...

VIDEO: „Budúcnosť Európy a Slovania“ (prednáška Emila Páleša o všemúdrosti ako slovanskej vševede, o duchovnom príspevku Slovanov v obohatení západnej vedy pre jej širšie a komplexné pochopenie, o človeku, ktorého spirituálny rozmer musí byť vyvážený uzemnením, integráciou racionality s cítením, intuíciou a kreativitou, ale aj o revolúcii ľudského vedomia, ako nevyhnutného prekurzoru na dosiahnutie ďalšieho civilizačného stupňu, aby sme naplnili odkaz o významnom príspevku Slovenska v budovaní Európy tretieho tisícročia)


Slovenský vedec, filozof a spisovateľ RNDr. Emil Páleš, CSc., ktorý prostredníctvom sofiológie usiluje o syntézu rôznych prameňov poznania, vo svojej prednáške „Budúcnosť Európy a Slovania“, ktorá sa v rámci projektu Slovanská škola Slavice, organizovaného občianskym združením Slovanský spolok Slavica, uskutočnila dňa 15. marca 2025 v Alekšinciach, priblížil úlohy, ktoré pre nás vyplývajú z rytmu pravzorov v dejinách.


Súčasnosť pripomína úpadok a pád Rímskej ríše. Podarí sa uprostred sťahovania národov zachrániť klasickú civilizáciu aspoň východnej časti Európy ako kedysi Byzancii? Slovania musia teraz objaviť a uplatniť svoju špecifickú vlohu morálnej intuície – oko srdca. Nová kultúra bude spätá s novou, celistvou poznávacou metódou. Aké úlohy nám plynú z rytmu pravzorov v dejinách porozpráva Emil Páleš.

Viac vo videu:

Emil Páleš pracoval na Slovenskej akadémii vied a založil neziskovú organizáciu Sophia. Venuje sa sofiológii, čo je úsilie o syntézu rôznych prameňov poznania (zjavenia, rozumu a zmyslovej skúsenosti). Premosťuje vedu, umenie a náboženské tradície, hľadá zlaté zrná pravdy v starej múdrosti.


Zdroj: YouTube TV Slavica / InfoVojna

 

 

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.