenia, aby sme čo najviac eliminovali riziká a po skončení zrážok sme pripravení s odčerpávaním vody," priblížil minister s tým, že sekcia krízového riadenia rezortu vnútra je v kontakte so starostami dotknutých obcí. "Budú informovaní o priebežných opatreniach aj o možnostiach využitia techniky," podotkol.
V pohotovosti sú aj dobrovoľní hasiči.
Prezident HaZZ Adrián Mifkovič doplnil, že budú vytypované lokality a miesta, kde preventívne osadia mobilné hrádze. "Mobilné hrádze máme v dĺžke šesť a päť kilometrov," spresnil. Pri výbere lokalít podľa neho zohľadnia aj informácie zo Slovenského hydrometeorologického ústavu a Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Viac vo videu:
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa
Na západnom a strednom Slovensku treba vo štvrtok počas celého dňa počítať so silnými dažďami. Vo viacerých okresoch Slovenska hrozia aj povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v týchto súvislostiach výstrahy prvého i druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.
Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí počas celého dňa v celom Bratislavskom kraji a vo väčšine okresov Trnavského a Trenčianskeho kraja. Platí aj pre okresy Topoľčany, Kysucké Nové Mesto, Čadca a Žilina. SHMÚ miestami očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 120 až 180 milimetrov. "Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danom ročnom období a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," dodal ústav.
Prvý stupeň pred dažďom vydali pre väčšinu okresov Nitrianskeho a Žilinského kraja a v okresoch Dunajská Streda, Galanta, Partizánske, Prievidza, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Krupina, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Tam predbežne platí výstraha od 18.00 h.
"Vzhľadom na predpokladané zrážky v českom povodí Moravy očakávame na jej slovenskom úseku a jej prítokoch výrazný vzostup vodných hladín," upozornil ústav.
SHMÚ tiež vydal hydrologickú výstrahu pred povodňami prvého stupňa pre viacero okresov na strednom a severnom i časti západného Slovenska.
Na západnom a strednom Slovensku treba vo štvrtok počas celého dňa počítať so silnými dažďami. V tejto súvislosti sú vydané výstrahy prvého i druhého stupňa.
"Podľa predpokladaného vývoja poveternostnej situácie očakávame v najbližších hodinách na tokoch západného Slovenska mierny vzostup až vzostup, na ostatných tokoch ustálenosť až mierny vzostup vodných hladín. S postupným rozvojom zrážkovej činnosti od piatka je predpoklad ďalšieho vzostupu, najmä na tokoch v západnej polovici Slovenska (napr. vo vybraných profiloch na obr. 2 až 4). Jedná sa najmä o toky v oblasti Malých Karpát, v povodí Nitry, Kysuce či stredného Váhu. Súčasne dôjde aj k výrazným vzostupom na slovenských úsekoch Dunaja a Moravy (tu bude situácia závisieť najmä od diania v horných častiach povodí, čiže v Rakúsku a Česku, kde sa predpokladajú najvýraznejšie zrážky). Očakávané vzostupy nastanú predovšetkým v období od piatka do nedele, postupne na Morave s predpokladaným dosiahnutím a prekročením 3. SPA, na Dunaji 1. – 2. SPA a na ostatných tokoch, predovšetkým západného Slovenska 1. – 3. SPA," uviedol SHMÚ na sociálne sieti.
Daždivé počasie potrvá do nedele. Okrem zrážok bude fúkať aj silný vietor
Na západe a severozápade Slovenska môže byť vytrvalý a silný dážď s celkovým úhrnom zrážok od štvrtka do nedele (15. 9.) 100 až 170 milimetrov (mm).
Teplota vzduchu bude v piatok (13. 9.) spočiatku na západe, postupne aj na ostatnom území, deväť až 15 stupňov Celzia. Vzhľadom na ročnú dobu ide podľa SHMÚ o mimoriadne až extrémne nízku maximálnu dennú teplotu na úrovni dlhodobých teplotných rekordov.
"Pocit chladu bude znásobovať aj severozápadný vietor, ktorého nárazy môžu najmä na juhozápade presahovať 80 kilometrov za hodinu, čo pri výdatnom daždi a nízkej teplote povedie k veľmi nepriaznivým podmienkam," poznamenali meteorológovia.
Dodali, že na podmáčanom povrchu je pri silnom vetre vyššie riziko pádu stromov. Ide o zvýšené nebezpečenstvo najmä v horách západného a severozápadného Slovenska.
Na náveterných oblastiach ojedinele až 200 mm, podľa najextrémnejších výpočtov aj viac. Na svojom webe o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
SHMÚ očakáva aj silný severozápadný vietor a úhrny zrážok tak budú silno ovplyvnené aj náveterným a záveterným efektom. "Práve na severozápadných návetriach hôr a v hrebeňových polohách očakávame vôbec najvyššie úhrny zrážok. Smerom na východ bude zrážok ubúdať, na východe spadne väčšinou 20 až 50 mm," priblížili meteorológovia.
Na cestách si treba dávať pozor
Mohutné dažde v kombinácii so silným vetrom môžu skomplikovať situáciu na cestách. Upozornila na to polícia na sociálnej sieti. Vyzvala preto vodičov, aby počas jazdy zvýšili opatrnosť a jazdu prispôsobili povahe vozovky a stavu ciest či svojim schopnostiam a zručnostiam.
"Nezabúdajte ani na dodržiavanie rozostupov, obzvlášť na frekventovaných cestách, ani na správne svietenie," uviedla polícia. Pred cestou je tiež podľa nej dôležité skontrolovať technický stav vozidla, predovšetkým dezén pneumatík. "Opotrebované pneumatiky totiž nedokážu dostatočne odvádzať vodu, čo znižuje ich priľnavosť a zvyšuje riziko akvaplaningu či šmyku," dodala s tým, že netreba zabúdať ani na kontrolu stieračov.
Po príchode do cieľa je tiež potrebné prispôsobiť počasiu miesto na parkovanie. Ak to situácia dovolí, vodiči by sa mali vyhnúť parkovaniu pod stromami. "Riskovať sa v takomto počasí naozaj nevyplatí. Jazdite preto opatrne, aby ste do svojho cieľa dorazili v bezpečí," uzavrela polícia.
ZSSK zvyšuje pripravenosť na nepriaznivé počasie
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vo svojej tlačovej správe upozornila na možné zdržania v železničnej doprave.
„Na niektorých úsekoch tratí môžu extrémne zrážky a vietor spôsobiť poškodenie železničnej infraštruktúry, napríklad pádom stromov do koľajiska, strhnutím trakčného vedenia alebo podmytím tratí,“ informuje ZSSK.
Počas nepredvídateľných podmienok budú zamestnanci ZSSK a dispečeri 24/7 monitorovať situáciu a pružne reagovať.
„Národný dopravca odporúča, aby sa cestujúci na cestu dostatočne pripravili, najmä v prípade dlhších jázd. Zásoby jedla, tekutín a liekov by mali byť zabezpečené aj pri kratších trasách, keďže môže dôjsť k neplánovaným zdržaniam,“ dodáva.
Cestujúcim sa tiež odporúča sledovať aktuálne informácie na sociálnych sieťach a webovej stránke ZSSK.
Mestská polícia Bratislava odporúča sledovať počasie
Mestská polícia Bratislava odporúča sledovať počasie, aby boli ľudia informovaní o aktuálnych rizikách. Pre minimalizovanie rizika počas nepriaznivého počasia tiež radí obmedziť pohyb vonku na nevyhnutné minimum, obzvlášť v lesoch, parkoch či v blízkosti vodných tokov a v neprehľadnom teréne. O odporúčaniach informuje na sociálnej sieti.
„Upevnite alebo ešte lepšie, zložte predmety, ako kvetináče na balkónoch, ukotvite alebo odložte veci umiestnené na balkónoch či pozemkoch rodinných domov,“ uviedla polícia. Zároveň odporúča parkovať na bezpečných miestach a vyhnúť sa parkovaniu pod stromami, pri vodných tokoch alebo plochách, kde sa môže nahromadiť veľké množstvo vody.
„Nejazdite autami po zatopených cestách, rozhodne nejazdite skrz zatopené podjazdy, nevchádzajte vozidlami do rýchlo tečúcej vody,“ konštatovala. Postarať sa tiež treba o bezpečnosť svojich zvierat.
„V prípade potreby nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať prostredníctvom linky 159. Mestskí policajti budú slúžiť počas najbližších dní v posilnených počtoch,“ doplnila polícia.
Extrémne počasie zasiahne aj susedné krajiny
Českí meteorológovia vo štvrtok rozšírili stredajšiu výstrahu pred extrémnymi zrážkami a povodňami o ďalšie územia a pridali novú výstrahu druhého stupňa pred silným vetrom. Tá platí od piatkového večera až do nedele na celom území ČR okrem Plzenského kraja. Uviedli to na sociálnej sieti X.
Viac naprší na Morave, v priľahlom Poľsku a vo východnej polovici Rakúska, väčšinou 150 až 250 mm, v horských oblastiach ojedinele aj viac ako 300 až 400 mm. "To sú pre našu oblasť extrémne vysoké úhrny zrážok," podotkli.
Takto výdatný dážď podľa SHMÚ ukončí suché obdobie v celom regióne a spôsobí aj výrazný vzostup vodných hladín s dosahovaním povodňových stupňov so zvýšeným rizikom povodní. "Zrážky budú navyše padať pri nízkej teplote, čo výrazne zníži ich výpar, naopak, podporí udržanie spadnutej vody v krajine a odtok," vysvetlil.
⚠️Aktualizace výstrahy ČHMÚ ℹ️ Tato výstraha rozšiřuje včerejší (11. 9.) výstrahu o silný vítr a to s výjimkou Plzeňského kraje pro celé území Česka. Výstraha na dešťové srážky se upravuje a to tak, že se do extrémních srážek přidávají i další oblasti na Vysočině a některé… pic.twitter.com/nc7oyfoIg7
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) September 12, 2024
ℹ️Nový výpočet modelu Aladin z 12. 9. 00 UTC potvrzuje vysoké srážkové úhrny v nejbližších třech dnech na většině území ČR. Podstatně slabší srážky předpokládá jen v západních a severozápadních Čechách.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) September 12, 2024
Na mapě vidíte sumu srážek do nedělních 2:00 hod ráno podle nového výpočtu… pic.twitter.com/dBhtFpwt5Y
Na Morave, vo východnej polovici Rakúska, na krajnom juhozápade Poľska a na západnom Slovensku sa podľa SHMÚ budú vyskytovať takmer nepretržité zrážky až do pondelka (16. 9.) len s krátkymi prerušeniami v závislosti od jednotlivých vplyvov synoptických štruktúr.
Zdroj: pravda.sk / ta3.com / YouTube / InfoVojna