...

VIDEO: Byť spojencom USA neznamená byť vazalom a nemať právo myslieť samostatne, vyhlásil Macron. Washington a jeho militantní poskokovia v Európe v reakcii na najnovšie vyjadrenia francúzskeho prezidenta zúria


Šéf Elyzejského paláca si vyslúžil kritiku na oboch stranách Atlantiku po tom, ako pri návrate z návštevy Číny povedal, že Európa by sa nemala nechať zatiahnuť do krízy okolo Taiwanu. Podľa jeho slov by mala byť viac nezávislá aj od Spojených štátov a byť popri USA a Číne treťou veľmocou vo svete..


Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu povedal, že byť spojencom USA neznamená byť ich "vazalom". Uviedol to po kontroverznom rozhovore o otázke Taiwanu, informovala agentúra AFP.

"Byť spojencom neznamená byť vazalom... neznamená to, že nemáme právo myslieť samostatne," povedal Macron na na spoločnej tlačovej konferencii s holandským premiérom Markom Ruttom v Amsterdame.

Šéf Elyzejského paláca tiež objasnil, že Francúzsko podporuje status quo v prípade Taiwanu a usiluje sa o "pokojné riešenie tejto situácie".

Paríž podľa neho "podporuje politiku jednej Číny a usiluje sa o mierové urovnanie situácie". Podľa agentúry Reuters Macron vyhlásil, že sa treba vyhnúť eskalácii v indopacifickom regióne.

Prejav prezidenta Emmanuela Macrona k francúzskej komunite žijúcej v Holandsku:

Spoločná tlačové konferencia šéfa Elyzejského paláca s holandským premiérom Markom Ruttem:

Macron si vyslúžil kritiku na oboch stranách Atlantiku po tom, ako pri návrate z minulotýždňovej návštevy Číny povedal, že Európa by sa nemala nechať zatiahnuť do krízy okolo Taiwanu. Podľa jeho slov by mala byť viac nezávislá aj od Spojených štátov a byť popri USA a Číne treťou veľmocou vo svete.

 

Zmeny v Macronovom postoji (od protiruského k proti americkému) naznačujú, že sa od čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga dozvedel niečo také, čo ho postrčilo do koalície s Čínou. Viac o tom v článku TU.

Oddaní poskokovia režimu vo Washingtone kritizujú Macrona za slová o Taiwane

Nečakané vyjadrenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o tom, že Európa by nemala nasledovať politiku USA voči Taiwanu, vyzdvihli tento týždeň v Číne ako "brilantné rozhodnutie". Výhrady zazneli z oboch strán Atlantiku, informuje TASR na základe agentúr AFP, Reuters a PAP.

Macron sa postaral o rozpaky spojencov, keď po minulotýždňovej ceste do Číny vyzval na "strategickú nezávislosť" v otázke Taiwanu. Podľa jeho slov by Európa mala byť popri USA a Číne treťou veľmocou vo svete.

Čínske štátne médiá i používatelia sociálnych sietí venovali francúzskemu lídrovi značnú pozornosť, všíma si AFP. Peking mohol podľa nej dosiahnuť určitý úspech v snahe narušiť západnú jednotu v prípade Taiwanu, ktorý považuje za súčasť jedinej Číny.

Objavili sa však aj apely na triezvejší pohľad. Ako zdôraznil popredný politický komentátor Chu Si-ťin, bývalý šéfredaktor vládnych novín Global Times, vzhľadom na geopolitickú realitu nie je reálne myslieť si, že by sa Francúzsko pridalo na stranu Pekingu proti Washingtonu.

"Európa a Spojené štáty majú spoločné hodnoty a spája ich NATO," napísal Chu. "Pokiaľ sa však bude Čína k európskym krajinám správať rozumne a čestne, kým USA ich nútia stavať sa proti Číne, potom vyplávajú na povrch rozpory v ich strategických záujmoch."

Macron v rozhovore pre denník Les Echos a portál Politico počas cesty z Číny potvrdil svoju dlhodobú víziu európskej suverenity, konkrétne nezávislosti od iných veľmocí vo vojenskej a ekonomickej oblasti. Jeho slová o Taiwane však vyvolali znepokojenie spojencov.

Denník Wall Street Journal napísal, že "neužitočné vyjadrenia" francúzskeho lídra oslabia odstrašujúcu politiku USA a Japonska voči Číne. Súčasne povzbudia amerických politikov, ktorí chcú zredukovať angažovanosť USA v Európe. Americký prezident Joe Biden by sa preto mal Macrona spýtať, či sa snaží o opätovné zvolenie jeho predchodcu Donalda Trumpa. Samotný Trump v utorok večer obvinil Macrona, že sa podlizuje čínskemu lídrovi Si Ťin-pchingovi.

Americký republikánsky senátor Marco Rubio napísal, že ak Macron hovorí za celú Európu, potom by Spojené štáty mali zvážiť zameranie svojej zahraničnej politiky na obmedzovanie Číny a nechať Európu, aby sama riešila vojnu na Ukrajine, všíma si denník The Guardian.

Hovorca poľskej vlády uviedol, že Varšava s názorom Macrona nesúhlasí. Poľsko namiesto "strategickej nezávislosti" hovorí o "strategickom partnerstve" medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, ktoré chce ďalej budovať. Zdôraznil, že obe strany majú spoločné demokratické hodnoty a na nich založené ekonomické systémy.

„Prichádza zmena, akú sme nevideli 100 rokov - a my sme tí, ktorí spoločne riadia túto zmenu,“ povedal Si Ťin-pching pri odchode z Kremľa ruskému prezidentovi

Ruský prezident Vladimir Putin a najvyšší čínsky predstaviteľ Si Ťin-pching podpísali 21. marca 2023 dohodu o strategickej spolupráci medzi Ruskou federáciou a Čínou. Spoločné vyhlásenie najvyšších predstaviteľov Ruska a Číny hovorí o "prehĺbení komplexného strategického partnerstva a koordinácii pre túto novú éru“.

"Práve teraz dochádza k zmene, akú sme nevideli 100 rokov - a my sme tí, ktorí spoločne riadia túto zmenu," povedal Si Ťin-pching Putinovi počas rozlúčky, keď odchádzal z Kremľa.

Ruský prezident odpovedal: "Súhlasím."

Viac v článku a videu TU.

Zdroj: ta3.com / hnonline.sk / YouTube / InfoVojna

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.