...

VIDEO: „Čaputová sa ako hovorkyňa Progresívneho Slovenska postavila na stranu zločinu,“ vyhlásil premiér Fico a kompletne rozbil všetky argumenty hlavy štátu, ktorá sa pred poslancami snažila odôvodniť zachovanie Lipšicovej prokuratúry a udeľovanie drakonických trestov občanom. Prezidentky sa opýtal, kde bola keď čurillovci a partička na Lipšicovej prokuratúre nakladali s ľuďmi ako so zvieratami, keď sa likvidovali ľudské práva počas covidizmu a keď bývalý režim zneužíval trestné právo na likvidovanie opozície. Minister spravodlivosti Susko vyhlásil, že hlava štátu vo svojom parlamentnom vystúpení zavádzala a klamala slovenskú verejnosť


Prezidentka SR Zuzana Čaputová vystúpila vo štvrtok 18. januára 2024 v parlamente s prejavom, v ktorom kritizovala akútnu potrebu zásadnej reformy trestného kódexu a obhajovala existenciu Lipšicovej prokuratúry. Masívne porušovanie ľudských práv občanov podľa jej názoru nie sú dôvodom na takéto zmeny.


Vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej v Národnej rade SR bolo čisto politické, opozičné i farizejské. Premiér Robert Fico (Smer-SSD) to uviedol v reakcii na prezidentkin prejav v parlamente k téme zmien v Trestnom zákone.

Čaputovú obvinil tiež z toho, že vystúpila ako hovorkyňa opozície, zasiahla podľa neho aj do prezidentskej kampane v prospech Ivana Korčoka. Nerozumie, prečo prezidentka nevystupovala zásadovo v predchádzajúcom vládnom období, keď podľa neho boli hrubo porušované ľudské práva a kriminalizovaná opozícia. Rozporoval argumenty, ktoré vo svojom stanovisku k návrhom zmien v Trestnom zákone uviedla vo vystúpení.

Zdôraznil, že postoj vlády a rozhodnutie presadiť zmeny sa nemení. "Urobíme všetko pre to, aby boli návrhy zmien predložené v parlamente schválené," zdôraznil Fico. Vláda podľa jeho slov stojí za rozhodnutím Úradu špeciálnej prokuratúry, "lebo je principiálne správne".

Zopakoval, že návrhy legislatívnych zmien sú už dlho diskutované a rovnako dlhá diskusia k nim ešte poslancov parlamentu čaká. A to aj vrátane predpokladaného rokovania o prelomení veta hlavy štátu. Pripomenul tiež argumenty predkladateľov o legitímnosti skráteného legislatívneho konania, týkajúce sa hrozby porušovania ľudských práv.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SSD) spochybnil vyváženosť diskusie odborníkov, ktorých si pozvala prezidentka k stredajšiemu (17. 1.) okrúhlemu stolu na tému legislatívnych zmien. Upozornil, že tak ako kritikov je celý rad tých, ktorí sa stavajú za zmeny v Trestnom zákone. "Toto však prezidentka vo svojom vystúpení vôbec nespomenula," poznamenal Susko.

Zopakoval dôvody legislatívnych úprav, prechod k restoratívnej justícii, väčšiemu využitiu alternatívnych trestov i možnosti postupovať individuálne v prospech uloženia primeraného trestu. Minister takisto pripomenul, že zmeny kladú dôraz na nahradenie škôd pri ekonomických trestných činoch.

"Máme cieľ zhumanizovať trestné právo a priblížiť ho ostatným krajinám, tak ako je to všade v modernej, vyspelej Európe, s cieľom znížiť, nie zvýšiť kriminalitu," dodal Susko. Vyjadrenia o tom, že zmeny spôsobia nárast kriminality, označil za strašenie.

Viac vo videu:


Prezidentka parlamentu predniesla vo štvrtok svoje výhrady k novele Trestného zákona z dielne vlády, o ktorej aktuálne rokuje parlament.

Viac v článku TU.

 

Zdroj: hnonline.sk / YouTube / InfoVojna

 

Milí diskutéri, podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.