...

VIDEO: Čaputová oznámila, že Fica dnes poverí rokovaniami o zostavení vlády, ktoré časovo ohraničila. Okrem lídra Smeru sa stretne aj so Šimečkom a Pellegrinim


Najbližšie dni podľa hlavy štátu ukážu, ktoré strany budú schopné nájsť väčšinu v parlamente na podporu svojej koalície. Prezidentka zdôraznila, že voľby boli demokratické a zákonné, poďakovala sa voličom a ocenila vysokú účasť.


Poverenie na zostavenie vlády pre predsedu Smeru-SD Roberta Fica bude tak, ako bolo zvykom dosiaľ, časovo ohraničené. Informovala o tom v pondelok prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že v pondelok sa okrem Fica stretne aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom a v utorok (3. 10.) s predsedom strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim. V nasledujúcich dňoch budú pokračovať stretnutia s ďalšími lídrami.

"Verím, že politické strany, ktoré získali vo voľbách dôveru verejnosti, si uvedomujú svoj diel zodpovednosti a budú sa ich snažiť zmierniť. Najväčšiu zodpovednosť za budúci vývoj, samozrejme, nesie víťaz volieb, pretože vzbudil najväčšie očakávania vo verejnosti, a je dôležité, aby ich napĺňal v prospech všetkých občanov Slovenska," povedala Čaputová.

"Predvolebná kampaň, ktorá sa už, našťastie, skončila, vytvorila rany na spoločenskej atmosfére, na vzťahoch medzi ľuďmi a na celkovej dôvere v politiku a demokraciu," podotkla prezidentka.

"Ústavnou tradíciou na Slovensku je poveriť zostavením novej vlády predsedu strany, ktorá získala vo voľbách najvyšší počet hlasov voličov. Úlohou hlavy štátu je rešpektovať výsledok demokratických volieb a zároveň zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Z tohto dôvodu dnes poverím zostavením vlády predsedu strany Smer Roberta Fica. Tak, ako bolo zvykom pri každom jednom poverovaní doposiaľ, aj toto poverenie bude časovo ohraničené. O svojom postupe budem informovať aj ďalších lídrov politických strán a verejnosť. Ešte dnes sa okrem Roberta Fica stretnem aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom a zajtra ráno s predsedom strany Hlas Petrom Pellegrinim. V nasledujúcich dňoch budú pokračovať stretnutia s ďalšími lídrami," konštatuje Čaputová vo svojom vyhlásení k voľbám.

Najbližšie dni podľa jej slov ukážu, ktoré strany budú schopné nájsť väčšinu v parlamente na podporu svojej koalície. "Vláda, ktorá z volieb vzíde, vždy reprezentuje isté názorové spektrum. Vôľa ostatných bude zastúpená opozičnými stranami. Preto sa zložením vlády poslanie ostatných strán, samozrejme, nekončí, naopak, začne sa dôležitá úloha kontroly vlády a ďalších inštitúcií," podotkla.

Hlava štátu zdôraznila, že voľby boli demokratické a zákonné, poďakovala sa voličom a ocenila vysokú účasť. Apelovala aj na vzájomný rešpekt medzi občanmi. Verí, že výsledok volieb nezmení hodnotové nastavenie ani spoločné úsilie o spravodlivú a demokratickú spoločnosť.

Skonštatovala, že po voľbách býva časť spoločnosti spokojná a časť sklamaná. Rozumie obavám niektorých voličov. Zdôraznila, že jednou z najdôležitejších úloh novej vlády preto bude čo najviac stlmiť spoločenské rozpory. "Vláda ktorá vznikne, bude vládou Slovenskej republiky, a teda vládou, ktorá má slúžiť všetkým občanom," vyhlásila prezidentka.

Viac vo videu:

 

Do parlamentu sa celkovo dostalo šesť strán a jedna koalícia. S podporou 22,94 percenta hlasov zvíťazil Smer-SD, čo mu prinieslo 42 kresiel v Národnej rade SR.

Nasleduje Progresívne Slovensko a Hlas-SD. Do parlamentných lavíc sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí a tiež KDH, SaS a SNS.

 

Zdroj: topky.sk / trend.sk / YouTube

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.